W tym roku mija 80 lat od ostatniego dużego rajdu samochodowego, zorganizowanego w II Rzeczpospolitej. Był nim XII Międzynarodowy Rajd Automobilklubu Polski o Wielką Nagrodę Polski. Patronat nad imprezą objęli Ignacy Mościcki oraz marszałek Rydz Śmigły.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

15 czerwca 1939 r. Gdyński Automobilklub gościł, podobnie jak w poprzednich latach, jeden z czterech etapów tej morderczej imprezy, rozgrywanej na dystansie 4,5 tys. kilometrów słabych, piaszczystych i błotnistych dróg. Po starcie z Jastrzębiej Góry samochody przejechały przez Gdynię, Żukowo, Egiertowo, Czersk, Tucholę, Bydgoszcz, Inowrocław, Łowicz, aby dotrzeć do stolicy. Był to przedostatni etap Międzynarodowego Rajdu AP. W rajdzie wzięło udział  40 załóg, w tym 5 zagranicznych. Spora część zawodników z zagranicy wycofała się z udziału w imprezie bezpośrednio przed nią. Ostateczna lista zwycięzców prezentowała się następująco: Samochody do do 1100 ccm: Renato Ghisalba (Włochy)/Fiat 1100, do 2000 ccm: Stefan Grossman/Citroen do  3000 ccm: Stefan Pronaszko/Renault-Primaquarte i powyżej pow. 3000 ccm: Tadeusz Marek/Chevrolet. Szczególnie interesujące jest zwycięstwo Citroena odniesione przez Stefana Grossmana na samochodzie Citroen Traction Avant. W 1939 r. Citroen postanowił odbudować swoją pozycję na polskim rynku, między innymi poprzez udane starty w rajdach i sukcesy w innych imprezach automobilowych. Takich jak na przykład Doroczny Pokaz i Konkurs Piękności Samochodów i Motocykli, organizowany w Warszawie przez Automobilklub Polski. Jedną z siedmiu równorzędnych nagród (zgłoszono 94 pojazdy) przyznano Citroenowi Traction w wersji kabriolet, prowadzonemu przez panią Krystynę Zabłocką. Niedawno skonstruowany, wizjonerski Traction byłby, gdyby nie wojna, z pewnością skuteczną rajdową bronią na wiele lat. Potwierdzały to powojenne sukcesy tego modelu, losy świata potoczyły się jednak inaczej. W tym roku obchodzimy 100 lecie marki Citroen. Dokładnie 15 czerwca trójmiejscy  miłośnicy francuskiej motoryzacji obejdą zaś rocznicę marki. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem