Druga połowa marca to czas spektakularnych wydarzeń, w których motoryzacja miesza się ze sportem, sztuką i pop - kulturą. Brakowało tylko czerwonego dywanu
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zaczynamy od sportu. Najstarsza i zarazem jedna z czołowych polskich drużyn futbolu amerykańskiego – Seahawks Gdynia – ma nowego sponsora. Jest nim firma BMG Goworowski. Pojawienie się w roli partnera strategicznego pomorskiego dealera Mercedesa i Mazdy zbiegło się ze startem nowej polskiej ligi futbolu amerykańskiego i nadziejami na tytuł dla gdyńskiej drużyny. Warto przy tej okazji przypomnieć, że stadionem domowym Seahawks Gdynia jest Narodowy Stadion Rugby w Gdyni.

Artysta i Maserati

Teraz czas na kulturę i to bardzo wysoką. Bolesław Biegas, samouk, malarz, rzeźbiarz i dramatopisarz tworzący w pierwszej połowie XX wieku, to jedna z najciekawszych i zarazem pionierskich postaci polskiej sztuki międzywojennej. Od początku swojej kariery Biegas znany jest głównie jako twórca symbolistycznych rzeźb i dekoracyjnych tzw. portretów sferycznych pięknych kobiet, to jednak parokrotnie sięgał w swej twórczości do tematów poważniejszych, zahaczających o kwestie wojny, przemocy, walki dobra ze złem, relacji między doczesnością a prawami wszechświata.

Bolesław Biegas - Piłsudski
Bolesław Biegas - Piłsudski  Muzeum Narodowe w Gdańsku



Uczynił to u zarania swojej kariery, oraz w czasach I wojny światowej, tworząc cykl obrazów Wampiry wojny, w których refleksja nad tragizmem wojen miesza się z wyobrażeniami artysty o wojnie płci. Kolejnym cyklem o takiej tematyce, byli „Politycy”, datowany na lata 1945 i 1946 roku, przedstawiający portrety osiemnastu ważnych dla świata XX-wiecznych przywódców. Ukazanie ich na tle kosmologicznych sfer, z tajemniczymi uśmiechami i zaskakującymi gestami dłoni już wystarczająco intryguje widza. To niezwykły cykl, nie tylko z artystycznego, ale też psychologicznego punktu widzenia. Dotąd wystawiono go tylko raz, w prywatnej pracowni artysty. Dziś, dzięki mecenatowi firmy Maserati Chodzeń, będzie można zobaczyć od 20 marca w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Wystawa w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Gdańsku czynna będzie do 17.06.2018 r.

Tunning Braci Collins

Na koniec coś z typowej popkultury. W sobotę przy ulicy Parkowej w Rumi otworzył się warsztat kultowych braci Collins.

Jedna z kreacji braci Collins
Jedna z kreacji braci Collins  Bracia Collins

Wczoraj też nagrywano w nim kolejny odcinek do nowego sezonu programu "Odjazdowe bryki braci Collins" emitowanego w stacji TVN Turbo. Bracia Grzegorz i Rafał Collinsowie znani są z odbudowy i tunningu nietypowych samochodów. Swój pierwszy warsztat otworzyli w Londynie. Potem w Doha i Warszawie. Teraz do tego grona dołączyła Rumia.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem