Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zarząd Główny Związku Polaków na Białorusi postanowił w piątą miesięcznicę uwięzienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta zorganizować akcje protestacyjne w różnych miastach Polski, w których w wyniku represji ze strony reżimu Łukaszenki znaleźli się działacze ZPB albo inni prześladowani przez reżim Łukaszenki obywatele Białorusi.

Przetrzymywani od pięciu miesięcy Andżelika Borys i Andrzej Poczobut usłyszeli absurdalne zarzuty „podżegania do nienawiści na tle narodowościowym i religijnym" oraz „rehabilitacji nazizmu" tylko dlatego, że są Polakami i od wielu lat działają na rzecz pielęgnowania w środowisku polskiej mniejszości narodowej na Białorusi polskich tradycji, kultury oraz języka. „Zbrodnią", według reżimu Aleksandra Łukaszenki jest także to, że Andżelika i Andrzej pielęgnowali pamięć o Polakach, którzy w różnych okresach dziejowych działali i walczyli o dobro swojego narodu na terenach leżących obecnie w granicach Republiki Białorusi.

Protest w obronie Polaków więzionych na Białorusi. Ofiary reżimu Łukaszenki w Sopocie

Na spotkaniu w kurorcie obecna będzie m.in. Irena Biernacka, członkini Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi, prezes Oddziału ZPB w Lidzie, która wraz z Marią Tiszkowską, prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku, oraz Anną Paniszewą, prezes Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych z Brześcia, została wydobyta przez władze Rzeczypospolitej Polskiej z białoruskiego więzienia.

Irena Biernacka została aresztowana w dzień po swoich 55. urodzinach. Po rewizji została przewieziona do Mińska na przesłuchanie w Komitecie Śledczym. Została osadzona w areszcie śledczym nr 1 przy ul. Waładarskiego, później w Żodzino. Podobnie jak inni członkowie zarządu ZPB, usłyszała zarzut rehabilitacji nazizmu (art. 130 cz. 3 Kodeksu Karnego Białorusi). Groziło jej do 12 lat więzienia.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.