Tygodnie płyną szybko. Czas więc na okresowy spacer po trójmiejskich salonach samochodowych, w których dzieje się naprawdę sporo. Zwłaszcza tych kwalifikowanych jako segment premium. Tu dzieje się szybko, a czasami nawet dramatycznie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Po 15 latach tworzenia trójmiejskiego rynku Jaguara i Land Rovera, oraz wybudowaniu wzorcowego salonu, British Automotive Gdańsk otrzymało od firmy Inchcape JLR Poland oświadczenie o rozwiązaniu umów dealerskich i serwisowych, zawartych w dniu 1 grudnia 2020 roku, z zachowaniem 24-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Oprócz Gdańska, podobny dokument otrzymało dotychczasowe dealerstwo z Łodzi. Co się zatem stało? Według Marcina Kaszubowskiego, zarządzającego British Automotive Gdańsk, raczej niewiele: „W nawiązaniu do ostatniego komunikatu giełdowego British Automotive Holding potwierdzam, że do naszych Spółek w Gdańsku i Łodzi wpłynęły wypowiedzenia umów dealerskich z zachowaniem 24-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W piśmie nie zostały podane przyczyny złożenia takowego oświadczenia, natomiast sytuacja wypowiadania umów dealerskich przez importerów w ostatnich latach jest zjawiskiem powszechnym. Wiadomość ta nie wzbudziła naszego niepokoju oraz w żaden sposób nie zmienia naszych planów dotyczących rozwoju organizacji. W dalszym ciągu pozostajemy pełnoprawnym partnerem dotychczasowego Importera, co oznacza, że przynajmniej do lutego 2024 roku nasza działalność dealerska nie będzie w jakikolwiek sposób zakłócona. W 2021 roku dealerzy grupy British Automotive Holding osiągnęli 36% udział w sprzedaży marek Jaguar i Land Rover. Obecnie konsekwentnie wdrażamy strategię, która ma umocnić naszą rynkową pozycję. Tworzymy wzorcową organizację, w której najważniejszym filarem jest najwyższa jakość obsługi Klienta".

Nowy salon Jaguara i Land Rovera w Gdańsku
Nowy salon Jaguara i Land Rovera w Gdańsku  Bartosz Gondek

Czas na kolejną mocną nowość, jaką jest pokazany w Porsche Centrum Sopot Cayenne Turbo GT. Pomyśleć, że jeszcze dwie dekady temu takie samochody w zasadzie w ogóle nie trafiały do trójmiejskich salonów samochodowych. Teraz takowe mamy, warto poświęcić im więcej uwagi. Pod maską auta pracuje wspomagany dwoma sprężarkami, 4-litrowy silnik ośmiocylindrowy o mocy 640 KM. Imponuje moment obrotowy, wynoszący 850 Nm i prędkość maksymalna, oscylująca w okolicy 300 km/h. Sprint od 0 do 100 km/h zajmuje temu potworowi 3,3 sekundy.

Budowa salonu Mazdy w Gdańsku
Budowa salonu Mazdy w Gdańsku  BMG Goworowski

W trójmiejskich salonach Mercedesa zobaczymy najnowszego Mercedesa CLS po liftingu, a obok gdańskiego obiektu, należącego do firmy BMG Goworowski, przy ulicy Elbląskiej 81, powstaje nowy salon Mazdy. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wynosić będzie 1420 m kw. Strefa ekspozycyjna salonu będzie w stanie pomieścić 8 modeli. Po zakończeniu inwestycji dotychczasowy obiekt zostanie zmodernizowany i dostosowany do aktualnych standardów marki Mercedes-Benz.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem