Pomorscy dealerzy z sukcesem jako najskuteczniejsi w sprzedaży samochodów... używanych. Do tego nowe salony AMG i DS. Trudne czasy, a jednak są ukcesy pomorskiej motoryzacji.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Najważniejszą motoryzacyjną wiadomością tygodnia jest obecność dealerów działających na Pomorzu, wśród grup najlepiej sprzedających samochody używane. Ogólnopolski ranking top 25, przygotowany przez opiniotwórcze podmioty monitorujące rynek motoryzacyjny w Polsce – DCG Dealer Consulting oraz Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego „Samar” – otwiera trójmiejska Grupa Plichta. Rezultat dealera to 4675 samochodów. Druga lokata należy do grupy Emil Frey Polska (następcy PGA Motors), którą w Gdańsku reprezentują firmy Bawaria Motors i City Motors. Emil Frey odnotował imponujący, 50-proc. wzrost sprzedaży rok do roku (z wynikiem 4629 szt.). Na 10. miejscu klasyfikacji, z wynikiem 1912 używanych samochodów, znalazła się Grupa Zdunek. W rankingu zobaczymy także operatora Porsche Centrum Sopot – Auto Lellek Group, które sprzedało 1473 samochody, oraz związaną kapitałowo z Toyota Carter Gdańsk, Grupę Chodzeń, z wynikiem 1457 aut.

Najwięksi polscy dealerzy samochodów używanych sprzedali łącznie w 2019 r. 50 834 auta. Oznacza to roczny wzrost sprzedaży dwudziestki piątki o 13,43 proc. (wzrost dla całej pięćdziesiątki to 15,94 proc.). Wyższy był średni wzrost na firmę z top 25 – wyniósł 12 proc., natomiast jest to sporo niższa dynamika niż w 2018 r., gdy każdy z dealerów z top 25 urósł średnio o 34 proc.

Salon - butik francuskiej marki DS przy ulicy Miałki Szlak w Gdańsku
Salon - butik francuskiej marki DS przy ulicy Miałki Szlak w Gdańsku  Bartosz Gondek

Kolejnym istotnym wydarzeniem jest z pewnością otwarcie przez Grupę Zdunek salonu, a raczej butiku DS w Gdańsku. Salon DS powstał w mateczniku Grupy Zdunek, przy Miałkim Szlaku. Serwis działa zaś przy salonie Citroena na ul. Grunwaldzkiej.

Koniecznie warte odnotowania jest także otwarcie salonu AMG przy firmie BMG Goworowski. Otwarcie salonu AMG dopina budowę jednego z największych salonów samochodowych w Polsce. Łączna powierzchnia obiektu to ponad 3 tys. m kw. Na ekspozycji prezentowanych jest 50 samochodów sportowych, osobowych i dostawczych, a na serwisie może przebywać jednocześnie 12 aut.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem