Mistrzowie w Drodze wrócili na Pomorze! Cały sobotni dzień młodzi kierowcy, którzy zarejestrowali się na stronie Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, trenowali pod okiem instruktorów bezpieczniej jazdy na torze w Pszczółkach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jesienna, pomorska edycja „Mistrzów w drodze" była ostatnią z tegorocznego cyklu tego bardzo potrzebnego społecznie projektu. Na każdego uczestnika szkolenia czekały ciekawe, a jednocześnie trudne do wykonania zadania praktyczne. Wszystko po to, aby ograniczyć liczbę tragicznych zdarzeń na drodze, których ofiarami są najmłodsi kierowcy i ich pasażerowie. Prawie każdego dnia mass media informują o kolejnych wypadkach drogowych, których uczestnikami są młodzi ludzie. Większość tych wypadków ma miejsce w nocy. Ich przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu albo niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Najwięcej młodych osób w wyniku wypadków drogowych ginie w soboty lub niedziele. Jest to grupa osób, którą cechuje duża skłonność do brawury i ryzyka. Przyglądając się tym zdarzeniom, można postawić tezę, że młodym kierowcom brakuje praktycznych umiejętności w prowadzeniu pojazdów w sytuacjach niebezpiecznych. Program „Mistrzowie w drodze" promuje mistrzowską jazdę. To jazda bezpieczna, zgodna z przepisami, kulturalna, kształtująca szacunek dla innych uczestników ruchu drogowego. Skierowany jest do osób posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami nie dłużej niż dwa lata, a które nie ukończyły 30. roku życia.

Mistrzowie w Drodze na ODTJ w Pszczółkach
Mistrzowie w Drodze na ODTJ w Pszczółkach  Mistrzowie w Drodze

– Chcemy, by młodzi ludzie mieli świadomość odpowiedzialności, jaką ponoszą, stając się kierowcami – mówi prezes KCBRD Jacek Zalewski. – Najlepsze teoretyczne wykłady nie dadzą tyle, ile praktyczne ćwiczenia.

Dlatego też każdy z uczestników biorących udział w programie rozpoczyna szkolenie od przypomnienia podstaw, jakimi są: pozycja za kierownicą, przygotowanie do jazdy, martwe pola w pojeździe, ćwiczenie efektywnej pracy rąk na kole kierownicy przy pokonywaniu kolejnych slalomów, poznawanie granic możliwości pojazdu i kierowcy na płycie poślizgowej, a także hamowanie awaryjne na prostej i na łuku drogi.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem