Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Coraz częściej istotnym elementem przy wyborze samochodu jest nie tylko model, wersja i kolor, ale także tablica rejestracyjna. Nie mówimy tutaj o tablicach imiennych. Bardziej o numerologii.

Numerologia to prognozowanie z liczb i nadawanie im specjalnego znaczenia. Badania socjologiczne dowodzą, że upodobanie do numerologii to wśród Polaków powszechne zjawisko. Dotyczy to także samochodów.
- Co trzecia Toyota, opuszczająca salon Toyota Carter Gdańsk zawiera w rejestracji liczby mające takie same, przynajmniej podwójne cyfry. Popularne są także osobiste kombinacje cyfr, układane w daty ważnych życiowych rocznic, czy wydarzeń istotnych dla całego świata – mówi Honorata Zasońska, kierownik Działu Kredytów Leasingów i Ubezpieczeń Toyota Carter Gdańsk. - Ten, bardzo sympatyczny i związany z wieloma ciekawymi historiami, obyczaj występował w zasadzie zawsze. Ostatnio staje się jednak zdecydowanie bardziej popularny.
Najpopularniejsze cyfry spotykane w kombinacjach to siódemki, jedynki czy ósemki, pełne liczby, to daty urodzin. Ale - lubimy nie tylko to. Przywiązani jesteśmy także do miast. - Coraz częściej spotykamy się z pytaniami, czy samochód będzie można zarejestrować w ściśle określonym mieście. Rodzinnym, w którym znajduje się miejsce pracy, lub do którego czuje ktoś sentyment – dodaje Honorata Zasońska. - Podobnie jak w przypadku liczb, także w tym przypadku w Toyota Carter Gdańsk udaje się nam sprostać oczekiwaniom.

Gdański serwis Toyoty to niejedyne miejsce, w którym działa rejestracyjna numerologia. - Swoje ulubione kombinacje liczbowe ma bardzo wielu klientów Mercedesa i AMG - mówi Tadeusz Kopicki z BMG Goworowski. - Niektórzy preferują określone liczby od lat, a my staramy się sprostać ich oczekiwaniom.

Zamówienia na określone ciągi liczbowe to także codzienność rejestrujących samochody dla Serwis Haller, Lexus Trójmiasto, Motor Centrum, czy gdyńskiego Euro Caru.

Jak zauważa Joanna Piątkowska z Euro Caru, nie ma w tym nic nadzwyczajnego . Rejestracyjna numerologia to standard choćby w Niemczech.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.