Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi postanowił w czwartą miesięcznicę uwięzienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta zorganizować akcje protestacyjne w różnych miastach Polski. 

"Nasi koledzy usłyszeli absurdalne zarzuty »podżegania do nienawiści na tle narodowościowym i religijnym« oraz »rehabilitacji nazizmu« tylko dlatego, że są Polakami i od wielu lat działają na rzecz pielęgnowania w środowisku polskiej mniejszości narodowej na Białorusi polskich tradycji, kultury oraz języka. »Zbrodnią« popełnioną przez naszych kolegów według dyktatorskiego reżimu Aleksandra Łukaszenki jest także to, że Andżelika i Andrzej pielęgnowali pamięć o Polakach, którzy w różnych okresach dziejowych działali i walczyli o dobro swojego narodu i na terenach leżących obecnie w granicach Republiki Białorusi" – czytamy w oświadczeniu związku.

W niedzielę 25 lipca akcje w formie pikietowania z żądaniem uwolnienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta odbędą się w Warszawie, Białymstoku oraz Sopocie.

Sopocka manifestacja rozpocznie się o godz. 14 na pl. Przyjaciół Sopotu.

– Sopot od wielu lat wspiera Polaków na Białorusi, gościmy osoby, które musiały uciekać z kraju, i naszym moralnym obowiązkiem jest upominać się o te, które są tam przetrzymywane, które zostały więźniami politycznymi tylko dlatego, że są Polakami – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Każdy, kto chciałby dołączyć do tych akcji, może wydrukować sobie plakat z podobizną Andrzeja bądź Andżeliki z poniższych ilustracji przygotowanych z pomocą Białoruskiego Domu w Warszawie.

Plakat z Andżeliką BorysPlakat z Andżeliką Borys FOT: materiał prasowy

Plakat z Andrzejem PoczobutemPlakat z Andrzejem Poczobutem FOT: materiał prasowy 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.