Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zima to czas, kiedy najczęściej pada nam akumulator. Właściwie eksploatowana bateria powinna poprawnie funkcjonować w samochodzie przez kilka lat, niezależnie od pory roku. Co zatem robić, aby akumulator służył nam jak najdłużej?

Akumulator lub bateria to – obok silnika – najważniejszy współcześnie element samochodu. Bez niego nie będzie wszak prądu, uruchamiającego chociażby mózg auta, czyli komputery. – Akumulator należy regularnie diagnozować, podobnie jak silnik. Warto też raz na jakiś czas przeczyścić klemy. Szczególnie jeśli są brudne – podpowiadają serwisanci sieci Q Service Castrol.

Akumulator powinien być też dobrej jakości. Piszący te słowa posiada w swoim prywatnym samochodzie nowoczesną baterię o podwyższonej wytrzymałości, która bezawaryjnie pracuje w jego aucie już sześć lat!

Podobnie jest z dobrej jakości bateriami do samochodów elektrycznych i hybrydowych. Wystarczy popatrzeć na rosnącą liczbę leciwych toyot prius, które cały czas mają się dobrze, a ich cena na rynku samochodów używanych, wbrew pierwotnym obawom, cały czas rośnie.

Paradoksalnie, zjawiskiem, które najbardziej zabija akumulator, jest bezczynność. Jeśli z danego pojazdu korzysta się bardzo rzadko bądź wcale, najlepszym rozwiązaniem będzie demontaż akumulatora z auta oraz pozostawienie urządzenia w suchym i ciepłym miejscu. W ten sposób zminimalizowane zostanie prawdopodobieństwo samoczynnego rozładowywania się akumulatora – jego płyty nie ulegną zasiarczeniu, dzięki temu bateria będzie mogła dłużej nam posłużyć. Naszą samochodową baterię bardzo męczy także eksploatowanie jej na krótkich dystansach. Na przykład w mieście. Dlatego od czasu do czasu należy pokonywać samochodem dłuższe dystanse. Wtedy akumulator zdąży dobrze się naładować. Na krótszych odległościach nie ma na to szansy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem