Wspólnie z partnerami już po raz siódmy ubieramy świąteczne drzewko. Znów pomożemy podopiecznym Hospicjum Pomorze Dzieciom.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- Gdy otrzymaliśmy wiadomość, że "Gazeta Wyborcza Trójmiasto" ponownie będzie z nami w te święta, dostaliśmy nowy zastrzyk energii, że nie jesteśmy sami w tym czasie. Od razu przekazałam wiadomość całemu zespołowi - mówi Ewa Liegman, prezeska Hospicjum Pomorze Dzieciom.

Hospicjum Pomorze Dzieciom. Ceny w górę

Hospicjum Pomorze Dzieciom powstało w 2014 r. Nie dostało kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, mogło więc działać tylko dzięki sponsorom i darczyńcom. Personel pracował bez gwarancji jakichkolwiek wynagrodzeń, bez systemu premii i dodatkowych gratyfikacji finansowych. Gdy po trzech latach dostali w końcu kontrakt, okazało się, że to nie koniec problemów.

Pieniądze z NFZ pozwalają pokryć 40-50 proc. miesięcznych kosztów. Resztę hospicjum musi uzbierać samo. Dlatego w ramach naszej corocznej akcji charytatywnej Choinka Dobroczyńców postanowiliśmy ich wesprzeć.

Ewa Liegman
Ewa Liegman  Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

- Każdego roku stają przed nami nowe wyzwania i trudności. Obecnie mierzymy się z rosnącymi kosztami utrzymania hospicjum. Mamy też problem z zatrudnieniem wykwalifikowanego personelu medycznego. Brakuje lekarzy, którzy chcą podjąć się wyzwania przy niesieniu ulgi cierpiącym, gasnącym dzieciom - opowiada Liegman.

Hospicjum szczególnie dają się we znaki droższe ceny paliwa.

- Na ostatni etap swojego życia dzieci wracają do swoich domów. Dlatego podstawowym narzędziem pracy dla naszego zespołu lekarzy, pielęgniarek, psychologów oraz fizjoterapeutów jest samochód, dzięki któremu mogą dojechać do pacjentów. Tymczasem ceny paliw są horrendalne - wyjaśnia prezeska Hospicjum Pomorze Dzieciom.

Ale wszystkie ceny poszły w górę, ciężej w związku z tym na przykład o nowych pracowników.

- Galopujące stawki, rozwijający się prywatny sektor opieki zdrowotnej sprawiły, że jeszcze trudniej pozyskać nam pracowników personelu medycznego, przez co jesteśmy jeszcze mniej zauważalni na rynku pracy - dodaje Ewa Liegman.

Hospicjum Pomorze Dzieciom. Bez biadolenia

- Ale nie chcemy biadolić, wszyscy mają przecież teraz ciężko - zaznacza prezeska.

Okres świąt Bożego Narodzenia jest wyjątkowym czasem dla Hospicjum Pomorze Dzieciom.

- Naszą ideą jest dokładanie życia do każdego dnia. Nasze hospicyjne dzieci, pomimo trudnej sytuacji, nie tracą pogody ducha, łapią dobre chwile. Możemy uczyć się od nich dostrzegania tego, co mamy dookoła nas. A wówczas okaże się, że mamy bardzo dużo - kontynuuje Ewa Liegman.

Prezeska przypomina, że dla pacjentów hospicjum to może być ostatnie Boże Narodzenie z rodziną. Dlatego pracownicy i pracownice robią wszystko, żeby te święta były niezapomniane, nie tylko dla dzieci, ale i dla wszystkich dookoła.

- Dzięki akcji "Choinka Dobroczyńców" dostaliśmy wiatru w żagle i z nadzieją możemy przygotowywać się do świąt. Chcemy przekuć trudności we wspólne zmagania, które nas zjednoczą i zintegrują, a także pokażą, co jest najważniejsze w tym czasie - dodaje Liegman.

Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

Hospicjum Pomorze Dzieciom. Jak wziąć udział w akcji?

Choinka Dobroczyńców publikowana będzie co tydzień w piątkowym "Tygodniku Trójmiasto" oraz na stronie trojmiasto.wyborcza.pl. Aby pomóc, wystarczy kupić ozdobę. Do wyboru są: bombki duże i małe oraz dzwonki.

Do naszej akcji włączyli się już: Invest Komfort, Miasto Gdańsk, Grupa Inwestycyjna Hossa SA, Lellek Sp. z o.o. oddział w Sopocie Porsche Centrum Sopot, Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy, Arla Global Shared Service Centre oraz Europejskie Centrum Solidarności.

Darczyńcy mogą zgłaszać się do nas do 20 grudnia. Informacje dla firm i instytucji chcących wziąć udział w akcji: reklama@gdansk.agora.pl.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Mikołaj Chrzan poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem