"Ty małpo", "zabiję cię jak psa" i "do dżungli" - takie słowa padły z ust napastników, którzy z nożem w ręku zaatakowali dyrektora Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, Larry'ego Ugwu. Trzy dni po zdarzeniu policja publikuje ich wizerunki i prosi o pomoc w ujęciu bandytów.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Na szczęście żyję, nic mi się nie stało, ale to było przerażające, to spotkanie ze śmiercią - mówi "Wyborczej" Lawrence Ugwu, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

W czwartek w samym centrum miasta zaatakowali go rasiści z nożem w ręku.

Rasistowski napad w centrum Gdańska

Ok. godz. 16.30 Ugwu chciał podjechać pod sklep przy ul. Elżbietańskiej. W pewnym momencie na środku ulicy stanęło dwóch mężczyzn.

- Zablokowali mi przejazd. Pomyślałem sobie: "Chłopaki o tej porze już tak narąbane?". Zatrąbiłem, wtedy jeden zaczął uderzać w szybę od przednich drzwi. Myślałem, że ją zbije, chciałem odjechać, ale dalej blokowali drogę, po chwili zaczęli kopać samochód. Wysiadłem, żeby zapytać, o co chodzi, wtedy jeden z nich wyciągnął nóż. Krzyczeli, że "zabiją mnie jak psa", wyzywali od małp, kazali wracać do dżungli - opowiada Larry Ugwu. 

Lawrence Ugwu dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Centrum Św. Jana, lipiec 2021r.
Lawrence Ugwu dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Centrum Św. Jana, lipiec 2021r.  Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

Dyrektor NCK zaczął uciekać, wówczas jeden z napastników przebił mu oponę. Ludzie, którzy byli świadkami zdarzenia, zaczęli krzyczeć, że trzeba wezwać policję. Rasiści rzucili się do ucieczki, a Ugwu - gdy to zauważył - zaczął biec za nimi i nagrywać. 

- Chciałem mieć nagrane ich twarze - mówi. Gonił ich do Targu Drzewnego. Napastnicy, żeby się zasłonić, założyli na głowy kaptury. 

W sobotę na swoim facebookowym profilu córka dyrektora NCK umieściła zdjęcia, które wycięto z filmików, z prośbą o pomoc w odnalezieniu napastników. 

Policja publikuje wizerunki sprawców

W niedzielę po południu gdańska policja opublikowała komunikat w tej sprawie.

"Na skutek analizy zabezpieczonych zapisów z kamer monitoringów oraz zdjęć z  telefonu pokrzywdzonego, publikujemy wizerunek dwóch mężczyzn, którzy mogą mieć związek z tym przestępstwem" - informuje podinsp. Magdalena Ciska. oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku.

I dodaje: - Policjanci cały czas pracują nad tą sprawą, typują sprawców tego przestępstwa i dążą do zatrzymania tych osób. Wszystkie osoby, które wiedzą, kim mogą być mężczyźni ze zdjęć lub mają informacje mogące pomóc w ustaleniu ich tożsamości, lub miejsca pobytu, prosimy o kontakt z policjantami z Komisariatu Policji na Śródmieściu.

Informacje można przekazać telefonicznie, dzwoniąc pod numer 47 741 34 22, bądź zgłaszając się do najbliższej jednostki Policji lub pisząc na adres komendant.kp2@gd.policja.gov.pl.

Policjanci zapewniają anonimowość. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Typowe Polaczki kościołkowi patrioci. Pełnia szczęścia to zgrzewka najgorszego piwka po promocji
  już oceniałe(a)ś
  118
  6
  Ten z prawej wygląda jak ogolony Braun. A ten z lewej to Cejrowski po zdjęciu okularów.
  już oceniałe(a)ś
  97
  2
  Służby dzielnie znajdą Babcię Kasię, mecenasa Giertycha i im podobnych a ci z Gdańska znajdą Tuska. Ot cała wasza działalność.
  już oceniałe(a)ś
  91
  1
  naziolskie dupki powinny dawno siedziec! tosmy sobie od 7 lat wyhodowali...
  już oceniałe(a)ś
  83
  1
  Kolejni wariaci z nożem? Rządy PiS obfitują w nich
  już oceniałe(a)ś
  60
  0
  Dumni narodowy z gminu uciekli do dżungli?
  już oceniałe(a)ś
  49
  0
  Najszybciej znajdą ich w kościele
  już oceniałe(a)ś
  48
  3
  zatrzymać i wyeliminować; z takich nic dobrego już nie będzie;
  już oceniałe(a)ś
  34
  2