Kiedy w 1962 roku redaktor sportowy Radia Gdańsk Jerzy Gebert wyszedł z pomysłem zorganizowania Międzynarodowego Biegu Ulicznego Szlakiem Obrońców Wybrzeża '39, z pewnością nie spodziewał się, że w ten sposób dał życie jednej z najważniejszych i najbardziej popularnych imprez sportowych powojennej Polski.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 


Dziś, 60 lat później, przygotowujemy się do startu jubileuszowej edycji najdłuższej, nieprzerwanie organizowanego biegu ulicznego na dystansie 10 kilometrów w kraju!

  • 60. Bieg Westerplatte: niedziela, 18 września 2022
  • Start biegu: Westerplatte, godzina 10:10
  • Zapisy do dnia: piątek, 2 września 2022 roku włącznie
  • Link do zapisów: zapisy.sts-timing.pl/861/

- Pamięć o historii oraz sport stanowią najważniejsze elementy Biegu Westerplatte, ja uważam, że wręcz z akcentem na pierwszą z tych kwestii. Organizacja tej imprezy to olbrzymia odpowiedzialność, właśnie z racji historii stojącej zarówno za samym biegiem, jak i wydarzeniami, do których bieg nawiązujezaznacza dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu, Leszek Paszkowski.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Nazwa imprezy została zmieniona na Bieg Westerplatte w 2007 roku, czyli podczas jej 46. edycji. Zawody pod obydwoma szyldami pamięta Włodzimierz Machnikowski, redaktor sportowy, który od wielu lat relacjonuje przebieg rywalizacji na antenie Radia Gdańsk, kontynuujący tym samym dzieło rozpoczęte przez inicjatora zmagań, Jerzego Geberta.

- Z Biegiem Westerplatte jestem praktycznie od samego początku mojej pracy w Radiu, czyli wczesnych lat 90tych. Zawsze kontekst historyczny był podczas tej imprezy mocno eksponowany: bieg honorowy, złożenie wieńca na Cmentarzu poległych Westerplatczyków, wszelkiego rodzaju symbole nawiązujące do historii u uczestników. Na przestrzeni lat zmieniała się trasa biegu, ale początek był zawsze na Westerplatte. Raz nawet się na Westerplatte…zakończył. Bieg, pod obiema nazwami, jest niekończącą się skarbnicą anegdot i historiipodkreśla redaktor Włodzimierz Machnikowski.

Dziennikarz wspomina też czysto sportową stronę rywalizacji oraz zwycięstwa takich biegaczy, jak Grzegorz Gajdus, Tadeusz Zblewski czy Piotr Pobłocki. Ostatnie rozdziały historii Biegu Westerplatte pisała natomiast…pandemia, podczas której start odbył się w formie symbolicznej i honorowej, ale przede wszystkim Adam Głogowski, który stawał na najwyższym stopniu podium podczas edycji 57 i 59.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

- Stając na starcie ma się świadomość, że to najstarszy bieg uliczny w Polsce. Stoi za nim długa historia, to wielka marka, a zwycięstwo to duży prestiż. Jeśli terminy pozwolą, na pewno powalczę tu o trzecią wygranąmówi zeszłoroczny triumfator Adam Głogowski.

W zeszłorocznej edycji Adam Głogowski ze zwycięstwa cieszył się nie tylko wraz z żoną, najszybszą na mecie wśród kobiet Katarzyną Pobłocką – Głogowską, ale na podium stanął z teściem, wspomnianym już Piotrem Pobłockim. Ot, kolejna karta długiej, ciekawej historii Biegu Westerplatte.

Materiał promocyjny Partnera
Materiał promocyjny Partnera 

Kto napisze kolejny rozdział? Czy będziesz to również Ty?
Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Sportu
Partner: AdRunaLine

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej