Znamy już sześcioro nominowanych do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Laureata Nagrody Publiczności wybiorą czytelnicy "Gazety Wyborczej Trójmiasto" w uruchomionym już głosowaniu internetowym. Wskażcie swoich faworytów!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury w tym roku zostanie przyznana już po raz 23. Szansę na nią mają artyści i animatorzy kultury, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Pod uwagę brane są zwłaszcza osiągnięcia z ostatnich trzech lat, łącznie z rokiem przyznania wyróżnienia.

W tym roku do Kapituły Konkursowej wpłynęły 33 wnioski. Jej członkowie wskazują trzech laureatów, czwartego (zwycięzcę Nagrody Publiczności, który może pokryć się z jednym z wyborów Kapituły) – czytelnicy „Gazety Wyborczej Trójmiasto". Internetowe głosowanie (głos możesz oddać poniżej) potrwa do środy, 23 listopada. Regulamin jest dostępny tutaj.

Laureatów poznamy 25 listopada podczas gali w Sali Suwnicowej gdańskiego klubu Żak. Nagrodzie, poza statuetką wykonaną przez Tomasza Radziewicza i dyplomem autorstwa Marka Rogali, towarzyszy także wymiar finansowy o wartości 10 tys. zł. 

W tym roku szansę na nią ma sześcioro nominowanych.

Krzysztof Nowicki (ur. 1988)

Krzysztof Nowicki
Krzysztof Nowicki  Fot. Marcin Kaliński / materiały prasowe

Malarz. W 2013 r. obronił dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Teresy Miszkin. Zdobywca Grand Prix w konkursie Artystyczna Podróż Hestii w 2013 r. i Grand Prix III Triennale Sztuki Pomorskiej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Mieszka i tworzy w Gdańsku. W swojej twórczości czerpie z bogatej historii europejskiej sztuki i kultury, pracując z tym dziedzictwem na różne sposoby. Wyróżnia się świeżym spojrzeniem na motywy barokowe, których chętnie używa do komentowania zjawisk obecnych w sztuce współczesnej.

W 2022 r. w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie zaprezentował wystawę indywidualną „Fałda". Składające się na nią prace nawiązywały do tendencji barokowej sztuki do upłynniania się, przekraczania granic, wychodzenia poza ramy. W kończącym się roku artysta uczestniczył też w wystawach zbiorowych: „Bujność" w sopockiej PGS oraz „Pull the Trigger" w Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Agnieszka Piasecka (ur. 1989)

Agnieszka Piasecka
Agnieszka Piasecka  Fot. materiały prasowe

Fotografka, artystka wizualna. Absolwentka fotografii na Roehampton University w Londynie (2012), a także studiów magisterskich na kierunku Intermedia na ASP w Gdańsku (2016). Zajmuje się alternatywnymi i historycznymi metodami fotograficznymi oraz video. Zdobyła nagrodę główną V Gdańskiego Biennale Sztuki w 2019 r.

Została laureatką LensCulture Critics’ Choice Award 2020, organizowanej przez jeden z najbardziej opiniotwórczych światowych portali internetowych o fotografii artystycznej. Jej praca była prezentowana podczas Nowojorskiego Tygodnia Fotografii. Artystka jest również laureatką Women Art Award 2022 – nagrody mającej na celu wspieranie kobiet artystek, przyznawanej co roku podczas międzynarodowej wystawy „Women’s Essence" (tegoroczna edycja odbyła się w kwietniu w Paryżu).

Wojciech Stachura (ur. 1988)

Wojciech Stachura
Wojciech Stachura  Fot. Krzysztof Mystkowski / materiały prasowe

Aktor lalkarz. Absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza na Wydziale Lalkarskim w Białymstoku. Od 2014 r. w zespole Teatru Miniatura. Ma na swoim koncie wiele nagradzanych i docenionych przez krytykę ról. Poza macierzystą sceną współpracuje m.in. z Filharmonią Bałtycką, Operą Bałtycką, Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego oraz teatrami w Niemczech, gdzie reżyseruje spektakle lalkowe. Zajmuje się konstrukcją i budową lalek, prowadzi działalność warsztatową i edukacyjną.

Jest twórcą „Rodziny Papetów". W 2020 r. zagrał postać inżyniera – twórcy gdańskiego falowca w „Betonie", spektaklu Teatru Miniatura w reżyserii Michała Derlatki, na podstawie powieści „Latawiec z betonu" Moniki Milewskiej (do którego stworzył także scenografię). W 2022 r. był pomysłodawcą, asystentem reżysera i odtwórcą głównej roli w zrealizowanym w ramach programu „OFF Polska" przedstawieniu „Obywatel Koń" w Zakładzie Kulturalnym w Gdańsku.

Julia Tymańska (ur. 1997)

Julia Tymańska
Julia Tymańska  Fot. archiwum prywatne

Artystka wizualna. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa gdańskiej ASP. Tworzy przede wszystkim wielkoformatowe obrazy oraz rzeźby i obiekty przestrzenne, których dominującą cechą jest kolor i mocne powiązania z popkulturą. Poza praktyką artystyczną zajmuje się rozwijaniem oddolnych inicjatyw na terenie Gdańska, organizacją wydarzeń artystycznych i promocją lokalnych twórców – m.in. jako założycielka i kuratorka (wraz z Sebastianem Choromańskim) znajdującej się przy ul. Długie Ogrody Galerii Pawlacz, działającej od 2020 r. w ramach programu „Gdańskie Otwarte Pracownie".

W 2022 r., w ramach cyklu „Windows" Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, zrealizowała wystawę „Pop-a-Cola". We wrześniu zainicjowała projekt „Undergdańsk", czyli rajd po gdańskich alternatywnych galeriach sztuki w Gdańsku. Jest także autorką odsłoniętych w 2020 r. 20 czarno-białych murali „Stars’N’Roll", znajdujących się na ścieżce prowadzącej do Opery Leśnej i przedstawiających gwiazdy sopockich festiwali.

Anna Wakulik (ur. 1988)

Anna Wakulik
Anna Wakulik  Fot. archiwum prywatne

Dramatopisarka. Absolwentka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Dramatu przy Teatrze na Woli. Laureatką kilkunastu nagród i wyróżnień. Jej dramaty były tłumaczone m.in. na angielski, niemiecki, francuski, kataloński, rumuński, włoski i węgierski. Współpracowała z wieloma polskimi scenami teatralnymi, w tym roku została etatową dramaturżką Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Jej sztuka „Grupa krwi", wydana w 2022 r. przez Instytut Teatralny, doczekała się dwóch inscenizacji – w Teatrze Nowym w Słupsku i Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie (zapowiadana jest trzecia adaptacja – w Teatrze Ateneum w Warszawie). W 2021 r. została laureatką konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie ZAiKS za tekst „Oprocentowanie zmienne", a krakowskie Wydawnictwo Akademickie opublikowało antologię jej dramatów zatytułowaną „Błąd wewnętrzny".

Marcin Zdunik (ur. 1987)

Marcin Zdunik
Marcin Zdunik  Fot. Sylwia Zawadzka / materiały prasowe

Wiolonczelista, kompozytor i improwizator. Od 2014 r. związany z Akademią Muzyczną w Gdańsku (początkowo jako członek Katedry Instrumentów Smyczkowych, a od niedawna wydzielonej z niej Katedry Wiolonczeli i Kontrabasu), ukończył również studia muzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Wykonuje i aranżuje muzykę od renesansu po dzieła najnowsze. Jest zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych. Nagrał 17 albumów płytowych z muzyką koncertującą i kameralną.

W 2022 r. nagrodę Fryderyka otrzymały dwie płyty nagrane z jego udziałem: „Words of Mystery. Music for choir and cello" (muzyka chóralna) oraz „Paweł Mykietyn – II Koncert na wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną, Hommage à Oskar Dawicki" (muzyka współczesna). W 2021 r., w wieku 33 lat, jako jeden z najmłodszych artystów w Polsce, otrzymał tytuł profesora w dziedzinie sztuki.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Gratulacje dla wszystkich nominowanych!
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Kto wygrał?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0