Używane auta drożeją od kliku lat, dlatego jeśli planujesz sprzedaż samochodu, to może być odpowiedni moment. Niezależnie od powodu takiej decyzji, właścicielowi zależy najczęściej na uzyskaniu jak najlepszej ceny za używane auto.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nie mniej istotna rolę odgrywa także czas, w którym uda się znaleźć kupca. Możesz to zrobić to samodzielnie lub skorzystać z usług firmy profesjonalnie zajmującej się skupem aut. Sprawdź, jak przygotować się do sprzedania samochodu?

Zadbaj o auto przed sprzedażą

W ostatnich latach rynek motoryzacyjny, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, uległ wyraźnym zmianom. Pandemia spowodowała przerwanie łańcucha dostaw nowych aut, co doprowadziło do wzrostu cen i popytu na samochody używane. Dzięki temu sprzedaż używanego auta stała się w wielu przypadkach znacznie prostsza. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy właściciel, rozważający pozbycie się swoich czterech kółek, chciałby uzyskać za nie jak najlepszą cenę. Aby zwiększyć swoje szanse, na szybką i atrakcyjną transakcję, warto zadbać o samochód i popracować nad jego stanem technicznym i wyglądem.

Pamiętaj, że kupujemy oczami, więc bardzo istotne jest to, jak prezentuje się nadwozie. Dokładne umycie to podstawa. Warto jednak pójść o krok dalej i wypolerować lakier oraz naprawić ewentualne ubytki u lakiernika. Stosunkowo łatwym zadaniem, którego możesz podjąć się sam, jest konserwacja czarnych, gumowych i plastikowych elementów nadwozia. Dobre wrażenie na potencjalnym kupcu zrobią lśniące chlapacze, progi, a nawet widoczne części nadkoli.

Pamiętaj jednak, że czysta karoseria to nie wszystko. Każdy kupujący zwróci uwagę również na wnętrze auta. Powinno być nie tylko wysprzątane, ale także dokładnie odkurzone. Warto też zadbać o świeży sapach w aucie. Kiedy tradycyjna choinka zapachowa to za mało, skorzystaj z usługi ozonowania.

Przygotuj się do formalności

Kolejnym etapem szykowania auta do sprzedaży jest przygotowanie się do formalności z tym związanych. Przede wszystkim sporządź umowę kupna-sprzedaży zgodnie z obowiązującymi standardami i przepisami.

Poza tym będziesz musiał przekazać nowemu właścicielowi dokumenty potwierdzające zakup OC. Kiedy umowa zostanie już podpisana konieczne będzie zawiadomienie ubezpieczyciela o sprzedaży auta w ciągu 14 dni. To ważne, ponieważ do tego momentu sprzedawca odpowiada za ubezpieczenie solidarnie z nowym właścicielem. Ubezpieczenie AC, w przeciwieństwie do OC, nie przechodzi automatycznie na nowego nabywcę i rozwiązuje się z chwilą sprzedaży samochodu.

Pamiętaj też, że były właściciel samochodu musi zgłosić jego sprzedaż w wydziale komunikacji w ciągu 30 dni. Możesz to zrobić osobiście lub za pomocą profilu zaufanego.

Pozostaje jeszcze kwestia podatku, która w przypadku sprzedaży auta używanego leży po stronie kupującego. Wyjątkiem jest tu jednak sprzedaż samochodu przed upływem 6 miesięcy od momentu jego zakupu. W rocznym PIT (rozliczanym do kwietnia kolejnego roku) należy wskazać wówczas dochód z tytułu sprzedaży pojazdu.

Skorzystaj z usług profesjonalistów

Mimo rosnącego zainteresowania samochodami używanymi, proces znalezienia klienta wciąż może być pracochłonny i zająć dużo czasu. Już samo przygotowanie auta do sprzedaży to zadanie pracochłonne. Konieczna jest także odpowiednia wycena wartości samochodu. Kolejnym etapem jest przygotowanie i wystawienie ogłoszeń oraz spotkania z potencjalnymi kupcami. Jest jednak sposób, aby znacznie przyśpieszyć cały ten proces.

Na terenie Trójmiasta i okolicy możesz skorzystać z usług profesjonalistów z firmy Skup Aut Gdynia. Co ważne, Skup Aut Gdańsk to ta sama firma, zatrudniająca wykwalifikowanych specjalistów, z dużym doświadczeniem w motoryzacji. Zajmują się oni skupem aut nie tylko od osób prywatnych, ale także flot, współpracują z firmami windykacyjnymi, leasingowymi czy korporacjami taksówkarskimi.

Możesz umówić się na wycenę także jeśli chcesz sprzedać samochód zaniedbany, powypadkowy czy niesprawny. Skup Aut Gdynia przyjmuje samochody osobowe wszystkich marek, w każdym stanie technicznym i blacharskim. W przeciwieństwie do klienta prywatnego, specjaliści nie wymaga od sprzedającego, aby używane auto było zadbane i w idealnym stanie.

Kierowcy Skup Aut Gdańsk docierają do klienta w ciągu pół godziny od otrzymania dyspozycji na terenie Trójmiasta, zaś na pozostałym obszarze od godziny do dwóch, a co więcej w razie potrzeby dysponują flotą lawet. Taka usługa to znaczna oszczędność czasu dla właściciela planującego pozbycie się samochodu. Dodatkowo to szansa, na uzyskanie lepszej ceny za auto, bez konieczności ponoszenia wydatków na przygotowanie go do sprzedaży.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej