Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Krótki, sportowy hatchback i dłuższe, rodzinne limuzyna i kombi. Projektując nową Corollę, konstruktorzy postanowili powrócić do tradycji sprzed lat i stworzyć klientowi możliwość optymalnego wyboru. Na tyle optymalnego, że teraz rozumiemy, dlaczego z oferty zniknął Avensis.

Nowa Toyota Corolla Kombi, dokładnie Touring Sports powstała na platformie GA-C w architekturze TNGA, w  nowym centrum projektowym japońskiej firmy w Europie. Rozstaw osi nowego kombi wynosi aż 2,7 metra i jest dokładnie taki sam jak w avensisie. Przekłada się to na przestrzeń wewnątrz, która jest… taka sama. Bagażnik ma pojemność 598 litrów według pomiaru VDA. Zdecydowanie ponad kompaktowy jest także design i materiały wykończeniowe. Samochód, który trafił do nas za sprawą gdańskiego dealera Toyoty – firmy Toyota Carter Gdańsk, mógłby spokojnie uchodzić za auto segmentu premium. Wystarczy zobaczyć chociażby przednie siedzenia. W tej wersji nie różnią się niczym od stosowanych w wyższych wersjach Lexusa i BMW.

Kombi udostępnione nam przez Toyota Carter Gdańsk kryło pod maską mocną, 180-konną hybrydę z silnikiem benzynowym o pojemności 2.0 litra. Taki układ hybrydowy pozwala rozpędzić się do „setki” w  czasie 7,9 s. Co ciekawe, tylko na silniku elektrycznym możemy pojechać do prędkości 120 km/h. Poważną ewolucję przeszła także bezstopniowa skrzynia przekładniowa, w której wyeliminowano opóźnienia w zmianie przełożeń i tendencję do pracy na wyższych obrotach.

Na koniec coś, co w nowej Corolli najbardziej zadziwia. To cisza. Samochód został bardzo starannie wyciszony, przez co jazda zbliżona jest do standardów znanych nam z Priusa. Nic dziwnego, że wyżej może być już tylko Camry.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.