Jak często kontrolujecie olej? Jak często słuchacie pracy swojego silnika. Od kiedy samochody zaczęliśmy traktować jak sprzęt AGD, nie zwracamy uwagi na podstawowe sprawy związane z ich bezpieczną i bezproblemową eksploatacją.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zaledwie 41 proc. właścicieli samochodów w Polsce sprawdza poziom oleju silnikowego raz w miesiącu – tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Castrol. Oznacza to, że więcej niż połowa polskich kierowców zbyt rzadko monitoruje ten aspekt, narażając się na większe zużycie paliwa i zwiększoną emisję dwutlenku węgla, a także skrócenie okresu eksploatacji silnika. - Olej silnikowy należy wymieniać częściej niż zaleca producent, zarówno w starszych, jak i nowoczesnych modelach samochodów, trzeba regularnie sprawdzać jego poziom i uzupełniać w zależności od potrzeb. Wpływa na to jakość paliwa, ekstremalne temperatury czy sposób, w jaki użytkujemy pojazd. Zbyt niski poziom oleju w silniku może skutkować uszkodzeniem jego poszczególnych elementów, a w skrajnych przypadkach jego przegrzaniem i zatarciem – zwraca uwagę Tarek Hamed, Marketing Manager Castrol na Europę Środkową i Wschodnią.

Wielu właścicieli samochodów błędnie uważa, że silniki w nowych autach nie potrzebują uzupełniania oleju między zaplanowanymi wymianami. Oczywiście w większości nowych pojazdów nie powinien występować ten problem, jednak takie czynniki jak częsta jazda w ruchu miejskim, czy regularne pokonywanie krótkich tras, sprzyjają zmniejszeniu jego poziomu.

 - Olej powinien być wymieniany przynajmniej tak często, jak jest to wskazane w instrukcji użytkowania samochodu. Warto jednak zaufać swojemu mechanikowi. Czasem ze względu na specyficzny styl użytkowania pojazdu lub czynniki zewnętrzne, wymiana wskazana jest częściej. Nie musimy wybierać marki sugerowanej przez producenta naszego auta, ale ważne jest, aby zdecydować się na produkt zgodny z zawartymi w instrukcji parametrami jakościowymi – mówi Marta Ciesielska, kierownik działu sieci serwisowych, odpowiedzialna za projekt Q Service Castrol.

Obecnie częściej używa się nowoczesnych olejów syntetycznych niż produktów mineralnych. Profesjonalne warsztaty samochodowe kierują się rekomendacją producenta, ale także opinią kierowców – jest to trzecie najważniejsze kryterium w wyborze oleju, wskazywane przez warsztaty w badaniu GiPA.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem