„Pomorskie Sztormy" to plebiscyt z bogatą historią pisaną sukcesami jego laureatów. A ich poszerzająca się z każdym rokiem lista może imponować. Znajdują się na niej m.in. Leszek Możdżer, Dorota Kolak, Muzeum Emigracji, Stefan Chwin czy festiwal Open’er.
Idea nagrody narodziła się w 2005 r. Początkowo „Sztormami" byli honorowani twórcy kultury; z czasem dochodziły kolejne dziedziny – sport, biznes, a także przedsięwzięcia realizowane dzięki funduszom europejskim. Przed rokiem plebiscyt przeszedł kolejną zmianę. Obok dobrze znanych kategorii pojawiły się nowe: naukowa, ekologiczna, obywatelska, kulinarna i urbanistyczna.
- Rozszerzenie formuły „Pomorskich Sztormów" okazało się strzałem w dziesiątkę, o czym świadczy choćby rekordowa liczba oddanych głosów. Cieszę się, że już po raz osiemnasty będziemy mogli wraz z naszymi Czytelnikami wyróżnić osoby, instytucje i przedsięwzięcia, które zmieniają na lepsze nasze otoczenie i dostarczają nam powodów do dumy i radości. To niezwykle istotne, zwłaszcza w tak trudnych czasach, gdy mierzymy się m.in. z kryzysem gospodarczym, a tuż obok nas trwa straszna wojna – tłumaczy Grzegorz Kubicki, redaktor naczelny „Wyborczej Trójmiasto.
Partnerem „Pomorskich Sztormów" jest samorząd województwa pomorskiego.
- Gorąco zachęcam do głosowania w plebiscycie. Jak zwykle to doskonała okazja, by wspierać idee, które są dla nas ważne. Jest to hołd dla osób, które w znaczący sposób zasłużyły się dla Pomorza, a ich działania wykroczyły daleko poza granice regionu. Kategorią najbliższą mojemu sercu jest Sztorm Europejski i cieszy mnie, że projekty realizowane ze środków unijnych, które mają ogromny wpływ na nasze województwo, są doceniane w tym wyjątkowym plebiscycie – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Charakterystyczną statuetkę tajemniczego dżentelmena, niewzruszonego napierającym wiatrem, zaprojektowała gdańska rzeźbiarka Grażyna Tomaszewska-Sobko. Dziewięć mosiężnych „Pomorskich Sztormów" trafi w ręce zwycięzców w następujących kategoriach:
W każdej dziedzinie nominowanych zostało pięć osób, instytucji, drużyn lub przedsięwzięć. Wyboru dokonali nasi dziennikarze na co dzień zajmujący się daną tematyką, których wspomagało szerokie grono niezależnych ekspertów.
Zwycięzców wskażą Czytelnicy serwisu Trojmiasto.Wyborcza.pl i papierowego wydania „Gazety Wyborczej Trójmiasto". Głosowanie trwa do wtorku 14 marca. Głosy można oddawać poprzez panel poniżej albo listownie, wysyłając do naszej redakcji kupon publikowany w „Tygodniku Trójmiasto". Laureatów ogłosimy podczas uroczystej gali 23 marca (godz. 19), którą będziemy transmitować w naszym serwisie.
A to tegoroczne nominacje:
W tej kategorii nagradzamy pomorskich artystów, którzy w minionym roku nie dali nam przejść obojętnie obok efektów swojej działalności, jak również organizatorów kulturalnych wydarzeń w naszym regionie. Koordynatorem kategorii jest redaktor Marcin Mindykowski. Mecenasem kategorii jest Fundacja Artystyczna Podróż Hestii.
Sport to ważna część pomorskiego krajobrazu. Sportowa rywalizacja rozpala emocje, rozbudza wyobraźnię, jest odskocznią od codziennych trosk, pokazuje młodym właściwe wzorce. W kategorii Sztorm Sportowy nominujemy pięć podmiotów – mogą to być drużyny, zawodnicy uprawiający dyscypliny indywidualne i zespołowe, trenerzy lub organizatorzy ważnych sportowych wydarzeń w regionie. Koordynatorem kategorii jest redaktor Tomasz Osowski.
Klimat to temat uniwersalny. Katastrofa klimatyczna dotknie każdego, niezależnie od statusu materialnego, wieku czy poglądów politycznych. W kategorii Sztorm Ekologiczny chcemy uhonorować podmioty, które działają na rzecz lepszej jakości pomorskiego środowiska. Koordynatorką kategorii jest redaktor Joanna Wiśniowska. Mecenasem kategorii jest Ergo Hestia.
Drogi, mosty, linie kolejowe, szpitale i szkoły. Inwestycje, które powstają przy współfinansowaniu Unii Europejskiej można znaleźć w każdej gminie. Korzystamy z nich na co dzień. W tej kategorii nominowane są projekty infrastrukturalne realizowane na terenie województwa pomorskiego z wykorzystaniem środków unijnych. Wyboru nominowanych w obu kategoriach Sztorm Europejski dokonała kapituła składająca się z ekspertów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, w której znaleźli się: Jan Szymański, Marcin Fuchs, Katarzyna Sadalska, Katarzyna Szczuka, Michał Kukliński i Martyna Sawicka. Koordynatorem kategorii europejskich z ramienia „Wyborczej" jest redaktor Paweł Wojciechowski.
Człowiek to najlepsza inwestycja. W tej kategorii nominowane są projekty o charakterze społecznym realizowane na terenie województwa pomorskiego z wykorzystaniem środków pochodzących z funduszy UE.
W tej kategorii nominujemy restauracje, kawiarnie i cukiernie, śniadaniownie, bary, puby – krótko mówiąc: miejscówki, które mogą pochwalić się magnetyczną siłą przyciągania zarówno turystów, jak i mieszkańców. Koordynatorką kategorii jest redaktor Małgorzata Muraszko.
Od jakości przestrzeni miejskich, planowania urbanistycznego, przyjaznej człowiekowi architektury i infrastruktury, dobrze zaprojektowanej oferty transportu publicznego zależy jakość naszego indywidualnego codziennego życia. W kategorii Sztorm Urbanistyczny nominowane są inwestycje, projekty infrastrukturalne, a także podmioty – ludzie, firmy, organizacje, które w codziennej działalności kreują dobre przestrzenie urbanistyczne bądź na rzecz takich rozwiązań aktywnie działają. Koordynatorem kategorii jest redaktor Michał Jamroż.
W tej kategorii wyróżniamy przede wszystkim ludzi – społeczników, liderów, którzy aktywizują innych do wspólnych aktywności, są wzorem dla innych, potrafią zjednać wokół siebie prężnie działające środowisko. Koordynatorem kategorii jest redaktor Maciej Sandecki.
Poprzez nominacje w tej kategorii pokazujemy, jak dużo ciekawego dzieje się m.in. na pomorskich uczelniach. Nagradzamy też tych, którzy szukają nowych rozwiązań starych problemów, celują w innowacjach, publikują w renomowanych czasopismach, potrafią kapitalizować swoje pomysły, prowadzić firmy, pozyskiwać granty. Koordynatorką kategorii jest redaktor Katarzyna Fryc.
Regulamin plebiscytu dostępny jest TUTAJ.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze