Elegancka i ekskluzywna wystawa pod Muzeum Marynarki Wojennej, wzruszający film, a potem spontaniczny przejazd kilkudziesięciu klasyków po ulicach Gdyni. Najstarsza pomorska organizacja zrzeszająca miłośników automobilizmu - Automobilklub Morski, obchodził w weekend swoje 85. urodziny!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

85 lat Automobilklubu Morskiego wpisało się w tym roku w Święto Morza, a także 50-lecie 3 Flotylli Okrętów i Święto Marynarki Wojennej. Z tej okazji Automobilklub, wraz z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, zorganizowali pokaz przedwojennych samochodów, którym towarzyszyli rekonstruktorzy w mundurach i cywilnych ubraniach z okresu II RP. Całość, na tle minimalistycznego, modernistycznego budynku muzeum, robiła niezwykłe wrażenie. Po południu w sali muzeum odbyła się uroczysta premiera filmu, opowiadająca o historii klubu.

Czołówka dawnych zawodników Automobilklubu Morskiego wśród nich Andrzej Jaroszewicz i Andrzej Szulc
Czołówka dawnych zawodników Automobilklubu Morskiego wśród nich Andrzej Jaroszewicz i Andrzej Szulc  Automobilklub Morski

Z tej okazji na sali pojawili się dawni zawodnicy, startujący w barwach AKM, wśród nich Andrzej Jaroszewicz, Andrzej Szulc, Waldemar Porada, czy opiekująca się zawodnikami w latach 70. XX wieku, Grażyna Dzwonkowska, co potwierdziło, słowa skierowane z ekranu przez Andrzeja Lubiaka, że klub to ludzie a nie liczby, czy samochody. Sobota była tradycyjnie czasem dla przejazdu ulicami Gdyni, który zgromadził kilkadziesiąt pojazdów. Warto przypomnieć, że Automobilklub Morski to najstarsza obywatelska organizacja, skupiająca miłośników motoryzacji, na Pomorzu. Założona została w 1936 roku przez ówczesną elitę społeczno-intelektualną Pomorza. Dziś, podobnie jak Aeroklub Gdański, czy Polski Klub Morski, należy do najstarszych nieprzerwanie działających, organizacji społeczno-sportowych, skupiających przed wojną Polaków z terenu Pomorza i Wolnego Miasta Gdańska. Automobilklub Morski to dekady sukcesów sportowych, ale także teraźniejszość i przyszłość. Klub nadal prężnie działa na niwie sportowej. Dba także o miłośników autozabytków. Jego chlubą jest modernistyczno-funkcjonalistyczny „Modrzewiowy Dwór", położony na Kamiennej Górze.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem