Zróbcie, co możecie, żeby on wyszedł z tego więzienia, żeby wszyscy inni białoruscy dziennikarze także zobaczyli wolność - apelował do "przedstawicieli demokratycznej Polski" wicenaczelny "Wyborczej" Bartosz T. Wieliński odbierając w imieniu Andrzeja Poczobuta medal wolności słowa w kategorii media.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Fundacja Grand Press wręczyła pierwsze Medale Wolności Słowa. Otrzymali je: w kategorii Obywatel - nauczycielka historii Agnieszka Jankowiak-Maik, w kategorii Instytucja - były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, w kategorii Media - dziennikarz "Gazety Wyborczej" Andrzej Poczobut. Marian Turski z "Polityki" został uhonorowany Medalem Specjalnym za bycie Świadkiem.

Dziewięcioro kandydatów i kandydatek do Medalu Wolności Słowa ogłosiła Fundacja Grand Press. Wyróżnienie mogły otrzymać osoby angażujące się w działalność na rzecz dobra wspólnego, m.in. obywatelską, artystyczną, naukową i dziennikarską.

TRANSMISJA:

Wieliński: Andrzej Poczobut uosabia niezłomność

Medal wolności słowa w kategorii media dostał Andrzej Poczobut, współpracownik "Wyborczej" i działacz niezależnego Związku Polaków na Białorusi, który więziony przez reżim Łukaszenki przebywa w więzieniu od 25 marca.

W jego imieniu medal odebrał wicenaczelny "Wyborczej" Bartosz T. Wieliński. - Andrzej jest moim kolegą, moim przyjacielem, jestem dumny z tego, że mogłem zamawiać u niego korespondencję, że mogłem rozmawiać z nim o sytuacji na Białorusi. Andrzej Poczobut jest taką osobą, która uosabia niezłomność. Jest osobą, która jest niepokorna, jest osobą, która walczy o wolność słowa jak żaden z nas. Jestem z tego dumny, ale jest mi też cholernie wstyd, moje państwo zawodzi w sprawie Andrzeja - mówił wzruszony Wieliński.

TUTAJ ZOBACZYSZ WIDEO Z PRZEMÓWIENIEM BARTOSZA T. WIELIŃSKIEGO:

Zaapelował do "przedstawicieli demokratycznej Polski". - To jest moja prośba do was, prośba dziennikarza, kolegi Andrzeja Poczobuta: zróbcie, co możecie, żeby on wyszedł z tego więzienia, żeby wszyscy inni białoruscy dziennikarze także zobaczyli wolność. To jest moje zobowiązanie dla was. Błagam was, zróbcie coś, niech to się po prostu skończy. Andrzeju, jesteśmy z Tobą, nie odpuścimy, Żywie Biełaruś! - zakończył.

Medal Wolności Słowa. Nominacje w trzech kategoriach

Medale zostały wręczone w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel. W kategorii Media kandydatów proponowały kolegia redakcyjne, w kategorii Instytucja zgłaszającymi były organizacje pozarządowe, fundacje oraz stowarzyszenia, a w kategorii Obywatel - pełnoletni internauci.

W pierwszej kategorii (Media) nominowani zostali Jarosław Jabrzyk, redaktor naczelny "Superwizjera" TVN, Piotr Pacewicz, redaktor naczelny OKO.Press, serwisu dziennikarstwa śledczego i factcheckingowego, obrońca praw człowieka i twórca ważnych akcji prospołecznych, oraz Andrzej Poczobut, korespondent "Gazety Wyborczej" na Białorusi, który ujawnia działania reżimu Łukaszenki, za co białoruskie władze uwięziły go już po raz drugi.

W kategorii Instytucja również przedstawiono trzy kandydatury. Nominowani do Medalu Wolności zostali Adam Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich, Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, którego publiczne wypowiedzi wielokrotnie zmuszały rząd do korekty działań związanych z pandemią, oraz Ewa Wrzosek, prokuratorka, członkini stowarzyszenia Lex Super Omnia, walczącego z upolitycznieniem prokuratury.

W kategorii Obywatel nominowane zostały trzy kobiety. Spośród zgłoszonych Fundacja Grand Press wskazała Katarzynę Augustynek, aktywistkę uliczną znaną jako Babcia Kasia, która broni praw kobiet, osób LGBT, nauczycieli, niezależnych sędziów i prokuratorów. Druga kandydatka to Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka historii, znana jako Babka od Histy, ucząca młodych ludzi, czym jest postawa obywatelska i prawo do protestu. Trzecią nominowaną jest Olga Tokarczuk, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, która zabiera głos w fundamentalnych kwestiach społecznych.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dziękuję, Panie Profesorze Bodnar.
  już oceniałe(a)ś
  32
  1
  Właśnie dla takich red jak Wieliński prenumeruję Wyborczą
  @degrees_of_freedom

  Rosa przerzuca do Grodna jednostki rakietowe obrony przeciwlotniczej
  i bohaterskie samoloty Su-30.
  h ttps://www.rp.pl/Bialorus/308309956-Rosja-przerzuca-jednostki-rakietowe-do-Grodna.html
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @degrees_of_freedom
  Wielki? Co najwyżej wysoki? a to różnica
  Poczobut siedzi w więźniu, z tego powodu, że polskie władze ?coś? robiły i teraz Łukaszenka się za to ?coś? mści. To Wieliński cały czas, niezadowolny mielił jęzorem, by polskie władze ?coś? robiły. Może niech w końcu sam coś zaproponuje. W GW, lubią szastać biblijnymi porównaniami i cytatami. Może niech Wieliński zaproponuje wymianę siebie, za Poczobuta. Bo to dzięki takim debilom, jak Wieliński, Poczobut siedzi teraz w więźniu a Bart odbiera nagrody ?
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  "jeszcze w zielone..."
  słowa z płyty 1989, które słucha się z gulą w gardle dziś.
  szlag
  już oceniałe(a)ś
  24
  0
  Panie red. Wieliński - brawo!
  już oceniałe(a)ś
  22
  0
  babcia Kasia!
  już oceniałe(a)ś
  19
  2
  Gratulacje dla wszystkich nominowanych i szacunek dla red. Wielińskiego. Za apel.
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  a kaczor?
  @wibrafon
  ale nie ma kategorii obsikany basza
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @wibrafon
  ...w buraczkach!
  już oceniałe(a)ś
  5
  1
  Tak przy okazji: może na tym dil polega? Polska ignoruje zamykanie Polaków na Białorusi i w zamian pojawia się szopka z uchodźcami dla scementowania elektoratu? Bo rząd polski zrobił tak trochę nic?
  już oceniałe(a)ś
  3
  3