Trójmiejski rynek motoryzacyjny wszedł w czas dynamicznych zmian. Konserwatywne przez lata Volvo przechodzi wielkie przyśpieszenie i jeszcze większą elektryfikację. Trójmiejski potentat motoryzacyjny - firma Plichta - przejmuje kolejne pomorskie salony, a gdański dealer Toyoty zdobywa nagrodę za najlepszą penetrację rynku.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Od ubiegłego roku Volvo konsekwentnie elektryfikuje całą gamę swoich modeli. Już niedługi każdy model szwedzkiej marki dostępny będzie z w pełni elektrycznym napędem. Zelektryfikowane samochody Volvo dzielą się obecnie na tak zwane "miękkie hybrydy", czyli samochody wykorzystujące silnik elektryczny do wspomagania układu spalinowego. Takie rozwiązanie znajdziemy w modelach XC60 i XC90. Pełne układy hybrydowe plug-in znalazły się na pokładach modeli XC90, XC60, XC40, V90, V60, S90 i S60. Już w połowie roku pojawi się zaś na rynku pierwsze w pełni zelektryfikowane Volvo, oparte na modelu XC40. Jak mówił na niedawnym spotkaniu prezes Volvo Car Poland Arkadiusz Nowiński, kto chce zamówić XC40 Recharge, może już zgłaszać się do przedstawicieli Volvo, choć samochód otrzyma dopiero za kilka miesięcy. Co poza tym w Volvo? Same sukcesy. Kilka lat temu firma postawiła na oszczędne i ekologiczne silniki czterocylindrowe i teraz na tym wygrywa. Ubiegły rok firma zamknęła wynikiem sprzedaży 705 452 aut, czyli o 63 199 więcej niż w 2018 r. To rekord, a najmocniejsze rynki to USA, Chiny i dzięki zelektryfikowaniu - ciągle Europa. W 2020 r. firma zamierza sprzedać ponad 800 tys. samochodów. A w Polsce? Tradycyjnie liderem sprzedaży w naszym kraju jest model XC60 - najchętniej kupowany SUV segmentu premium od 2009 r. W 2019 r. sprzedano w Polsce 10 975 samochodów marki Volvo, co oznacza, w porównaniu do 2012 r., 2,5-krotny wzrost sprzedaży.

Wzrost sprzedaży i rozbudowę należących do grupy koncesji zalicza także grupa Plichta, która dopiero co otworzyła w Gdańsku Ford Store, a już informuje o przejęciu salonów firmy AJ Motors w Bydgoszczy i Toruniu.

Z kolei najstarszy dealer Toyoty w trójmieście, Toyota Carter Gdańsk, otrzymał właśnie nagrodę: "TOP 1 największy udział na rynku lokalnym". Oprócz sukcesu na lokalnym rynku Carter podsumował rok także bardzo dobrym wynikiem w całej grupie "Chodzeń", która w większości działa na znacznie bardziej chłonnym, stołecznym rynku.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem