Pomorskie Sztormy to plebiscyt organizowany przez "Gazetę Wyborczą Trójmiasto" i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. To plebiscyt wyjątkowy, bo tylko w nim poznamy laureatów aż dziewięciu nagród, wyłonionych ze świata pomorskiego biznesu, sportu i kultury.
W "Biznesie" przyznamy nagrody w trzech kategoriach: Inwestycja Roku, Firma Roku i Młoda Firma Roku. W "Kulturze" - Wydarzenie Roku, Człowiek Roku i Odkrycie Roku. A w "Sporcie" - Sportowiec Roku, Drużyna Roku i również Odkrycie Roku.
W każdej dziedzinie obradowały już kapituły złożone z dziennikarzy "Wyborczej", przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego oraz niezależnych ekspertów. Kapituły wyłoniły po 10 nominacji we wszystkich dziewięciu kategoriach. Te same kapituły wybiorą też laureatów Pomorskich Sztormów 2015 w kategoriach: Firma Roku i Młoda Firma Roku, Człowiek Roku i kulturalne Odkrycie Roku oraz Drużyna Roku i sportowe Odkrycie Roku.
W trzech pozostałych kategoriach - Inwestycja Roku, kulturalne Wydarzenie Roku i Sportowiec Roku, ostateczny wybór należy do naszych Czytelników, którzy w dniach 29 stycznia-14 lutego mogą głosować na swoich faworytów na kuponach publikowanych codziennie w "Wyborczej" i w internecie na trojmiasto.wyborcza.pl.
- Cieszę się, że po raz kolejny wybierzemy te osoby, wydarzenia i inwestycje, które w poprzednim roku wywołały "sztorm" w naszym regionie. Ich dostrzeganie i nagradzanie jest niezwykle istotne - mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Zwłaszcza, że przed nami jeszcze jeden istny "sztorm" - Sztorm Funduszy Europejskich. To blisko 8 mld zł, które Pomorskie ma do wykorzystania w nowej perspektywie unijnej.
Poniżej prezentujemy nominowanych we wszystkich kategoriach. Laureatów Pomorskich Sztormów 2015 poznamy 8 marca podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Alchemia. To wielofunkcyjny kompleks biznesowy powstający w Gdańsku przy ul. Grunwaldzkiej. Zaprojektowała go pracowania APA Wojciechowski Architekci z Warszawy. W zeszłym roku zakończyła się budowa drugiego etapu inwestycji i ruszała trzeciego. Jego łączna powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 70 tys. m kw.
Olivia Buisness Centre. W maju zakończyła się budowa Olivia Six - piątego budynku w ramach kompleksu biurowego zlokalizowanego na granicy Przymorza i Oliwy. Chwilę później ruszyła budowa kolejnego. Docelowo OBC ma być największym kompleksem biurowy w północnej Polsce.
Grand Hotel Lubicz. To jeden z największych kompleksów rekreacyjno-leczniczo-wypoczynkowych w regionie, zatrudniający ponad 200 osób. Na gości czeka ponad 300 pokoi i apartamentów, siedem sal konferencyjnych, centrum spa i aquapark.
Kolejka na Kamienną Górę oraz rewitalizacja placu Grunwaldzkiego . Trzy sale kinowe, kawiarnia, restauracja, galeria, siedziba Gdyńskiej Szkoły Filmowej - to wszystko znalazło się w budynku GCT. Do tego zrewitalizowany pl. Grunwaldzki i kolejka torowa na Kamienną Górę.
Park Konstruktorów. Nowy obiekt na terenie byłej Stoczni Gdynia oferuje przestrzeń dla kreatorów, projektantów i inżynierów, w której mogą rozwijać zaawansowane projekty technologiczne "od koncepcji do produktu".
Pomorska Kolei Metropolitalna. To pierwsza w Polsce linia kolejowa zbudowana od podstaw przez samorząd. Połączyła Gdańsk z Kaszubami oraz Trójmiasto z lotniskiem. Dzięki niej tysiące mieszkańców metropolii i okolic mają łatwiejszy dojazd do szkół i pracy.
Rozbudowa terminala T2 i podwyższenie kategorii ILS w Porcie Lotniczym Gdańsk. Dzięki rozbudowie pasażerowie przylatujący do Gdańska korzystają teraz także z nowego terminala. Z kolei podwyższona kategoria ILS pozwala samolotom lądować we mgle.
Tramwaj na Piecki i Migowo. Na tę inwestycję mieszkańcy czekali kilkadziesiąt lat. Tramwaje połączyły jedną z największych "sypialni" Gdańska z centrum miasta. Dodatkowo powstał też pierwszy w Polsce wspólny przystanek kolejowo-tramwajowo-autobusowy.
Zachodnia Obwodnica Słupska. To część tzw. "słupskiego ringu". Ma 7 km długości. Połączyła drogi krajowe w kierunku Poznania i Ustki. Ma po dwie jezdnie i po dwa pasy ruchu.
Przebudowa Nabrzeża Bułgarskiego w gdyńskim porcie. W ramach tej inwestycji wydłużono o 192 m Nabrzeże Bułgarskie oraz wybudowano zupełnie nowe Nabrzeże Zamykające, jak i pogłębiono kanał portowy. To wszystko pozwoli na zwiększenie przeładunków w porcie.
Zarząd Morskiego Portu Gdańsk - rok 2015 był najlepszy w historii gdańskiego portu jeżeli chodzi o przeładunki; Zarząd Morskiego Portu Gdynia - w minionym roku zakończyło się pięć poważnych projektów inwestycyjnych zwiększających możliwości przeładunkowe; Bibus Menos - jednym z nowszych działów Bibus Menos jest Dział Drukarek 3D, w 2015 r. firma otworzyła nowy, inteligentny biurowiec; Marcopol - Samsung, IKEA, Black Red White - to tylko kilku klientów firmy Marcopol, zatrudnia ponad 500 osób i posiada 17 oddziałów w Polsce i za granicą; Ekoinbud - rozpoczął produkcję i sprzedaż domów z modułów w nowo otwartej fabryce w Gdańsku, będą tu powstawały ekologiczne, energooszczędne domy modułowe; Zakłady Przemysłu Cukierniczego Bałtyk - sukcesywnie powraca do tradycji produkcji gdańskich słodyczy wypuszczając na rynek nowe linie produktów; JIT Solutions - tworzy specjalistyczne oprogramowanie dla wymagających klientów, według danych Instytutu Nowoczesnego Biznesu to najszybciej rozwijająca się firma IT w Polsce; Control Solutions - firma realizuje projekty dla czołowych producentów samochodów na świecie, m.in. Jaguar, Land Rover, Volkswagen, Volvo, BMW i Ford; SpaceForest - rozwija technologie w sektorze kosmicznym, tworzy i komercjalizuje nowe pomysły w technice mikrofalowej, sztucznej inteligencji i rozpoznawaniu wizyjnym; Andervision - firma udowadnia z powodzeniem, że beton to technologia przyszłości, obecnie rozwija proekologiczne technologie, m.in. betonu z efektem fotograficznym.
LOFI Robot - postanowiła stworzyć edukacyjne zestawy do nauki robotyki oraz kodowania, prowadzi pionierskie lekcje na ten temat; Design Medica - projektują meble medyczne, które trafiły na plan filmu o przygodach agenta 007 "Spectre" i mają zagrać w kolejnej części "Gwiezdnych Wojen"; Trineo - firma przygotowała pierwszy profesjonalny mobilny detektor ruchu, który w połączeniu z aplikacją mobilną tworzy nowatorskie rozwiązanie w dziedzinie osobistego bezpieczeństwa; Delipair.com - innowacyjny serwis dla miłośników wina, dla wszystkich, którzy szukają odpowiedniego trunku, który wzbogaci smak rodzinnej kolacji lub spotkania w gronie przyjaciół; StructView - interaktywne rozwiązania 3D dla miast i rynku nieruchomości, StructView to zestaw innowacyjnych rozwiązań wspierających prezentację przestrzenną produktów czy nieruchomości; Lo Tech Toys - para projektantów z Gdyni stworzyła zabawki z "odpadów", które uczą nie tylko ekologii, ale także mechaniki czy fizyki; Studio Gruszka - firma tworzy zabawki dla dzieci z drewnianych konstrukcji, starych skrzynek, regałów, stołów czy palet; Pralines - założona przez Patrycję Bronk firma specjalizująca się w ręcznie robionych ubrankach dla niemowląt i dzieci; Futured - tworzą od podstaw unikalną platformę edukacyjną nuadu.pl, której celem jest wspieranie edukacji w zakresie wdrażania w szkolnictwie nowoczesnych technologii informatycznych; Let's Deliver - to dynamicznie rozwijająca się firma z branży logistycznej, specjalizuje się w ekspresowych przesyłkach kurierskich.
Koncert Górecki+. Kolejny ze słynnych koncertów w ramach festiwalu Solidarity Of Arts, których bohaterem jest wybitny twórca. Tym razem, po raz pierwszy, chodziło o kompozytora muzyki poważnej, wciąż bardziej znanego i cenionego za granicą niż w kraju. Na koncercie premierowo zabrzmiała jego IV Symfonia.
Grupa Trupa Trupa. Członkowie gdańskiego zespołu przede wszystkim nagrali znakomitą płytę, która zebrała mnóstwo pozytywnych recenzji, ale potem pokazali, jak sprawić, żeby ciekawe dzieła trafiały do publiczności, nie tylko polskiej - wydali album w zagranicznej wytwórni i bardzo skutecznie pracowali nad jego promocją.
Otwarcie Gdyńskiego Centrum Filmowego. Na takie miejsce mieszkańcy Trójmiasta czekali bardzo długo. Gdyńskie Centrum Filmowe to ambitny repertuar wyświetlany w trzech nowoczesnych salach studyjnych, centrum edukacji oraz miejsce spotkań i kulturalnej wymiany myśli.
Otwarcie Muzeum Emigracji w Gdyni. Muzeum Emigracji w jednym miejscu łączy historię wszystkich Polaków, którzy na przestrzeni lat musieli opuścić kraj. To również jedyne w kraju muzeum poświęcone historii emigracji. Na swoją siedzibę obrało Dworzec Morski w Gdyni, który po odnowieniu przypomina o dawnych czasach świetności morskich podróży.
Otwarcie Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim, oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku. Dawny pałac Sierakowskich wraz z przyległymi budynkami gospodarczymi został gruntownie odnowiony i stał się jedną z najbardziej niezwykłych pamiątek życia codziennego polskich elit szlacheckich sprzed kilkuset lat.
Pasja św. Mateusza. Wyjątkowo imponująca inauguracja kolejnej edycji Gdańskiego Festiwalu Muzycznego: największą i najbardziej wymagającą z bachowskich pasji wykonał wyjątkowy międzynarodowy zespół wokalno-instrumentalny. Koncert odbywał się 10 kwietnia i poświęcony był ofiarom wielkich katastrof lotniczych: pod Smoleńskiem, na Ukrainie i w Alpach.
Spektakl "Portret damy" w Teatrze Wybrzeże. Kolejna znakomita propozycja najgłośniejszej ostatnio polskiej reżyserki teatralnej. Poruszająca refleksja na temat miejsca kobiety w społeczeństwie, między bolesnym podporządkowaniem, a trudną samodzielnością. Zainscenizowany jak znakomicie naoliwiony mechanizm, w którym wszystkie elementy świetnie do siebie pasują.
Spektakl "Wesołe kumoszki z Windsoru", wspólna produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże. Pierwszy spektakl, który wykorzystał w pełni możliwości nowej gdańskiej sceny, nietypowy pod wieloma względami, przyciągający tłumy i dostarczający im zabawy na wysokim poziomie.
Wystawa Wojciecha Fangora. Na krótko przed swoją śmiercią Wojciech Fangor został odznaczony tytułem doktora honoris causa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Temu wydarzeniu towarzyszyły liczne wystawy jego prac, z których jedna - "Heweliusz" w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki - przygotowana została przez artystę specjalnie z myślą o tym miejscu.
Spektakl "Zły" w Teatrze Muzycznym. To brawurowe przeniesienie na teatralne deski kryminału Leopolda Tyrmanda z 1955 r. Wojściech Kościelniak po raz kolejny, po "Chłopach" Reymonta i "Lalce" Prusa", wprowadza pod musicalowym płaszczykiem klasykę polskiej literatury. Są gangsterskie porachunki, wartka akcja i wspomnienie minionych lat PRL.
Katarzyna Dałek - aktorka Teatru Wybrzeże, za znakomite, bardzo różne role w spektaklach "Portret damy" i "Kto się boi Virginii Woolf"; Grzegorz Kwiatkowski - poeta i muzyk, za tomik mrocznych wierszy "Spalanie" i zestaw mrocznych piosenek na płycie zespołu Trupa Trupa "Headache"; Elvin Flamingo - artysta multimedialny, za mrówczą pracę w dziedzinie nietypowej sztuki; Magdalena Grzebałkowska - za niezwykły zapis trudnych czasów w książce "1945. Wojna i pokój"; Ewelina Marciniak - za spektakle, o których się mówiło i o których warto rozmawiać, m.in. "Portret damy" w Teatrze Wybrzeże; Stefan Wesołowski - za muzykę do amerykańskiego filmu dokumentalnego o Marlonie Brando; Dorota Nieznalska - za zmagania z historią na wystawie "Przeszłość, która nie chce przeminąć" w Państwowej Galerii Sztuki; Anna Kądziela-Grubman, Michał Grubman - za Sopot Film Festival, nie do końca typową imprezę filmową; Roman Liebrecht - za odkrywanie młodych talentów na Pomorzu oraz animowanie i działanie na rzecz edukacji kulturalnej młodych ludzi; Leszek Kopeć - za sprawianie, że Gdynia i film, za sprawą festiwalu i nowego centrum filmowego, połączone są coraz mocniejszymi więzami.
Zespół Nagrobki - za płytę "Stan prac" i serię koncertów na najważniejszych festiwalach w Polsce; WL4 - za stworzenie nowej, nietypowej, przestrzeni kulturalnej w Gdańsku; Klub Stary Maneż - za uzupełnienie trójmiejskiej mapy koncertowej o kolejne miejsce znane nie tylko lokalnie; Zespół Spoiwo - za ciekawy lokalny wkład w ogólnopolską popularność gatunku zwanego post rockiem; Piotr Chęcki - saksofonista, za godne reprezentowanie młodej i ambitnej trójmiejskiej sceny jazzowej; Miłosz Sakowski - reżyser, za krótkometrażowy film fabularny "Dzień babci", który zrobił sporo szumu nie tylko w Polsce; Scena odkryć GTS-u - za odkrycie dla mieszańców Trójmiasta kilku znakomitych zespołów; Piotr Ryszard Pawlak - pianista, za lokalny akcent w gigantyczne ogólnopolskie emocje, związane z Festiwalem Chopinowskim; Aurora Lubos - performerka, za poruszanie przez taniec ważnych problemów społecznych; Maciej Moskwa - fotograf, za odważne podejmowanie trudnych tematów i wyprawy do miejsc, z których wszyscy uciekają.
Małgorzata Białecka (żeglarstwo, SKŻ Ergo Hestia Sopot). Przez wiele lat w klasie RS:X była w cieniu brązowej medalistki Igrzysk Olimpijskich w Londynie Zofii Klepackiej. Rok 2015 należał jednak do niej. Zdobyła srebro mistrzostw Europy, była 5. w mistrzostwach świata, a co najważniejsze wywalczyła kwalifikację do IO w Rio de Janeiro.
Andżelika Cichocka (lekkoatletyka, SKLA Sopot). Od dłuższego czasu utrzymuje się w światowej czołówce biegów na średnich dystansach. W 2015 r. wywalczyła srebro halowych mistrzostw Europy w Pradze w biegu na 1500 m, na tym samym dystansie była również 8. na mistrzostwach świata w Pekinie.
Patryk Dobek (lekkoatletyka, SKLA Sopot). Jedna z największych rewelacji 2015 r. Dopiero niedawno przerzucił się na dystans 400 m ppł (wcześniej biegał płaskie 400 m) i robi błyskawiczne postępy. Złoty medal młodzieżowych mistrzostw Europy niespodzianką nie był, ale 7. miejsce na mistrzostwach świata w Pekinie zadziwiło wszystkich. A ma dopiero 22 lata.
Tomasz Jabłoński (boks, SAKO Gdańsk). Polski boks amatorski przez lata znajdował się w głębokim kryzysie. Postawa Jabłońskiego jest światełkiem w tunelu i nadzieją na pierwszy od dawna medal olimpijski, gdyż zapewnił on sobie start w Rio de Janeiro. W 2015 r. wywalczył wicemistrzostwo Europy w kategorii do 75 kg.
Miłosz Jankowski (wioślarstwo, AZS AWFiS Gdańsk). Startuje w konkurencji dwójek podwójnych wagi lekkiej (jego partnerem jest Artur Mikołajczewski ), w której kiedyś sukcesy odnosili Robert Sycz i Tomasz Kucharski. Jankowski z kolegą póki co dobijają się do czołówki, w 2015 r. zajęli 7. miejsce w mistrzostwach świata, dzięki czemu pojadą na igrzyska do Rio.
Monika Kobylińska (piłka ręczna, Vistal Gdynia). Zaledwie 20-letnia szczypiornistka ma za sobą rok jak ze snu. Zaczynała go jako rezerwowa Vistalu, kończyła jako kluczowa zawodniczka reprezentacji, która na mistrzostwach świata zajęła 4. miejsce. Zasłużenie wybrana została też do "7" największych odkryć turnieju. Z klubem zdobyła wicemistrzostwo i Puchar Polski.
Mateusz Mika (siatkówka, Lotos Trefl Gdańsk). Lider Lotosu Trefl, z którym był bliski wywalczenia potrójnej korony. Wraz z kolegami zdobył wicemistrzostwo Polski, Puchar Polski oraz Superpuchar Polski. Gdański zespół dobrze radził sobie również w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Z reprezentacją Polski stanął na trzecim stopniu podium Pucharu Świata.
Piotr Myszka (żeglarstwo, AZS AWFiS Gdańsk). Najszczęśliwszy rok w jego karierze, choć paradoksalnie nie wywalczył żadnego medalu na dużej imprezie (8. miejsce w mistrzostwach świata i 5. miejsce w mistrzostwach Europy). Był jednak najlepszy w krajowych kwalifikacjach do igrzysk w Rio (klasa RS:X) i wieku 35 lat wreszcie spełni swoje wielkie marzenie.
Łukasz Przybytek - Paweł Kołodziński (żeglarstwo, AZS AWFiS Gdańsk). Gdańska załoga klasy 49er, która żegluje wspólnie od pięciu lat, może być "czarnym koniem" żeglarskiej ekipy podczas igrzysk w Rio. W 2015 r. wywalczyli brązowy medal mistrzostw Europy, zajęli też 4. miejsce w mistrzostwach świata. Potwierdzili, że należą do ścisłej światowej czołówki.
Paweł Tarnowski (żeglarstwo, SKŻ Ergo Hestia Sopot). Laureat kategorii "Sportowe Odkrycie Roku" w poprzedniej edycji Pomorskich Sztormów. W 2015 r. potwierdził, że wybór był słuszny. 21-letni zawodnik odniósł swój pierwszy wielki sukces w gronie seniorów zdobywając u wybrzeży Sycylii tytuł mistrza Europy w klasie RS:X.
AZS Łączpol AWFiS Gdańsk (piłka ręczna) - awans do Superligi; Energa Czarni Słupsk (koszykówka) - brązowy medal mistrzostw Polski; Lechia Gdańsk (piłka nożna) - 5. miejsce w ekstraklasie; Lotos Trefl Gdańsk (siatkówka) - wicemistrzostwo Polski, Puchar Polski, Superpuchar Polski; PGE Atom Trefl Sopot (siatkówka) - wicemistrzostwo Polski, Puchar Polski, finał Pucharu CEV; RC Arka Gdynia (rugby) - mistrzostwo Polski; RC Lechia Gdańsk (rugby) - brązowy medal mistrzostw Polski; UKS Kościerzyna (piłka ręczna) - awans do Superligi; Vistal Gdynia (piłka ręczna) - wicemistrzostwo Polski, Puchar Polski; Seahawks Gdynia (futbol amerykański) - mistrzostwo Polski.
Mateusz Biskup - siódmy podczas mistrzostw świata seniorów we wioślarskiej czwórce podwójnej, czwarty podczas mistrzostw Europy seniorów w czwórce podwójnej; Syntia Ellward - wicemistrzyni świata w sztafecie 4x800 m; Daniela Kamińska - wicemistrzyni świata młodzieżowców w triathlonie; Magdalena Kwaśna - brązowa medalistka mistrzostw świata juniorów, wicemistrzyni Europy juniorów, szósta w młodzieżowych mistrzostwach Europy w żeglarskiej kl. Laser Radial; Irmina Mróz Gliszczyńska - trzecia podczas Pucharu Europy, siódma w mistrzostwach Europy i siódma podczas South American Championship w kl. 470; Larysa Sabiniarz - wicemistrzyni Europy w boksie juniorów; Jakub Skierka - siódmy podczas mistrzostw świata juniorów na 200 m grzbietem; Anna Szymczak - siódma indywidualnie i trzecia drużynowo podczas mistrzostw świata w szermierce, drużynowe wicemistrzostwo Europy; Joanna Tomala - trzecie miejsce drużynowo podczas mistrzostw Europy; Przemysław Żołnierewicz - srebrny medalista mistrzostw Polski do lat 20 z Asseco Gdynia, siódme miejsce z drużyną w seniorskiej Tauron Basket Lidze.
Materia³ promocyjny
Materia³ promocyjny
Wszystkie komentarze