Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Rozpoczęta w czerwcu 2021 r. i dofinansowana w 85% ze środków Unii Europejskiej elektryfikacja linii PKM wraz z budową nowego przystanku Gdańsk Firoga zostaną zrealizowane do 2023 r. Inwestycja realizowana jest dokładnie 6 lat po uruchomieniu linii PKM – pierwszej w Polsce linii kolejowej wybudowanej przez samorząd wojewódzki, z której w tym czasie skorzystało ponad 17,5 mln pasażerów!

To pokazuje jak celna była decyzja samorządowej spółki PKM sprzed dekady, aby nie czekać z realizacją projektu na elektryfikację sąsiedniej linii 201, z którą linia PKM się łączy, tylko wybudować Pomorską Kolej Metropolitalną jako tymczasowo spalinową, aby mieszkańcy mogli z niej jak najszybciej skorzystać. A elektryfikację jedynie odłożyć w czasie do momentu, kiedy PKP PLK przygotują projekt elektryfikacji swojej linii 201 (Gdynia – Kościerzyna – Maksymilianowo).

Poza tym nawet transport kolejowy korzystający z taboru spalinowego jest mniej szkodliwy dla środowiska niż podróż samochodem, która emituje blisko czterokrotnie więcej dwutlenku węgla na każdy przejechany kilometr. Prawdziwą rewolucją w walce o nasze środowisko będą jednak nowe składy elektryczne, które już za kilka lat zaczną kursować po zelektryfikowanych liniach kolejowych na Pomorzu, w tym także po linii PKM.

Marszałek województwa Mieczysław Struk poinformował w lipcu br. o zamiarze kupna przez samorząd wojewódzki aż 44 nowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych, w tym 14 do obsługi sieci PKM po elektryfikacji. Środki na zakup tych pojazdów będą pochodziły z nowej perspektywy unijnej, chociaż jest brane pod uwagę również dofinansowanie tego przedsięwzięcia ze środków centralnych.

Nowe pociągi elektryczne jakie w przyszłości mają pojawić się na trasach PKM mają pomieścić od 350 do 400 osób, a maksymalna prędkość przez nie rozwijana ma osiągać do 160 km/h. Dla porównania, obecnie kursujący po linii PKM tabor spalinowy posiada (w zależności od wariantu składu) od 250 do 350 miejsc, a jego prędkość maksymalna wynosi 120km/h.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.