W wypadkach samochodowych zginęło ponad 60 milionów ludzi. To prawie tyle co podczas II wojny światowej. Wypadki zmieniły też świat. Jak bardzo - możemy się o tym przekonać w książce "Crash Historie", napisanej przez księcia polskiego lifestyle'u motoryzacyjnego Rafała Jemielitę.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dziennikarz znany z „Automaniaka”, „Twojego Stylu”, „Playboya”. Juror plebiscytu „Samochód roku Playboya”, na lokalnym, trójmiejskim gruncie, prowadzący duże wydarzenia motoryzacyjne, ambasador Suzuki i stały bywalec trójmiejskich marin żeglarskich. Tym razem Rafał Jemielita postanowił zmierzyć się z nie lada wyzwaniem - udowodnić, jak bardzo wypadki samochodowe zmieniły świat. Tak powstały „Crash Historie” które, gdyby Rafał miał takie ambicje, mogłyby stać się podstawą niebanalnej rozprawy doktorskiej. 384-stronicowa książka zadebiutowała w tym tygodniu w księgarniach. Jak mówi sam autor, książka powstała, by pokazać, jak wielki wpływ mają wypadki  na kulturę, życie codzienne i to, co robimy, żeby się im przeciwstawiać. Niektóre wypadki wydarzyły się z głupoty, inne z przypadku. Te ostatnie potrafią szokować, bo są nieprawdopodobne lub wręcz niewytłumaczalne… Ale towarzyszyły motoryzacji od samego początku. Już pierwszy sprawny pojazd samobieżny – ciągnik artyleryjski Cugnota z 1770 r. – uderzył w mur, rozbijając go. Z kolei 25 lutego 1899 roku przy skrzyżowaniu Peterborough Road i Grove Hill w Harrow, w północno-zachodniej części londyńskiej aglomeracji, doszło do awarii – ze zjeżdżającego ze wzniesienia automobilu oderwało się koło. Wozem zarzuciło, wyrzucając wszystkich pasażerów na zewnątrz. Sevell rozbił sobie czaszkę o trotuar i na miejscu oddał ducha. To podobno pierwsza śmiertelna ofiara wypadku samochodowego w Wielkiej Brytanii… Prawda, że chcecie państwo dalej… Ale - najpierw zastanówmy się, czy wypadki samochodowe uda się ograniczyć? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Można tylko pobawić się w jakieś quasi-naukowe bajania, wierzyć w wysiłki inżynierów i nowe systemy. A na razie... trzeba po prostu zwolnić. Nie ma innego wyjścia, a odpuszczenie nogi z gazu czy odpowiednie planowanie podróży zwiększa szansę na przeżycie. Umoralniamy? Może tylko troszeczkę. Poza tym jest bardzo, bardzo ciekawie…

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem