25 lipca mijają cztery miesiące od uwięzienia przez reżim Łukaszenki Andżeliki Borys i dziennikarza Andrzeja Poczobuta, członków Związku Polaków na Białorusi. Z tej okazji w Sopocie, Warszawie i Białymstoku odbędą się protesty.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi postanowił w czwartą miesięcznicę uwięzienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta zorganizować akcje protestacyjne w różnych miastach Polski. 

"Nasi koledzy usłyszeli absurdalne zarzuty »podżegania do nienawiści na tle narodowościowym i religijnym« oraz »rehabilitacji nazizmu« tylko dlatego, że są Polakami i od wielu lat działają na rzecz pielęgnowania w środowisku polskiej mniejszości narodowej na Białorusi polskich tradycji, kultury oraz języka. »Zbrodnią« popełnioną przez naszych kolegów według dyktatorskiego reżimu Aleksandra Łukaszenki jest także to, że Andżelika i Andrzej pielęgnowali pamięć o Polakach, którzy w różnych okresach dziejowych działali i walczyli o dobro swojego narodu i na terenach leżących obecnie w granicach Republiki Białorusi" – czytamy w oświadczeniu związku.

W niedzielę 25 lipca akcje w formie pikietowania z żądaniem uwolnienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta odbędą się w Warszawie, Białymstoku oraz Sopocie.

Sopocka manifestacja rozpocznie się o godz. 14 na pl. Przyjaciół Sopotu.

– Sopot od wielu lat wspiera Polaków na Białorusi, gościmy osoby, które musiały uciekać z kraju, i naszym moralnym obowiązkiem jest upominać się o te, które są tam przetrzymywane, które zostały więźniami politycznymi tylko dlatego, że są Polakami – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Każdy, kto chciałby dołączyć do tych akcji, może wydrukować sobie plakat z podobizną Andrzeja bądź Andżeliki z poniższych ilustracji przygotowanych z pomocą Białoruskiego Domu w Warszawie.

Plakat z Andżeliką Borys
Plakat z Andżeliką Borys  FOT: materiał prasowy

Plakat z Andrzejem Poczobutem
Plakat z Andrzejem Poczobutem  FOT: materiał prasowy 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Smutno mi, że dożyłem takich czasów...
Do dudy z tym wszystkim...
@mccSky
tak, teraz każdy uczciwy powiniem powiedzieć pie...ć polskę, bo to są dupy z solidarności i inne męty, nieudacznicy co to mają nadzieję zaistnieć dzieki pieniądzom rosji. Szmaty i śmieci.
już oceniałe(a)ś
2
0
Kaczor wstaje z kolan a Łukaszenka ściąga go na glebę Gdzie jest Polska dyplomacja?Bezradność rządzących przeraża .Wstyd dla Polski.
już oceniałe(a)ś
8
0
No i co ? Na białorusi (dawniej Polska) gnębią ludzi, a co robią polskie dresy ? Piwerko, slalomy na powiatowej drodze i na kolana przed księdzem, który wykonuje polecenia ruskich. Piękny kraj, nie ma co. Może byście się obudzili chochoły ( o ile wiecie co to jest) ?
już oceniałe(a)ś
2
0
Andżelika Borys? Miłośniczka "Żołnierzy Wyklętych"? Aha...
@Castor1495_Lewnik
czy już jesteś po czy przed kastracją Castor ?
już oceniałe(a)ś
0
0
A co z nimi? Ktoś coś wiek? Cokolwiek? Jest z nimi jakiś kontakt?
już oceniałe(a)ś
1
0
Tymczasem na telegramie ukazują się maile dworczyka do białoruskiej bezpieki z danymi operacyjnymi polskich służb o białoruskich opozycjonistach w Polsce.
Może to fake, ale może to element negocjacji, albo inny kretynizm tym pajaców.
już oceniałe(a)ś
0
0
Jak była ????, to był porządek.
Każdy wiedział, jakie jest jego miejsce w świecie.
już oceniałe(a)ś
0
0
Miesięcznica?! Co to w ogóle za wyraz? Jest też tygodnica? Albo kwartalnica? Dziennica?
już oceniałe(a)ś
0
0