Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Automobilklub Morski to najstarsza, największa i najliczniejsza organizacja automobilowa działająca w Województwie Pomorskim. Spod jej skrzydeł wyszli wszyscy wielcy pomorskiego sportu samochodowego. To automobilklub zapoczątkował społeczne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach, czy popularyzował aktywną turystykę caravaningową. Od 84 lat klub rezyduje w tej samej siedzibie - Modrzewiowym Dworze z 1930 roku, będącym jednym z ciekawszych zabytków Gdyni. Obok sportu, AKM propaguje także dbałość o historię motoryzacji. Sekcja Pojazdów Zabytkowych to obecnie najliczniejsza grupa udzielająca się w tej organizacji. To właśnie oni zorganizowali oficjalną imprezę w Muzeum Marynarki Wojennej, podczas której pojawiły się listy i gratulacje m.in. od parlamentarzystów. Uroczystość połączona była z otwarciem wystawy opowiadającej o historii AKM. Na zewnątrz muzeum pojawiły się zaś samochody. W tym trzy o przedwojennym rodowodzie.

 Następnego dnia klub zorganizował przejazd po Gdyni, w którym wzięło udział 46 samochodów i 2 motocykle. To pierwsza tak duża impreza motoryzacyjna w tym sezonie w Trójmieście. Było na co popatrzeć, bo na starcie przejazdu pojawiło się między innymi: Ferrari Dino, Austin Healey, MG, Corvette, dwa rzadkie kabriolety Mercedesa – W111 i „Pagoda” i oczywiście wiele innych, ciekawych samochodów.

 Warto zobaczyć zdjęcia. A tymczasem - 100 lat! Czekamy na kolejne urodziny!

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.