Rozpoczynamy g這sowanie w kolejnej ods這nie naszego plebiscytu "Pomorskie Sztormy". W tym roku z nowymi kategoriami, zmienion liczb nominowanych i od鈍ie穎n formu陰. Dzi jeszcze wi璚ej zale篡 od Was - naszych Czytelnik闚. Razem wybierzmy laureat闚!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Festiwal Open’er, Stefan Chwin, Europejskie Centrum Solidarności, Dorota Kolak. Lista osób, instytucji, drużyn i firm uhonorowanych „Pomorskim Sztormem" może (i musi) imponować. Nie ma się czemu dziwić – to plebiscyt z długą historią. W tym roku organizowany jest po raz 17. Narodził się w 2005 r. jako nagroda kulturalna. Z czasem idea ewoluowała, a obok artystów prestiżowe statuetki odbierali sportowcy, przedstawiciele świata biznesu oraz autorzy najlepszych projektów z wykorzystaniem środków unijnych. Nadszedł moment kolejnego rozszerzenia formuły plebiscytu.

- Pandemia, postępująca katastrofa klimatyczna, zagrożenia dla demokracji – zmieniająca się rzeczywistość stawia przed nami nowe wyzwania. Dziś to, co kilka lat temu mogło nam się wydawać mniej istotne, awansowało na szczyt listy priorytetów. Wydając regionalny serwis informacyjny czy przygotowując codzienną gazetę, widzimy to jak na dłoni. Stąd decyzja, by zmodyfikować nieco „Pomorskie Sztormy". Oprócz dotychczasowych: kulturalnej, sportowej i europejskiej – wprowadzamy zupełnie nowe kategorie plebiscytu: ekologiczną, obywatelską, urbanistyczną, kulinarną i naukową. Wspólny mianownik pozostaje ten sam - nominowane osoby i przedsięwzięcia zmieniają na lepsze nasze otoczenie, nasz region. I dostarczają nam – mieszkańcom Pomorza – powodów do radości i dumy – tłumaczy Grzegorz Kubicki, redaktor naczelny „Wyborczej Trójmiasto".

Partnerem „Pomorskich Sztormów" jak zwykle jest samorząd województwa pomorskiego.

- Mam nadzieję, że plebiscyt „Pomorskie Sztormy", który Samorząd Województwa Pomorskiego wspiera co roku, po raz kolejny wyłoni i pokaże ludzi, instytucje i inicjatywy, które zmieniają nasze najbliższe otoczenie. Ta wspaniała inicjatywa zasługuje na uwagę, dlatego tym bardziej zachęcam czytelników do głosowania – mówi Mieczysław Struk, marszałek pomorski.

W tym roku  przyznamy 9 statuetek w następujących kategoriach: Sztorm Kulturalny, Sztorm Sportowy, Sztorm Urbanistyczny, Sztorm Ekologiczny, Sztorm kulinarny, Sztorm Europejski – Infrastruktura, Sztorm Europejski – Kapitał Ludzki, Sztorm Obywatelski i Sztorm Naukowy. W każdej kategorii nominowanych zostało pięć osób, instytucji, drużyn lub przedsięwzięć. Wyboru dokonali nasi dziennikarze na co dzień zajmujący się daną tematyką, których wspomagało szerokie grono niezależnych ekspertów.  

Zwycięzców wskażą Czytelnicy „Wyborczej Trójmiasto" i portalu Trojmiasto.Wyborcza.pl. Głosowanie trwa do poniedziałku, 21 marca. Głosy można oddawać poprzez panel poniżej albo listownie, wysyłając do naszej redakcji kupon, publikowany w codziennej gazecie. Laureatów ogłosimy podczas gali, którą zaplanowaliśmy na 29 marca (godz. 18.30). Do obejrzenia na żywo w naszym serwisie.

Oto tegoroczne kategorie i nominacje:

Sztorm Kulturalny

Do kultury tym razem podchodzimy holistycznie – bez rozgraniczenia na sukcesy indywidualne i instytucjonalne oraz bez cezury wiekowej. Nie będziemy też różnicować dziedzin – malarstwa, poezji, teatru, muzyki czy rzeźby. W kategorii Sztorm Kulturalny chcemy nagrodzić pomorskich artystów, którzy w minionym roku nie dali nam przejść obojętnie obok efektów swojej działalności kulturalnej, jak również organizatorów kulturalnych wydarzeń w naszym regionie. Koordynatorem kategorii jest red. Marcin Mindykowski.

Sztorm Sportowy

Sport to ważna część pomorskiego krajobrazu. Sportowa rywalizacja rozpala emocje, rozbudza wyobraźnię, jest odskocznią od codziennych trosk, pokazuje młodym właściwe wzorce. W kategorii Sztorm Sportowy nominujemy pięć podmiotów – mogą to być drużyny, zawodnicy uprawiający dyscypliny indywidualne i zespołowe, trenerzy lub organizatorzy ważnych sportowych wydarzeń w regionie. Koordynatorem kategorii jest red. Tomasz Osowski.

Sztorm Ekologiczny

Klimat to temat uniwersalny. Katastrofa klimatyczna dotknie każdego, niezależnie od statusu materialnego, wieku czy poglądów politycznych. W kategorii Sztorm Ekologiczny chcemy uhonorować podmioty, które działają na rzecz lepszej jakości pomorskiego środowiska. Koordynatorką kategorii jest red. Joanna Wiśniowska.

Sztorm Europejski – Infrastruktura

Drogi, mosty, linie kolejowe, szpitale czy szkoły. Inwestycje, które powstają przy współfinansowaniu Unii Europejskiej, można znaleźć w każdej gminie. Korzystamy z nich na co dzień. W tej kategorii nominowane są projekty infrastrukturalne realizowane na terenie województwa pomorskiego z wykorzystaniem środków unijnych. Wyboru nominowanych w obu kategoriach Sztorm Europejski dokonała kapituła składająca się z ekspertów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, w której znaleźli się: Jan Szymański, Marcin Fuchs, Katarzyna Sadalska, Katarzyna Szczuka, Michał Kukliński, Martyna Sawicka. Koordynatorem kategorii europejskich z ramienia "Wyborczej" jest red. Paweł Wojciechowski.

Sztorm Europejski - Kapitał Ludzki

Człowiek to najlepsza inwestycja. W tej kategorii nominowane są projekty o charakterze społecznym, realizowane na terenie województwa pomorskiego z wykorzystaniem środków pochodzących z funduszy UE.

Sztorm Kulinarny

Jemy, aby żyć. To banalne stwierdzenie jest tylko częściowo prawdziwe. Bo przecież jemy także dlatego, że lubimy. Jemy, bo jedzenie dostarcza nam wykwintnych przyjemności, jest pretekstem do spotkań, do odwiedzania miejsc dalekich i bliskich, poznawania innych kuchni. W kategorii Sztorm Kulinarny nominujemy restauracje, kawiarnie i cukiernie, śniadaniownie, bary, puby – krótko mówiąc: miejscówki, które mogą pochwalić się magnetyczną siłą przyciągania, zarówno turystów, jak i mieszkańców. Koordynatorką kategorii jest red. Małgorzata Muraszko.

Sztorm Urbanistyczny

Większość osób w województwie pomorskim mieszka w miastach. To od jakości przestrzeni miejskich, planowania urbanistycznego, przyjaznej człowiekowi architektury i infrastruktury, dobrze zaprojektowanej oferty transportu publicznego, zależy jakość naszego indywidualnego, codziennego życia. W kategorii Sztorm Urbanistyczny nominowane są inwestycje, projekty infrastrukturalne, ale też podmioty – ludzie, firmy, organizacje, które w codziennej działalności kreują dobre przestrzenie urbanistyczne bądź na rzecz takich rozwiązań aktywnie działają. Koordynatorem kategorii jest red. Michał Tokarczyk.

Sztorm Obywatelski

W dobie kryzysu demokracji szczególnie ważne są działania wzmacniające społeczeństwo obywatelskie, mobilizujące jednostki do działania, budzące z apatii najbliższe otoczenie. W kategorii Sztorm Obywatelski wyróżniamy przede wszystkim ludzi – społeczników, liderów, którzy aktywizują innych do wspólnych aktywności, są wzorem dla innych, potrafią zjednać wokół siebie prężnie działające środowisko. Koordynatorem kategorii jest red. Maciej Sandecki.

Sztorm Naukowy

Kilka lat temu, nieco buńczucznie, zatytułowaliśmy naszą debatę edukacyjną: Czy Gdańsk ma szansę stać się polskim Oksfordem? Dziś to pytanie wciąż pozostaje otwarte, choć mamy wrażenie, że idziemy w dobrym kierunku. I nie tylko Gdańsk, ale Trójmiasto i całe Pomorze pod względem oferty dla studentów z Polski i świata prezentuje się coraz lepiej. W kategorii Sztorm Naukowy chcemy pokazać, jak dużo ciekawego dzieje się m.in. na naszych uczelniach. To nagroda i nominacje dla tych, którzy szukają nowych rozwiązań starych problemów, celują w innowacjach, publikują w renomowanych czasopismach, potrafią kapitalizować swoje pomysły, prowadzić firmy, pozyskiwać granty. Koordynatorką kategorii jest red. Katarzyna Fryc.

Regulamin plebiscytu dostępny jest TUTAJ.

Pomorskie Sztormy
Pomorskie Sztormy  2021

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej
  Komentarze
  Zaloguj si
  Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem
  Z przyjemno軼i zag這sowa貫m na wszystkie kategorie. :)
  @szeloja
  Ja tak瞠;-)
  ju ocenia貫(a)
  1
  0