"Człowieka, który tego potwora nienawiści na Pana polecenie wyhodował, tresował i używał do szczucia Polaków przeciw Polakom, teraz wysyła Pan do Parlamentu Europejskiego jako reprezentanta Polski" - tak o Jacku Kurskim pisze Magdalena Adamowicz w liście do Jarosława Kaczyńskiego.
Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał w poniedziałek prawomocny wyrok w sprawie organizacji i niewłaściwego zabezpieczenia imprezy WOŚP 13 stycznia 2019 r., podczas której zamachowiec zadał śmiertelne rany prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi. Wyrok sądu pierwszej instancji został utrzymany w mocy, ale z jednym wyjątkiem.
Prokuratura domaga się ponownego procesu wszystkich siedmiu osób, które na różnych etapach odpowiedzialne były za organizację tragicznego finału WOŚP w Gdańsku.
Michał Rachoń, były dziennikarz TVP Info, obecnie TV Republika, zwrócił się do sądu o umorzenie sprawy przeciwko Krzysztofowi Skibie. Pięć lat temu dziennikarz oskarżył muzyka o zniesławienie za wpis na Facebooku niedługo po śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza.
Do Rady Miasta Gdańska wpłynęła petycja w sprawie organizacji lokalnego referendum dotyczącego nazwy ulicy Lecha Kaczyńskiego. Mieszkańcy protestowali przeciw nadaniu tej nazwy, teraz chcą ją zmienić, ale przywrócenie starej nazwy "Dąbrowszczaków" wydaje się problematyczne.
W wieku 72 lat zmarł Andrzej Trojanowski, dziennikarz przez wiele lat związany z Radiem Gdańsk. Był także dyrektorem biura prezydenta miasta Pawła Adamowicza, odpowiedzialnym m.in. za kulturę i sport.
Sąd Apelacyjny w Gdańsku we wtorek o godz. 13 wyda prawomocny wyrok w sprawie Stefana Wilmonta. Zabójca prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w pierwszej instancji został skazany na dożywocie.
Prokuratura Okręgowa w Słupsku nie dopatrzyła się znamion czynu zabronionego w zachowaniu dziennikarki "Gazety Wyborczej" Katarzyny Włodkowskiej. Chodzi o głośną sprawę odmowy podania personaliów informatora w reportażu o zabójstwie Pawła Adamowicza.
Człowiek przeżarty nienawiścią jest w istocie rzeczy chory, beznadziejnie, śmiertelnie zainfekowany. Co gorsza, może zarażać innych. To nienawiść zabiła Pawła Adamowicza, to ona doprowadziła i niestety wciąż doprowadza do zbrodni ludobójstwa - pisze Andrzej Januszajtis i oprowadza po Gdańsku zamordowanego prezydenta.
Jerzy Owsiak, twórca i dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, honorowym obywatelem Gdańska. Mimo apeli o wspólne głosowanie za tą kandydaturą radni PiS byli przeciw.
Ławeczka stanęła na Wyspie Spichrzów i już wzbudza kontrowersje. Nie tylko ze względu na wygląd, na tablicy podano błędny rok urodzenia prezydenta Pawła Adamowicza.
Lider faszyzującej grupy Kamraci Wojciech Olszański podczas transmisji na żywo po raz kolejny wulgarnie wypowiadał się o władzach Gdańska. Społecznicy zapowiadają zgłoszenie sprawy do prokuratury.
Akcję układania serca ze zniczy koordynuje KOD Pomorze, to jego działacze spontanicznie zainicjowali rozpalenie Największego Serca Światła po śmierci Pawła Adamowicza pięć lat temu.
Ławeczka zlokalizowana jest na pobrzeżu, nieopodal kładki obrotowej na Motławie, która łączy Wyspę Spichrzów z Długim Pobrzeżem.
W sobotę wieczorem ze sceny w Bazylice Mariackiej wybrzmiały znane polskie piosenki w nowych aranżacjach, m.in. "Trudno nie wierzyć w nic" i "Znów wędrujemy". - Dawno Bazylika Mariacka nie widziała takich tłumów - mówiła prezydentka Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
W Gdańsku trwają uroczystości w 5. rocznicę tragicznej śmierci prezydenta Gdańska. - Pawle, przyrzekam tobie i myślę, że mogę to zrobić w imieniu nas wszystkich, że nie spoczniemy, dopóki nie będziemy pewni, że Polska, polski naród, będą wolne od pogardy i nienawiści - mówił do zgromadzonych na wiecu premier Donald Tusk.
- Pamiętajmy, że tylko dobrem i szacunkiem możemy zmienić ten świat. Nie jest dobrze, ale tylko od nas będzie zależało, czy będzie lepiej - mówiła europosłanka Magdalena Adamowicz podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. Prezydenta Pawła Adamowicza. W tym roku nagrodzone zostało Stowarzyszenie na rzecz Demokracji Lokalnej w Zavidovici.
W piątą rocznicę zamachu na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza jego brat Piotr Adamowicz, poseł KO, mówi, że prokuratura nie ściga autorów nienawistnych wpisów pochwalających zamach.
Antoni Pawlak, poeta i opozycjonisty z czasów PRL, który przepracował z Pawłem Adamowiczem ponad dziesięć lat jako doradca i rzecznik, napisał książkę o zamordowanym prezydencie. - Ktoś powinien ponieść odpowiedzialność za tę kampanię szczucia - mówił podczas jej promocji.
Widok ogromnego serca ułożonego ze zniczy na pl. Solidarności był jednym z najbardziej przejmujących obrazów związanych z tragiczną śmiercią Pawła Adamowicza. W najbliższą niedzielę w Gdańsku ponownie zapłoną tysiące zniczy.
Obchody 5. rocznicy tragicznej śmierci Pawła Adamowicza będą miały szczególną oprawę. Wydarzenia upamiętniające prezydenta Gdańska rozłożono na trzy dni. Początek już w piątek.
Premier Donald Tusk po raz kolejny zaapelował o udział w obchodach piątej rocznicy zamachu na prezydenta Pawła Adamowicza. Wiec z jego udziałem odbędzie się w sobotę o godz. 19 w Gdańsku. "Nie pozwólmy, by nienawiść i kłamstwo znów zatryumfowały" - napisał Tusk.
- Dla Ciebie i dla nas wszystkich obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę, naszą Europę przed nienawiścią, pogardą i przemocą. Obiecujemy Ci to, Pawle - mówił blisko pięć lat temu na wiecu Donald Tusk. Teraz jako premier zwołuje w Gdańsku wiec pamięci Adamowicza w piątą rocznicę zamachu na prezydenta Gdańska.
W styczniu Gdańsk obchodzić będzie 5. rocznicę śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Zaplanowane są debaty, uroczystości w miejscu zamachu oraz widowisko w bazylice Mariackiej. Wszystkie wydarzenia będą mieć charakter otwarty.
Premier Donald Tusk przypominał w swoim exposé słowa Piotr Szczęsnego oraz Pawła Adamowicza i mówił o konieczności budowania wspólnoty. - Obawiam się, że ten ważny postulat nie zostanie spełniony, czego dowodem było agresywne wystąpienie Błaszczaka - komentuje poseł Piotr Adamowicz.
Tegoroczną Gdańską Nagrodę Równości otrzymała Joanna Woźniczka-Sulka oraz kierowana przez nią Fundacja NOVA. Przyznano także wyróżnienie, które otrzymała Daria Balabai.
Agnieszka Buczyńska, nowa posłanka z Pomorza i wiceliderka Polski 2050, będzie ministrą ds. społeczeństwa obywatelskiego w rządzie Donalda Tuska. - Chciałabym być głosem organizacji pozarządowych oraz grup społecznych, na rzecz których organizacje pozarządowe działają - mówiła nam przed wyborami.
- Mogę jednoznacznie powiedzieć, że zwiększenie dotacji dla ECS nie będzie symboliczne, lecz o miliony złotych - zapowiada poseł KO Piotr Adamowicz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Pierwszy raz w Polsce sąd prawomocnym wyrokiem skazał kierowcę tzw. homofobusa za zniesławienie osób LGBT+. Wcześniej sądy karały kierowców tych pojazdów tylko za zakłócanie porządku lub hałas.
Stefan W., zabójca Pawła Adamowicza, został skazany za podrobienie pism procesowych. W styczniu rozpocznie się proces odwoławczy w sprawie o morderstwo, za które w pierwszej instancji dostał karę dożywocia.
Europosłanka Magdalena Adamowicz wygrała sprawę podatkową przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. - Mając na względzie zmasowane w ostatnich latach działania organów ścigania podejmowane wobec mnie, mojego męża i moją rodzinę, w tym przy wykorzystaniu mediów publicznych, od początku nie miałam najmniejszych wątpliwości, że sprawa ma podłoże polityczne - komentuje.
- Jeśli zdobędę mandat poselski będę mogła jeszcze efektywniej pomagać, bo ja politykę traktuję naprawdę bardzo misyjnie. Tyle lat pracowałam w organizacjach pozarządowych, które kierują się misją, i tak samo rozumiem politykę - mówi Agnieszka Buczyńska, liderka listy Trzeciej Drogi w Gdańsku i druga wiceprzewodnicząca Polski 2050 Szymona Hołowni.
Nie było licytacji na obietnice wyborcze. Donald Tusk przedstawił w Gdańsku rywalizację z PiS jako walkę dobra ze złem.
W dzień, kiedy zapadł nieprawomocny wyrok dożywocia dla Stefana W., zabójcy Pawła Adamowicza, 37-latek zadzwonił do obrońcy skazanego. Groził prawnikowi i jego rodzinie pozbawieniem życia.
Stefan W. został skazany za podrobienie dwóch wniosków do sądu, pod którymi podpisał się za prokuratorkę, która go oskarżyła, i za posła Piotra Adamowicza.
Zabójca prezydenta Pawła Adamowicza podrobił dwa pisma i wysłał do sądu, podpisując się za prokuratorkę, która go oskarżyła, oraz za posła Piotra Adamowicza. Na przesłuchaniu mówił: Wszystko jest szczerą prawdą.
- Kiedy człowiek choruje, zaczyna patrzeć na pewne rzeczy z innej perspektywy. To, co politycy PiS wyprawiają w tej kadencji rady, nie mieści się w głowie! Dla dobra Gdańska chciałabym, żebyśmy poszli do wyborów z lewicą - mówi Beata Dunajewska, szefowa klubu Wszystko dla Gdańska w radzie miasta.
Sąd Okręgowy w Gdańsku orzekł w środę, że sąd pierwszej instancji niewłaściwie zinterpretował przepisy podatkowe w sprawie europosłanki KO Magdaleny Adamowicz. W całości zgodził się z argumentami prokuratury.
Gdańska sędzia Dorota Zabłudowska pozwała rzecznika dyscyplinarnego sędziów Piotra Schaba o naruszenie jej dóbr osobistych przez formułowanie dziwacznych zarzutów. Sprawę rozpatruje tzw. neosędzia, a ciągnie się ona już czwarty rok, i końca nie widać. Najbliższa rozprawa w... grudniu.
Policjanci zatrzymali 37-letniego mężczyznę z Gdańska, który jest podejrzany o kierowanie gróźb wobec jednego z uczestników procesu w sprawie zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza.
Copyright © Wyborcza sp. z o.o.