Aston Martin Rapide, opancerzony Land Rover "Snatch" z Irlandii Północnej czy brytyjski transporter piechoty Trojan. Każdy z nich to prawdziwa gratka dla miłośników brytyjskiej motoryzacji. Kto chce - może właśnie przyjrzeć się im bliżej.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W salonie z samochodami luksusowymi, działającym w podgdańskim Straszynie „złowiliśmy” prawdziwą egzotyczną piękność. To Aston Martin Rapide – w naszym kraju bardzo rzadki gość. Smukłe jak cygaro, błyszczące Gran Tourismo, pod którego maską tkwi 6 litrowy V12, ma ponadczasową linię. Patrząc na samochód, nikt by bowiem nie zgadł, że jest on produkowany już od dekady. Nietypowy Aston powstaje w... austriackim Grazu. To pierwszy czterodrzwiowy Aston od czasu modelu Lagonda, produkowanego w latach 1976-1990. Rapide pierwotnie bazował na technologii z modelu DB9. Obecnie, po face liftingu, wprowadzono do niego wiele rozwiązań z nowszych modeli. Ciekawostką są przednie i tylne drzwi, otwierające się nieco pod kątem do góry. Pod maską 558 KM. Wystarczy! Samochód z rocznika 2014 kosztuje 389 000 zł. To i tak niewiele, patrząc na stojące wokół na salonie B&W Partners Porsche i Ferrari za miliony.

 Weteran walk z IRA

Kilka kilometrów od Astona zaparkuje już w sobotę kolejna brytyjska ciekawostka. Będzie to „Snatch”, czyli opancerzony Land Rover, który przed laty patrolował ulice Irlandii Północnej.

Opancerzony Land Rover 'Snatch'
Opancerzony Land Rover 'Snatch'  Wikipedia

 „Snatch” powstał w 1992 roku specjalnie pod kątem służby patrolowej w Irlandii Północnej. Zapewnia załodze ochronę przed ogniem z broni strzeleckiej i częściowo chroni przed wybuchami min. Łącznie powstało około 1000 Land Roverów w tej właśnie wersji. Wiele z nich ciągle znajduje się w służbie. Stąd „cywilny” egzemplarz i to jeszcze w Polsce to prawdziwa rzadkość.

Land Rovery i Trojan

Samochód pojawi się na Faktorii w Pruszczu Gdańskim na DROP ZONE, czyli kolejnej edycji zlotu rekonstruktorów, odtwarzających formacje brytyjskie. Tegoroczna impreza odbywa się pod patronatem ambasady brytyjskiej. Oprócz „Snatcha” zobaczymy tam charakterystyczny transporter opancerzony FV 432 Trojan

Transporter piechoty Trojan
Transporter piechoty Trojan  CKiS Pruszcz Gdański

... oraz Land Rovera Defendera FFR (radio) i Defendera w klasycznej wojskowej odmianie „110”. Miłośnicy angielskiej motoryzacji zapowiedzieli dodatkowo przyjazd kilkoma ciekawymi klasykami. W tym rzadkimi: Jaguarem XJC i pięknym Austinem Healeyem.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem