Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Deweloper jako pierwszy na Pomorzu zaczął traktować rośliny sadzone na terenie inwestycji jako pełnoprawną, zieloną infrastrukturę, a nie jedynie ozdobę. Odpowiedzialność - również za środowisko i klimat - jest wpisana w strategię firmy oraz w jej motto: Jesteśmy fair.

Zieleń koi zmysły. W jej otoczeniu lepiej wypoczywamy i szybciej regenerujemy siły. Odpowiednio zaprojektowana potrafi dużo więcej. Świadczy mieszkańcom usługi ekosystemowe, na przykład zagospodarowuje wody opadowe, oczyszcza glebę, wyłapuje dwutlenek węgla i pyły zawieszone, produkuje tlen, dzięki czemu można oddychać powietrzem lepszej jakości. Ma też wpływ na zwiększenie bioróżnorodności, na którą składa się liczba sadzonych gatunków, owady oraz mikro- i makrofauna glebowa, zadomowiona w dobrze zaprojektowanym i wykonanym terenie zieleni.

Ogrody deszczowe do zadań specjalnych

Innowacyjne w skali Polski rozwiązania zieleni pracującej w formie systemu powierzchniowej retencji miejskiej Euro Styl stworzył m.in. na osiedlach Beauforta w Pogórzu k. Gdyni, Zielony Południk oraz Idea w Gdańsku. Powstały tam systemy powierzchniowej retencji miejskiej. Głównym założeniem tych projektów było pozostawienie na terenie osiedli całej objętości opadu. Tego typu rozwiązania projektowane są też w kolejnych inwestycjach dewelopera.

Duża ilość zieleni umożliwia mieszkańcom kontakt z naturą, co podnosi codzienny komfort życiaDuża ilość zieleni umożliwia mieszkańcom kontakt z naturą, co podnosi codzienny komfort życia 

Chodzi o to, by zastąpić tradycyjny, poziemny system odwodnieniowy system, który służy do zatrzymania wody na powierzchni w okresach opadowych. Pozwala to skrócić towarzyszące zmianom klimatu okresy suszy i nawodnić osiedlową roślinność. Tak utworzona zieleń jest mniej uzależniona od człowieka. Jest też bardziej odporna na zamiany klimatuwyjaśnia dr Joanna Rayss, inż. architekt krajobrazu z Rayss Group.

Projekty Rayss Group zrealizowane w inwestycjach Euro Stylu zostały docenione przez gremia ekspertów. W 2020 roku mini park retencyjny na Idei otrzymał honorową nagrodę w międzynarodowym konkursie Adapterra. Rok wcześniej w tym samym konkursie jury przyznało nagrodę za system powierzchniowej retencji miejskiej na Osiedlu Beauforta.

Rozbudowany system retencji na Osiedlu Beauforta umożliwia zatrzymywanie wody opadowej i wykorzystanie jej w okresie suszy.Rozbudowany system retencji na Osiedlu Beauforta umożliwia zatrzymywanie wody opadowej i wykorzystanie jej w okresie suszy. 

Funkcjonalna zieleń w inwestycjach Euro Stylu jest też po prostu piękna. Falujące jak wody zatoki trawy podkreślają nadmorski charakter Osiedla Beauforta. Do okresowo wypełnionych wodą i różnorodną roślinnością ogrodów deszczowych na Zielonym Południku chętnie przylatują kaczki. Aleja Ekspresji, czyli ciągnący się przez Ideę trakt z zielenią oraz oryginalnymi rzeźbami i meblami miejskimi, cieszy oczy kolorami zmieniającymi się wraz z porami roku.

Charakterystyczne dla projektów zieleni w inwestycjach Euro Stylu jest bogactwo gatunków i form. Architekci krajobrazu świadomie wybierają rodzime rośliny, charakterystyczne dla lokalnego krajobrazu.

Dzięki takiemu podejściu powstają tereny zieleni, które wpisują się w lokalny kontekst przestrzenny. Zamiast sztucznych, ozdobnych kompozycji roślin, tworzą się małe ekosystemy osiedla przyjazne mieszkańcom, ptakom i pożytecznym owadom Powstają różnorodne siedliska – od suchych łąk kwietnych i ekstensywnych zielonych dachów, przez rabaty bylinowe i krzewiaste, po tereny okresowych mokradeł w formie ogrodów deszczowych wyjaśnia Joanna Rayss z Rayss Group.

Mieszkańcy inwestycji DOKI będą mieli do dyspozycji przydomowe ogródki oraz zielone patia (wizualizacja).Mieszkańcy inwestycji DOKI będą mieli do dyspozycji przydomowe ogródki oraz zielone patia (wizualizacja). 

Zielone dachy, aleje, patia

Myślenie o roślinności jako zielonej infrastrukturze widać też w nowych inwestycjach Euro Stylu: śródmiejskich Dokach, projektach planowanych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego na gdańskim Dolnym Mieście czy na osiedlu Dynamika na gdańskim Ujeścisku.  

Na Dokach na wysokości pierwszego piętra zaprojektowano przydomowe ogródki oraz kameralne, zielone patia dla mieszkańców. Dachy budynków obsadzone zostaną odpornym na słońce i wiatr rozchodnikiem. Powstanie na nich bezobsługowa zieleń wspierająca prawidłową retencję wód opadowych i ułatwiająca utrzymanie latem komfortowej temperatury w apartamentach na ostatniej kondygnacji. Podobne zielone dachy znajdą się na wszystkich budynkach na osiedlu Dynamika.

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera 

Na Dolnym Mieście Euro Styl, sadząc ponad 50 drzew wzdłuż ulic Kamienna Grobla i Dobra, stworzy piękną parkową aleję sąsiadującą z nabrzeżem Nowej Motławy, które zostanie wyremontowane przez dewelopera. Euro Styl zrewitalizuje też 5,5 ha terenów zieleni, położonych między innymi na historycznych bastionach Wilk i Wyskok nad Opływem Motławy. Pojawią się tam nowe rośliny, ławki i zwiększające bezpieczeństwo oświetlenie. Mieszkańcy zyskają przyjaźnie urządzoną przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. Zieleń będzie też towarzyszyć nowobudowanym kamienicom – na kilku patiach zaplanowano urządzenie proekologicznych ogrodów deszczowych.

Z myślą o skrzydlatych

Dbając o ważną dla środowiska bioróżnorodność Euro Styl pamięta też o ptakach. Dzięki zamontowanym w ramach akcji Chata dla Ptaka na osiedlach budkom lęgowym i karmnikom, mieszkańcy mogą obserwować ich życie i zwyczaje. To nie tylko przyjemna forma relaksu, ale także ciekawy sposób na wartościowe spędzanie czasu z dziećmi oraz na praktyczną lekcją przyrody. O ptaki trzeba dbać również dlatego, że są największymi sprzymierzeńcami człowieka w walce ze szkodnikami.

W ramach akcji 'Chata dla Ptaka' z udziałem Euro Stylu na osiedlu Zielony Południk pojawiły się budki lęgowe czy karmniki dla ptaków.W ramach akcji 'Chata dla Ptaka' z udziałem Euro Stylu na osiedlu Zielony Południk pojawiły się budki lęgowe czy karmniki dla ptaków. 

Aby ułatwić mieszkańcom osiedli, m.in. Beauforta, Zielony Południk i Nasze Miejsce, prawidłową opiekę nad skrzydlatymi sąsiadami, oprócz budek i karmników Euro ustawiliśmy tablice edukacyjne z zasadami ich dokarmiania. Są tam też ciekawostki o często odwiedzających te rejony wróblach i sikorkach. Do skrzynek mieszkańców wrzuciliśmy ulotki ze wskazówkami dotyczącymi pokarmu dla ptaków i sposobu ich karmienia. Na zachętę dołączyliśmy do nich porcję odpowiednio dobranych ziarenmówi Bartosz Podgórczyk, dyrektor marketingu w Euro Stylu.

Skrzydlatymi przyjaciółmi człowieka i ważnym elementem całego ekosystemu są także owady. Z myślą o nich Euro Styl włączył się w tym roku w akcję Polskiego Związku Firm Deweloperskich, która miała na celu wzmocnienie społecznej świadomości w zakresie pożytecznej roli owadów i ogromnego zagrożenia, jakim jest ich masowe wymieranie. W ostatnich 30 latach na niektórych obszarach Europy Zachodniej wyginęło nawet do 75 proc. owadów latających. Pretekstem do wzbudzenia szerokiego zainteresowania tematem była budowa największego na świecie domku dla tych pożytecznych stworzeń i zwieńczona sukcesem próba pobicia rekordu Księgi Rekordów Guinnessa. W efekcie zaangażowania blisko 70 deweloperów powstał modułowy dom dla owadów, złożony ze 150 domków, które następnie trafiły na osiedla w całym kraju – w tym na Osiedle Beauforta Euro Stylu.

Zachęta do ekomobilności

Inwestycje Euro Stylu to nie tylko przestrzenie wypełnione zielenią – to również inne proekologiczne rozwiązania, na przykład panele fotowoltaiczne na budynkach osiedla Mezzo w gdańskiej dzielnicy Przymorze, które pozwalają na ekonomiczne pozyskiwanie energii elektrycznej. To także punkty ładowania pojazdów elektrycznych, które stały się już standardem w nowych projektach deweloperskich gdańskiej firmy.

Euro Styl dba również o praktyczne udogodnienia na osiedlach, które zachęcają mieszkańców do ekomobilności. Korzystanie z roweru czy hulajnogi jest tam proste i przyjemne. Deweloper dba o to, by na terenie osiedli znalazła się odpowiednia liczba miejsc – zewnętrznych stojaków i wewnętrznych rowerowni czy wiat rowerowych – w których można wygodnie zaparkować i przechowywać jednoślady. Ułatwia też właścicielem dbanie o sprzęt, stawiając samoobsługowe stacje serwisowania.

Euro Styl w swoich inwestycjach stwarza przyjazne warunki dla rozwoju ekomobilności.Euro Styl w swoich inwestycjach stwarza przyjazne warunki dla rozwoju ekomobilności. 

Las drzew

Euro Styl posadził do dziś ponad 4000 drzew oraz 375 0000 krzewów. Liczbę samych drzew można porównać do lasu o powierzchni od 6,5 do 10 hektarów.

Kolejne nasadzenia planowane są nie tylko w ramach własnych inwestycji. Deweloper przyłączył się do październikowej akcji „Do nasadzenia", organizowanej przez firmę Torus, specjalizującej się w budownictwie komercyjnym. W ramach tej inicjatywy pracownicy Euro Stylu oraz innych zaproszonych do udziału w wydarzeniu firm, a także ich rodziny, na powierzchni 11 ha posadzili blisko 110 tysięcy sadzonek sosen, buków, modrzewi i świerków.

Akcja 'Do Nasadzenia', edycja 2021 (fot. Maciej Wróblewski).Akcja 'Do Nasadzenia', edycja 2021 (fot. Maciej Wróblewski). 

Gdy dowiedzieliśmy się, że Torus przygotowuje kolejną już akcję sadzenia drzew, nie wahaliśmy się ani chwili, żeby do niej przystąpić i zostać partnerem wydarzenia. To cenna inicjatywa, która wpisuje się doskonale w naszą politykę odpowiedzialności społecznej. Jest też świetnym polem edukacji i integracji dla pracowników firmy i ich rodzinmówi Bartosz Podgórczyk z Euro Stylu.

Akcja „Do nasadzenia" odbyła się na terenie Nadleśnictwa Lipusz, dotkniętego w 2017  roku nawałnicą, która spowodowała zniszczenia obszarów leśnych na niespotykaną w dotychczasowej historii regionu skalę. Jej partnerem strategicznym była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.