W ramach rewitalizacji rozpoczęła się realizacja projektu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego na Dolnym Mieście w Gdańsku, dzięki któremu ta historyczna część Śródmieścia przejdzie zakrojoną na szeroką skalę zmianę.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W 17 lokalizacjach będą realizowane cele publiczne, na których skorzysta dzielnica i jej mieszkańcy. Wykona je partner prywatny (inwestor) – spółka GGI Dolne Miasto, należąca do firmy Euro Styl z Gdańska. Powstanie tu nowoczesny kompleks sportowy z boiskami do gier zespołowych, którego budowa właśnie ruszyła. Zagospodarowanych zostanie ponad 5,5 ha terenów zielonych, powstaną nowe tereny rekreacyjne, siłownia zewnętrzna, mała architektura i oświetlenie. Powstanie zostanie nowe, większe przedszkole, plac zabaw i drogi.

Dolne Miasto i jego mieszkańcy wiele zyskają

Dzięki PPP dzielnica, a przede wszystkim jej mieszkańcy, zyskają wspaniałe tereny do rekreacji, sportu i wypoczynku. Projekt zakłada rewitalizację Bastionów Wilk i Wyskok oraz terenów wzdłuż nabrzeża Nowej Motławy, gdzie inwestor stworzy ścieżkę pieszo - rowerową z ławeczkami i wygodnymi stojakami na rowery. Wykona także nowe nasadzenia wysokiej zieleni, formując tzw. park liniowy  sadząc w pierwszym etapie ponad 50 drzew wzdłuż Nowej Motławy.

Będzie to nowoczesna, miejska przestrzeń do relaksu i aktywności na świeżym powietrzu. Co istotne wyremontowane zostaną zejścia do wody, które staną się miejscem spotkań sąsiedzkich oraz trybuny do oglądania sportów wodnych. Projekt zakłada też powstanie placu zabaw oraz siłowni zewnętrznej.

 Jako pierwszy powstaje ogólnodostępny, nowoczesny kompleks sportowy przy SP nr 65. W jego skład wejdą boiska do koszykówki, siatkówki, boisko do piłki ręcznej, nowoczesna część do uprawiania lekkiej atletyki w postaci bieżni do biegów krótkich i długodystansowych, zeskocznia z rozbiegiem do skoku w dal, a także zadaszone stanowisko na kajaki i smocze łodzie, którymi będzie można swobodnie pływać po wodach Motławy. Całość dopełnią ławki, oświetlenie i inne elementy małej architektury.

- Projekt PPP na Dolnym Mieście to dla nas jedno z priorytetowych zadań, do którego podchodzimy z ogromną uwagą i starannością. Jako lokalny deweloper z wieloletnim doświadczeniem rozumiemy i doceniamy specyfikę i potencjał tego miejsca. Właśnie rozpoczęliśmy pierwszy etap projektu – realizację celu publicznego, jakim jest budowa kompleksu sportowego. Już we wrześniu tego roku dzieci i dorośli mieszkańcy będą mogli korzystać z nowych boisk – mówi Magdalena Reńska, członek zarządu w spółce Euro Styl i GGI Dolne Miasto.

Zrewitalizowany zostanie także zabytkowy budynek byłego gimnazjum przy ul. Śluza 3 oraz powstanie nowoczesne przedszkole dla 150 dzieci z ponad 400 mkw., częściowo zadaszonym tarasem do zabawy w razie niepogody. Na terenie przedszkola będzie mieścił się plac zabaw, z którego po godzinach pracy placówki będą mogli korzystać również rodzice z dziećmi.

PPP zakłada budowę lub modernizację około dwóch kilometrów dróg, z wymianą sieci i całej infrastruktury podziemnej. Nowy układ komunikacyjny, z chodnikami i ścieżkami rowerowymi, zapewni pieszym i rowerzystom komfort i bezpieczeństwo na co dzień.

Trzy z 15 lokalizacji przeznaczonych pod cele komercyjne inwestor zdecydował przeznaczyć pod dodatkowe tereny zielone i rekreacyjne, rezygnując z zabudowy w tych miejscach. W pozostałych 12 zaplanowano inwestycje mieszkaniowo-usługowe, utrzymane w duchu historycznej zabudowy.

 Zielone Dolne Miasto

Dolne Miasto, ze względu na położenie w pobliżu Opływu Motławy, jest jedną z najbardziej zielonych części Gdańska i taką pozostanie. Projekt rewitalizacji w przeważającej części polega na odnowieniu terenów rekreacyjnych dla mieszkańców. Będzie to ponad 5,5 ha terenów zielonych, dla porównania pod zabudowę przeznaczono obszar 3,7 ha.

Każdą konieczną wycinkę drzewa inwestor zrekompensuje posadzeniem dwóch drzew w okolicy zabudowy, utrzymując tym samym równowagę zieleni w danym miejscu. Tak jest w przypadku inwestycji w rejonie ulic Toruńskiej, Kamienna Grobla i Jałmużniczej. Ze względu na walory przyrodnicze i kompozycyjne inwestor zaprojektował budynek tak, aby zachować dorodne lipy rosnące od strony ul. Toruńskiej. Historyczna  pierzeja zostanie wycofana w głąb działki, a pozostawiony dzięki temu szpaler wysokich lip zostanie dogęszczony trzema drzewami o podobnych rozmiarach.

Pieniądze zostają na Dolnym Mieście

Wartość celów publicznych, które zostaną zrealizowane w 17 lokalizacjach, wyceniona została na ponad 51,4 mln zł netto. Pieniądze na ich realizację pochodzić będą w większości ze sprzedaży inwestorowi przez Miasto działek, na których powstaną cele komercyjne. Partner prywatny zakupi te nieruchomości za 40,3 mln zł netto. Będzie też partycypował w kosztach realizacji publicznych projektów w kwocie ponad 18,6 miliona zł netto oraz zapłaci Miastu premię w wysokości 3,2 miliona zł. Wkład finansowy GGI Dolne Miasto w cały projekt (bez kosztów budynków komercyjnych) wyniesie więc łącznie ponad 62,1 miliona zł netto. Dzięki formule PPP wszystkie środki ze sprzedaży gruntów zainwestowane zostaną na terenie Dolnego Miasta.

Projekty PPP są promowane przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ponieważ pozwalają miastom i gminom szybko pozyskać znaczące środki na realizację szerokiego zakresu celów publicznych o dużej skali. Co istotne, całkowite ryzyko związane z realizacją celów publicznych, w kontekście np. wzrostu cen materiałów czy kosztów wykonawstwa, ponosi partner. Inwestor nie ma też możliwości wycofania się z realizacji celów publicznych czy całej Umowy PPP ze względu na zmianę sytuacji na rynku, co daje Miastu i mieszkańcom Dolnego Miasta pełne bezpieczeństwo i gwarancję wykonania założonego programu rewitalizacji dzielnicy. Ważne jest także, że inwestor przez kolejnych kilka lat po wybudowaniu obiektów publicznych będzie dbał o ich utrzymanie i zarządzanie.

Bliżej nowoczesnego miasta

Zagospodarowanie terenów realizowane jest w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz wytyczne Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Działania inwestora są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju miast, w których stawia się na zabudowę zwartą w obszarach śródmiejskich, ograniczając procesy „rozlewania się miast". Wypełniane będą braki w zabudowie zniszczonej podczas wojny. 

Dzielnicę ożywią urokliwe kafejki, piekarnie, czy lokalne sklepiki zlokalizowane w parterach nowo powstałych budynków mieszkalnych. Staną się kolejnym, ciekawym miejscem sąsiedzkich spotkań.

Wszystkie planowane przez  partnera prywatnego na Dolnym Mieście będą mieć charakter otwartych przestrzeni. Kameralne, zielone patia oraz ekologiczne ogrody deszczowe zaprojektowane zostaną zgodnie z duchem slow life i stworzą uporządkowane obszary spójne z historyczną zabudową. Całość dopełni zieleń, dająca wytchnienie w upalne dni.

Dzięki licznym inwestycjom o charakterze publicznym i komercyjnym, które zostaną zrealizowane w najbliższych latach, Dolne Miasto odsłoni pełnię swojego miejskiego uroku, w otoczeniu wody i przyjaznej przyrody.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej