Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tegoroczne, osiemnaste Volvo Gdynia Sailing Days to jak zwykle najbardziej prestiżowy cykl regat w kraju i jednocześnie największe żeglarskie wydarzenie w tej części basenu Morza Bałtyckiego. W tym roku do Gdyni za sprawą miasta i Volvo, zjedzie ponad 1000 żeglarzy z 34 krajów. W każdym strategicznym miejscu miasta stoi też samochód Volvo. Wśród nich najnowsze XC 60. Tegoroczne Volvo Gdynia Sailing Days potrwają trzy tygodnie. Żeglarze rywalizować będą w 21 klasach regatowych, wśród których znaleźć można konkurencje zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów, żeglarzy niepełnosprawnych oraz dzieci. W zawodach wystartują również medaliści i uczestnicy mistrzostw świata i Europy, igrzysk olimpijskich, a także reprezentanci kadr narodowych. Imprezę otworzą mistrzostwa Polski w sprincie w klasie Laser Standard i Laser Radial, a zamkną mistrzostwa kraju w klasie 505. Na zwycięzców czeka 280 medali, 150 pucharów, nagród oraz wyróżnień. Na starcie nie zabraknie też sportowców z Volvo Youth Sailing Team Poland, w którzy przygotowują się do Olimpiady w Tokyo 2020. Na uczestników Volvo Gdynia Sailing Days czeka żeglarskie miasteczko z licznymi atrakcjami sportowo-rekreacyjnymi. Najmłodsi uczestnicy mogą wziąć udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Żeglarskiej – PolSailing, wcielić się w archeologów i uczestniczyć w wyprawie poszukiwania skarbów czy, jak przystało na prawdziwych żeglarzy, nauczyć się wiązania węzłów przy najbardziej znanych szantach. Na placu Grunwaldzkim po raz kolejny powstało Miasteczko Volvo, w którym można zobaczyć najnowszy model Volvo XC60 oraz całą gamę serii 90: S90, XC90, V90 Cross Country. Obok aut osobowych wyeksponowany został także samochód ciężarowy Volvo FH16 Performance Edition. Volvo Fika Cafe serwuje wyśmienitą kawę oraz szwedzkie smakołyki. Wstęp na teren, gdzie rozgrywane są regaty, jest wolny. Plenerowe seanse filmowe i większość dostępnych tam atrakcji również nie wymaga żadnych opłat.

VW Mania - największy Polski Zlot VWVW Mania - największy Polski Zlot VW Conek foto

W Gdyni bawią się sympatycy Volvo i żeglarstwa. Z kolei w ostatni weekend lipca, czyli w dniach 28-30.07, w Pruszczu Gdańskim bawić się będą VW Maniacy. Bramy wjazdowe lotniska Aeroklubu Gdańskiego w Pruszczu Gdańskim przy ulicy Powstańców Warszawy 36 zostaną otwarte już w piątek o godzinie 18. Sobota przywita uczestników i zwiedzających masą atrakcji. Esteci z pewnością zagoszczą w specjalnej strefie show & shine, gdzie podstawę stanowią dopieszczone lakiery i błyszczące felgi. Miłośnicy dynamicznych wrażeń na dłużej zatrzymają się w strefie wyścigowej, gdzie poza rywalizacją w wyścigu na 1/4 mili odbędą się również sprawnościowe pojedynki w wyścigu na dochodzenie. Kto zechce poczuć adrenalinę, ma zaproszenie na fotel pasażera na ekstremalny drift taxi! Piątek i sobota nocą będą też bardzo taneczne.

Po raz kolejny przed imprezą główną odbędzie się specjalnie spotkanie dla grona wcześniej wyselekcjonowanych aut. Te najbardziej dopieszczone sztuki spotkają się w nowym miejscu! Tym razem tłem dla spotkania w kameralnym gronie będzie Autodrom Pomorze w Pszczółkach. Organizatorzy zapraszają przyjęte auta na tor w piątek, 28 lipca, od godziny 12.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.