Od stycznia do końca października zaraportowano w Polsce blisko 1,4 tysiąca zakażeń kiłą. Tak źle nie było od lat. Eksperci wskazują, że nie tylko popularność portali randkowych jest źródłem problemu.

Najnowsze dane pokazujące rekord zakażeń chorobami wenerycznymi pochodzą z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego. Wynika z nich, że od stycznia do końca października odnotowano w Polsce 1 395 przypadków kiły (w tym samym okresie ubiegłego roku było ich 979, rok wcześniej - 579). Znacznie więcej jest też przypadków rzeżączki - 374, w porównaniu do 219 w ub. roku i 209 w 2020 r.,  a także chorób przenoszonych drogą płciową wywołanych przez chlamydie - 362 (w ub. roku - 234, w 2020 - 134). 

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Trzeba reagować !!! Może 3 lekcja religii w tygodniu by pomogła ?
  Nie. Dodatkowe zajęcia z hitu. Tylko one.
  już oceniałe(a)ś
  8
  0
  @bialywywiad
  No to kompromisowo: dwie dodatkowe godziny katechezy (zamiast fizyki) oraz cztery godziny HiTu (zamiast chemii, biologii i geografii).
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @105
  Zajęcia praktyczno-techniczne.
  U proboszcza.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Więcej religii !!!
  już oceniałe(a)ś
  34
  1
  oczekuje że Ordo Jurdis wystąpi z odpowiednią inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie
  już oceniałe(a)ś
  27
  1
  "niewątpliwie portale randkowe". Pani redaktor spytała o argumenty przekonujące do tej hipotezy? Jakieś badania ankietowe zakażonych pod kątem sposobu nawiązania feralnego kontaktu? Cokolwiek.
  "Głównie są to młodzi mężczyźni o orientacji homoseksualnej". Czyli jako heteryk mogę bzykac bez stresu i zabezpieczenia? Znowu nasuwa sie pytanie o zebrane statystyki.
  "wzrost liczby pacjentów z Ukrainy, którzy dotąd się nie leczyli i nawet nieświadomie roznoszą chorobę." Czy wzrost zachorowań jest większy niz demografia? Czy są statystyki, które mówią o nadreprezentacji chorób wśród uchodźdzów? Czy teza, że się nie leczyli wynika z tych statystyk?
  Uważam że dawanie głosu dr Czubek bez weryfikacji wygłoszonych oskarżeń, to dziennikarska wpadka i niedoróbka. To są tylko opinie. Nie ma tu argumentów.
  już oceniałe(a)ś
  22
  8
  PIS
  KIŁA
  MOGIŁA
  już oceniałe(a)ś
  10
  1
  Ą tam Tinder, po prostu coraz mniej chodzi ludzi do kościoła i stąd taka sytuacja. Może jakieś dopłaty za obecność na mszy?
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Ktoś tu pisał wiecej religii... ale przecież to akurat prawda. Jak ludzie bardziej pobożni tym w tej materii jest spokój. Seks po ślubie jest i tak przed ślubem ale w zwiazku... a nie przypadkowy seks z pub czy aplikacji, bez prezerwatyw etc Bo hormony buzują, bo partner jest atrakcyjny genetycznie to po co gumki etc Im społeczeństwo bardziej swieckie i luźne w temacie przegodnego seksu to wiecej chorób. A potem są dramaty jak np. rak.
  @macdom85
  mowisz o pobożnych życzeniach, a nie realiach - deklaracje jedno, a realne bzykanie drugie

  realnie więcej religii to mniej rzetelnej edukacji sexualnej, brak wiedzy o chorobach przenoszonych droga płciową i sposobach zapobiegania i leczenia (katecheci i ksieza wrecz twierdzili, ze prezerwatywy nie zabezpieczaja przed HIV i innymi chorobami, wiec nie trzeba, a wrecz nie wolno ich stosowac bo to grzech...)

  jakie sa tego skutki widać w statystykach
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Kto śmiał napisać, że współodpowiedzialni są ukraińcy! Przecież ukraina przed wojną to nie był jakiś kraj o standardach afrykańskich... i co z tego że służba zdrowia nie miała tam nawet jednorazowych strzykawek... czy nie było żadnych programów szczepień, a wymarłe w innych krajach choroby rozwijały się w najlepsze... przecież za łapówę można było sobie załatwić nawet zaświadczenie z WHO o najlepszym zdrowiu...
  @AutonomiaWielkopolskaTeraz
  Że Ukraina przed wojną to skorumpowany burdel był, to nawet można się zgodzić. Ale o wiele gorsze jest, że ty jesteś onucowym trollem, który pisze proputinowskie komentarze pod innymi artykułami, więc spie**alaj w podskokach do swojej ukochanej kacapii - tam korupcji oczywiście nigdy nie było.
  już oceniałe(a)ś
  15
  2
  @geo-tmk
  Każdy kto pisze prawdę to rusek wg ukrowych trolli opłacanych przez Żeleńskiego, którzy obsiedli to forum.
  już oceniałe(a)ś
  3
  6
  @AutonomiaWielkopolskaTeraz
  Jeśli nawet jest w tym wiele prawdy, to czy jest to powód, żeby wypisywać te nienawistne komentarze? Co ty masz w głowie? Były programy szczepień, i strzykawki. Co do korupcji, to niestety była i jest. Nie tylko tam.
  Może jesteś taki, bo ludzie których spotykasz są na twoim poziomie? Też nienawidzą, kłamią, są prześmiewczy i agresywni? Dobrzy, spokojni i porządni ludzie omijają cię z daleka? Dlaczego?
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @Roli
  Daj spokój, to nawet nie musi być ruski troll, czytałem, że wiele ludzi z dawnego DDR nadal wierzy w niewinność rosji i generalny spisek ameryki by "żydostwo z Wall Street zapanowało nad światem" A Zeleński to kim jest? No właśnie itp etc.
  już oceniałe(a)ś
  4
  1
  @AutonomiaWielkopolskaTeraz
  O, kacapski trol się rozbeczał. Ile dziś kopiejek za wpis?
  już oceniałe(a)ś
  3
  1