Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nie od dziś wiadomo, że żeglarska stolica Polski leży właśnie w Gdyni. Od niemal dwudziestu lat gdyńskie wybrzeże staje się areną największych regat w Polsce, a drugich w basenie całego Bałtyku. W ubiegłym roku przez gdyńską marinę przewinęło się około 2000 zawodników, którzy startowali we wszelkich żeglarskich klasach. Zeszłoroczna impreza trwała 23 dni, w tym roku będzie krótsza, ale równie fascynująca. Gdynia daje widzom unikalną szansę obserwowania z brzegu sportowych zmagań, ponieważ są one rozgrywane blisko plaży. Podczas wielu zagranicznych imprez tego typu, choćby podczas Kieler Woche, bez łodzi obserwacyjnej z brzegu nie widać dosłownie nic. A w Gdyni wszystko widać jak na dłoni.


14 dni żeglarskich zmagań, ponad 1000 zawodników


Volvo Gdynia Sailing Days to najbardziej prestiżowy cykl regat w kraju i jednocześnie największe żeglarskie wydarzenie w tej części basenu Morza Bałtyckiego. Zawodnicy z całego świata będą rywalizować w 17 klasach regatowych. Tym razem prestiżowa impreza odbędzie się w dniach od 21 lipca do 3 sierpnia br. Najważniejszymi regatami całej imprezy będą mistrzostwa świata w klasie 29er, które zaplanowane są na dni 29 lipca - 3 sierpnia. Warto też zwrócić uwagę na mistrzostwa Polski seniorów w olimpijskim windsurfingu w klasie RS:X w dniach od 26 do 28 lipca.

Trzeba prezentować potencjał

 Jednym z celów regat jest pokazanie z jak największym rozmachem potencjału żeglarstwa i Volvo Gdynia Sailing Days znakomicie tę rolę spełnia.

Nowe Volvo s 60 reklamuje tegoroczne Volvo Gdynia Sailing DaysNowe Volvo s 60 reklamuje tegoroczne Volvo Gdynia Sailing Days Bartosz Gondek

Podczas tych zawodów regularnie mamy pełne spektrum żeglarstwa sportowego, czego dowodem jest rywalizacja odbywająca się od małych Optimistów, przez klasy olimpijskie, czyli windsurfing, kateboarding, superszybkie skiffy czy katamarany, po konkurencje kilowo-mieczowe oraz jachty balastowe.

Jak co roku, w Gdyni podczas regat można oglądać najnowsze samochody marki Volvo, która od lat związana jest z żeglarstwem. Tym razem będzie można podziwiać modele XC40, S60, XC60 i xx.

Organizatorem Volvo Gdynia Sailing Days jest Polski Związek Żeglarski, partnerem tytularnym jest Volvo Car Poland, a partnerem strategicznym jest miasto Gdynia. Regaty wspiera również Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.