Rekrutacja na studia II stopnia rozpocznie się w styczniu br. Nowym kierunkiem będzie energetyka jądrowa na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Studia będą kształcić specjalistów w dziedzinie zaawansowanych technologii energetycznych, w tym m.in. pierwszej w Polsce elektrowni atomowej, która powstanie w Choczewie w województwie pomorskim. 

Jak przekonuje PG, utworzenie kierunku energetyka jądrowa stanowi

istotny krok w realizacji strategii energetycznej kraju oraz w zaspokojeniu potrzeb społeczno-gospodarczych związanych z rozwojem energetyki jądrowej.

Studia będą kształcić specjalistów od zaawansowanych technologii energetycznych.

Czas, by pożegnać się z węglem

Jak tłumaczy prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor ds. nauki, dyrektor Instytutu Energii na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG, energetyka jądrowa jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie.

- W obliczu dążeń do dekarbonizacji sektora energetycznego, technologia jądrowa staje się kluczowym elementem strategii zrównoważonego rozwoju Polski - podkreśla prof. Mikielewicz. 

Studenci nowego kierunku na PG będą mogli wybrać specjalność "Systemy i eksploatacja elektrowni jądrowych", by kształcić się w zakresie maszyn i urządzeń elektrowni oraz zachodzących w nich procesach cieplno-przepływowych. Na stronie PG czytamy, że

pozwoli to zgłębić wiedzę na temat eksploatacji obiektów jądrowych z uwzględnieniem bezpieczeństwa jądrowego, cyklu życia oraz racjonalnego zużycia energii.

Politechnika Gdańska ze względu na swoje położenie w województwie pomorskim, gdzie powstać ma pierwsza elektrownia jądrowa, ma szansę na współpracę z inwestorami z sektora energetycznego. 

W przyszłości znajdą pracę w elektrowni?

Kto będzie uczył adeptów nowego, kluczowego dla kraju i jego przemysłu, kierunku studiów? Na PG specjalistów nie brakuje. I tak zajęcia ze studentami energetyki jądrowej będą prowadzić wykładowcy z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa (głównie z Instytutu Energii), a także z dwóch innych wydziałów - Elektrotechniki i Automatyki oraz Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. 

Absolwenci studiów będą specjalistami od projektowania, analizy i optymalizacji systemów energetycznych opartych na technologii jądrowej, z wykorzystaniem nowoczesnych technik informatycznych, np. symulacji i modelowania komputerowego. Gdzie znajdą pracę po tym kierunku? W instytucjach, firmach i biurach projektowych związanych z energetyką jądrową, w instytucjach o profilu badawczym i w samej elektrowni. 

Rekrutacja na studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia na Politechnice Gdańskiej na semestr letni roku akademickiego 2024/2025 rozpoczyna się 28 stycznia 2025 r. i potrwa do 7 lutego 2025 r.

Redagował Grzegorz Szaro

Anna Dobiegała
Dziennikarka, doktorka, feministka. Pisze o edukacji, prawach kobiet i osób LGBT+, klimacie, prawach zwierząt, o ludziach i ich problemach. W Gazecie Wyborczej pracuje od 2013 r. Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu i Szkoły Redaktorów GW.
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Marcin Ręczmin poleca
Czytaj teraz
Więcej
    Komentarze
    i zagadka --- jak mozna uczyc czegos co nie istnieje w RP i specow mozna szukac niczym igly w stogu siana!!!
    @niezadowolony_obuwatel
    Patrz pan a jak uczyli sie do pierwszych elektrowni?
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @niezadowolony_obuwatel
    z książek? praktyka oczywiście będzie musiała być gdzieś wcześniej zanim wpuści się kogoś do reaktora, ale jest gdzie to robić.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0