9 listopada minęło 50 lat, od kiedy odszedł gen. Charles De Gaulle, wybitny francuski polityk i mąż stanu. Półwiecze śmierci generała to okazja od przypomnienia niezwykłej historii, która nie jest bynajmniej związana z ulubionymi przez niego citroenami DS, ale z niemieckim horchem generałów i wysokich urzędników III Rzeszy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Miłośnicy zabytkowej motoryzacji wiedzą, że najsławniejszym samochodem generała była solidnie przewymiarowana limuzyna, oparta na rozwiązaniach citroena DS. Miała 6,53 m długości i 2,13 m szerokości. Wymiary godne sowieckiego ZIŁ-a, a nie zgrabnej cytryny. Ale - pamiętajmy, że generał był słusznego wzrostu. Drugim znanym samochodem De Gaulle – a była eksploatowana przez niego wcześniej specjalna simca. Wiadomo – Francuzi lubią to, co francuskie. A co w tym towarzystwie robił niemiecki horch? Już tłumaczę. Tuż po zakończeniu II wojny światowej rząd francuski nie miał samochodu właściwego pozycji i rozmiarom sławnego twórcy Wolnych Francuzów. Wobec tego zrobiono to samo, co poczyniły inne rządy w Europie, także polski – Bierut jeździł „Gross Mercedesem” i z wojennego demobilu pozyskano zdobyczną limuzynę. Był to horch 830, który pierwotnie należał albo do wojskowego gubernatora Paryża, generała Dietricha von Choltitza, albo został przejęty przez 2. Dywizję Pancerną w garażach Hitlera w Berchtesgaden. Aby uniknąć niewłaściwych skojarzeń, z atrapy samochodu spiłowano słynne pierścienie Auto Uniona. Zostawiono tylko figurkę na masce. Nieco zmieniono też zderzaki. Takim samochodem De Gaulle jeździł do początku lat 50. Potem horch trafił do rządowych garaży, aby ostatecznie zostać sprzedanym. Obecnie możemy go oglądać w muzeum wojskowym w Dreźnie, gdzie stoi oczywiście z francuskim proporcem ozdobionym Krzyżem Lotaryńskim. Prezentowane zdjęcie pochodzi zaś z 1948 roku, kiedy De Gaulle w swoim horchu paradował po ulicach Nicei, a przypomniano je na profilu Huiledecannes, prezentującym klasyczne samochody z Lazurowego Wybrzeża.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem