Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Losy marki Infiniti w Polsce nadają się na film. Marka przez lata budowana nad Wisłą z wielkim zaangażowaniem przez polską grupę dealerską dorobiła się sieci nowoczesnych salonów w największych miastach Polski. Taki obiekt powstał także jesienią 2017 r. przy ul. Spokojnej w Gdańsku. Rosnącą sprzedaż infiniti przerwała ubiegłoroczna decyzja zarządu firmy o wycofaniu się z Europy. Menedżerowie japońskiej marki stawiają od lat na klasyczne rozwiązania i bardzo dopracowane, benzynowe jednostki napędowe. Nie chcą jednak brać udziału w europejskim wyścigu o downsizing, elektryczność i coraz bardziej absurdalne normy toksyczności spalin.

– Nasz salon w Gdańsku przejdzie pod koniec marca rebranding, nie znikamy jednak z Trójmiasta, pozostając w nim z serwisem Infiniti – poinformował nas Radosław Pszczółka z polskiej centrali marki. Likwidacja salonu to świetna okazja, aby kupić po wyjątkowych cenach pozostałe jeszcze, luksusowe modele marki. W Gdańskim salonie zobaczymy ogromnego SUV-a QX 60 przecenionego o 100 tys. zł i kosztującego obecnie 259 tys. zł. Jest też świetnie wyposażony QX 30 za 153,6 tys. zł i czarne Q 30 za 99,9 tys. zł. Infiniti, niezależnie od jego losów w Polsce, było zawsze marką dobrze trzymającą cenę, można więc powiedzieć, że jest to niezła inwestycja.

Rynek nie zna próżni. Lada dzień przy ul. Lubowidzkiej w Gdańsku do kompleksu salonów firmy Plichta dołączy potężny Ford Store marki Ford. Grupa Plichta ma już salon Forda w Bydgoszczy. Teraz pojawiła się na trójmiejskim rynku, konkurując z działającymi tutaj od dziesięcioleci podmiotami – gdyńskim Euro Carem i gdańskim Big Autohandlem.

Kolejne trzęsienie ziemi rozgrywa się w Warszawie. Otóż firma British Automotive Holding SA przestaje być importerem Jaguara. Po wejściu brytyjskiej centrali staje się wielosalonowym dealerem marki. Jeden z najważniejszych obiektów powstaje właśnie w Gdańsku. Ale o tym więcej już wkrótce.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.