Urlopowa wyprawa kamperem zimą? Czemu nie! Trzeba się jednak do tego odpowiednio przygotować.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Moda na kampery nie przemija. Co więcej – wraz ze wzmagającą się falą COVID, może się okazać, że po raz kolejny to właśnie one staną się najlepszym sposobem na niezmącony, feryjny wypoczynek. Podpowiadamy, jak przygotować dom na kółkach do zimowych wojaży i o co jeszcze zadbać, aby podróżowanie nim w niskich temperaturach było przyjemne i bezpieczne.

Największą niedogodnością, z jaką spotykamy się podczas zimowych podróży kamperem, jest ograniczona możliwość korzystania z pokładowej wody. Temperatura poniżej zera automatycznie determinuje opróżnienie zbiorników wody. Tej z bojlera, czystej i brudnej. Problemy może też stwarzać chemiczna toaleta. Wewnątrz kampera należy zabezpieczyć też odpowiedni zapas wody pitnej. Aby zapobiec szybkiemu wychładzaniu wnętrza, sprawdźmy szczelność okien. Warto je też wykleić matami izolującymi. Dzięki temu zyskamy spore oszczędności na ogrzewaniu. Podobnie sprawa ma się z luftami dachowymi i wyciągami wentylacyjnymi. W butli gazowej lepiej mieć też czysty propan.

Nie ufajmy pokładowym akumulatorom, których wydajność w niskich temperaturach zdecydowanie spada. Dlatego bezpieczne użytkowanie zimą oznacza postój nie tylko niedaleko węzła sanitarnego, ale także sieci 230 V.

Niezależnie od tego, iloma i jakimi systemami ogrzewania dysponuje nasz pojazd, i tak warto zaopatrzyć się dodatkowo w koce, polary i śpiwory. W razie awarii – tak na wszelki wypadek. Warto też nasmarować niezamarzającym smarem zamki zewnętrzne i uszczelki, a także postarać się o solidny przedłużacz, mały kanister z benzyną, kable rozruchowe, przetwornicę elektryczną 230/12V, a nawet agregat prądotwórczy. Poza tym – zrobić solidny przegląd samochodu, wymienić olej, sprawdzić płyny eksploatacyjne, instalację elektryczną i wszystkie te czynności, które przy każdym samochodzie zwykło wykonywać się przed zimą.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem