Psy się tak chowa, nie ludzi. To niegodne. Czy ja albo pani możemy pochować kogoś w swoim ogródku? Nie. To dlaczego inni mogą stać ponad prawem? - pyta krewna zmarłego, którego grób stoi poza cmentarzem w Pszczółkach.

Pierwsi poza cmentarzem zostali pochowani Weronika i Stanisław. Najpierw zmarła ona, jeszcze w latach 90., potem on. Spoczęli w jednym grobie na kawałku swojej działki, która sąsiaduje ze starym cmentarzem parafialnym w Pszczółkach, wsi oddalonej o 20 km od Gdańska. W 2007 r. proboszczem parafii był już ks. kanonik Józef Urban. Wójtem gminy była wówczas córka Weroniki i Stanisława.

– Tam są groby tych, co tu mieszkają – mówi starsza pani i wskazuje głową w kierunku dwóch domów stojących po sąsiedzku z cmentarzem. Mieszkają tam dzieci i wnuki Weroniki i Stanisława z rodzinami.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Dlaczego baranki nie rozumieja ze w tym kraju wielebny moze wiecej niz baranek .???????
  @jozwa51
  Bo baranki uwazaja, ze tak powinno byc. Wielebny powinien moc wszystko.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Bo wszystkie baran(k)i są równe ale świnie są równiejsze.
  już oceniałe(a)ś
  43
  1
  Ciekawe, czy kiedyś wszystkie cmentarze okupowane przez kościół zostaną wreszcie skomunalizowane...
  @brzezina_nadmorska
  A niby na jakiej podstawie? Wyznaniowy cmentarz, na ktorym spoczywają moi krewni, istnieje od 1641 roku i raczej trudno napisać, że powstał w wyniku reformy rolnej, konkordatu itd.
  już oceniałe(a)ś
  0
  2
  @bobo77
  Jako odszkodowanie za systemowe ukrywanie pedofilów przez kościół. Może być?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  A wystarczy nie korzystać z usług, jakie oferują klechy.. polaczki.
  @KR_LDZCmentarze należy skomunalizować. Wystarczy zobaczyć jak zadbane sa komunalne a jak kościelne.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  @KR_LDZ
  Pod warunkiem, że w przypadku danej usługi masz wybór, czyli możesz pochować bliskich na w miarę blisko położonym cmentarzu komunalnym. Ale nie zawsze tak jest.

  A prawo jest skonstruowane tak, a nie inaczej. Jeszcze jestem w stanie zrozumieć, że nie możesz na swojej działce pochować trumny z ciałem. Ale nie możesz również pochować tam urny z prochami, ani tych prochów rozsypać, choć w obu przypadkach zagrożenie epidemiologiczne jest żadne.
  I tak spora część Polski musi płacić haracz czarnej zarazie, bo nie ma ma możliwości wyboru cmentarza komunalnego na miejsce pochówku swoich bliskich.

  Co do pozostałych usług, pełna zgoda. Nie ma konieczności chrzcić, "komuniować" itp i zasilac czarną mafię, która jest przekonana, że cała Polska jej się należy.
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  @Milo-kot
  Był parę lat temu projekt zmiany ustawy, który te durne restrykcje likwidował i pozwalał m. in. na rozsypywanie prochów w morzu (dalej niż 1 km od brzegu) oraz trzymanie urny w domu, przeszedł nawet tzw. konsultacje międzyresortowe, ale do Sejmu już nie trafił - klechy mu łeb ukręciły. Po zmianie (oby!) władzy trzeba do niego wrócić, nadaje się do natychmiastowego uchwalenia.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @hubba_hubba
  niestety [że się tak powtórzę ;)]: w nowym projekcie ustawy o cmentarzach i pochówkach oczywiście "nie zezwala się" [in extenso] na chowanie gdziekolwiek poza cmentarzami. Kasa dla czarnych katabasów musi się zgadzać, chociaż np. w przypadku kremacji rozsypanie prochów w miejscu bliskim zmarłemu za życia nikomu by nie szkodziło [no chyba, że zmarły był przywiązany do galerii handlowej ;)], ani nie wywoływało negatywnych skutków [np. sanitarnych]. Chodzi wyłącznie o utrzymanie "rządu dusz" przez watykańską klikę, która tak łatwo nie zrezygnuje z paru tysiączków od każdej owieczki ;)
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  Coraz czesciej czlonkowie rodziny są chowani( urny) do istniejacych grobów ( zmniejsza to koszty pogrzebu i kupna kolejnego nagrobku plus oplaty za miejsce: 450zl na 10 lat).W ramach oszczednosci: obserwujemy nowy trend w pochowkach.
  już oceniałe(a)ś
  31
  0
  Kk sam dba o to aby ludzie wyeliminowali go. Życie w dobrobycie na koszt naiwnych wiernych deprawuje.
  już oceniałe(a)ś
  32
  1
  Patologia!
  już oceniałe(a)ś
  30
  1
  Cmentarze wyznaniowe to czystej wody skandal. Istnienie ich jest zaprzeczeniem rozdziału Państwa od Kościoła. Pochówki to wyłączne zadanie gminy. Jednak, jak ktoś sobie życzy wyznaniowy pogrzeb to jego prawo. Utrzymując tą patologiczną sytuację, wspieramy model KK w Polsce, który staje się organizacją nastawioną na działalność opartą o własności latyfundialną.
  @Sarpei
  to niestety jest w konkordacie, wiń Suchocką
  już oceniałe(a)ś
  7
  0