Większy i bardziej muskularny. W salonie firm BMG Goworowski i Witman pojawił się nowy Mercedes GLA. Ale - to nie koniec.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Teraz GLA jest  o 10 centymetrów wyższe od poprzedniej generacji, a wiele elementów samochodu jest tożsame choćby z Mercedesem GLB. Mimo zdecydowanie większego wzrostu, nowe GLA jest krótsze od poprzednika o 1,5 cm. Wyższa pozycja podróżujących samochodem sprawiła, że jest tu mimo to więcej miejsca na nogi pasażerów podróżujących z tyłu. Rozstaw kół nowego Mercedesa GLA wzrósł o 4 cm (odpowiednio 1605 i 1606 mm z przodu i z tyłu). Powiększone nadkola skrywają większe felgi, które teraz mogą mieć nawet do 20 cali. O prawie centymetr większy jest także prześwit. Wnętrze przypomina debiutującego niedawno Mercedesa GLB. W najwyższej wersji wyposażenia mamy dwa ekrany i nastrojowe oświetlenie. Podstawowy GLA 200 korzysta z silnika benzynowego o pojemności 1,33 litra i o mocy 163 KM. Z takim motorem najmniejszy niemiecki SUV przyspiesza do 100 km/h w 8,7 s, a prędkość maksymalna wynosi 210 km/h. Jednostka została wyposażona w funkcję odłączania cylindrów przy mniejszym obciążeniu, co pozwala zmniejszyć zużycie paliwa. Dane techniczne obiecują zużycie na poziomie 5,6-5,9 l na dystansie 100 kilometrów.

Mercedes GLE 350 de dostęny juz w salonach Mercedesa
Mercedes GLE 350 de dostęny juz w salonach Mercedesa  Mercedes

Po stronie silników wysokoprężnych znajdziemy wariant 180d o mocy 109 KM, 200d, który wygeneruje 150 KM, oraz najmocniejszy, 190-konny wariant 220d. Wszystkie wersje prawdopodobnie zaoferują siedmiobiegową przekładnię automatyczną, choć w słabszych wariantach będziemy mieli opcję wyboru manualnej skrzyni biegów. Dla zwolenników ekstremalnych rozwiązań producent przygotował GLA 35 AMG z dwulitrowym motorem o mocy 306 KM.

To jednak nie koniec. Oprócz GLA w salonach pojawił się Diesel z hybrydą na bazie SUV-a GLE, który - jak powiedział Adam Braumberger z firmy BMG Goworowski, ze względu na to, że na bateriach może przejechać nawet 100 kilometrów, interesuje wielu klientów.

Skoro zatrzymaliśmy się przy firmie BMG Goworowski, mamy coś jeszcze. Dokładnie w kwietniu 1998 roku podmiot ten przejął od Grupy Zasada gdański salon Mercedesa, który wtedy mieścił się w "Zieleniaku" stając się dealerem tej marki. Od tamtego czasu minęły 22 lata. Ładna rocznica.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem