W XV wieku dzisiejszy Targ Węglowy zajmował o wiele większą powierzchnię, rozciągając między wschodnim murem obronnym Głównego Miasta a kanałem Raduni przy ulicy Wały Jagiellońskie. Formę placu w pojęciu urbanistycznym uzyskał w XVII wieku, gdy jego przestrzeń została zamknięta od strony zachodniej i północnej przez nowożytne fortyfikacje.
REKLAMA
Archiwum
1 z 16
W XV wieku dzisiejszy Targ Węglowy zajmował o wiele większą powierzchnię, rozciągając między wschodnim murem obronnym Głównego Miasta a kanałem Raduni przy ulicy Wały Jagiellońskie. Formę placu w pojęciu urbanistycznym uzyskał w XVII wieku, gdy jego przestrzeń została zamknięta od strony zachodniej i północnej przez nowożytne fortyfikacje. Na zdj. Danzigerhof, widok od ulicy Wały Jagiellońskie
Archiwum
2 z 16
Zanim zbudowano teatr, w XVIII stuleciu, zachodnią część placu, przy wałach fortyfikacji zabudowano niskimi domkami z kramami, na których handlowano starzyzną. Dziś w tym miejscu stoi budynek LOT-u i Pasaż Królewski.
Archiwum
3 z 16
Miejsce, na którym znajduje się dzisiejszy Targ Węglowy nadane zostało Miastu przywilejem w 1342 roku. Od XV wieku plac służył handlowi węglem. Obszar bezpośrednio przed zbrojownią zwano Targiem Grochowym a po jego zachodniej stronie znajdował się pchli targ zwany Tandetą (niem. Tagnete, kaszb. Tanéta).
Archiwum
4 z 16
Obok Zespołu Przedbramia, czyli Katowni i Bramy wyżynnej, najbardziej charakterystycznym budynkiem w tej części miasta był najbardziej luksusowy hotel Gdańska, istniejący w latach 1898-1945, Danziger Hof (na zdj.).
Archiwum
5 z 16
Obiekt powstał na zamówienie Heinricha Teute, w miejscu po niwelacji wałów w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Wyżynnej. Dysponował 120 pokojami ze 157 łóżkami, szeregiem apartamentów, pomieszczeniami recepcyjnymi oraz salą wraz z estradą na 400 osób.
Archiwum
6 z 16
W Danziger Hof znajdowała się luksusowa
restauracja, kawiarnia, cukiernia, sklepy. Na przełomie lat 20 i 30 XX wieku hotel zmodernizowano, ograniczając liczbę pokoi i miejsc - do 80 pokoi i 110 miejsc, oraz dodając liczbę sal konferencyjnych.
Archiwum
7 z 16
W latach 30-tych Danziger Hof przeszedł w polskie ręce, co zakończyło się w 1939 roku aresztowaniem całego personelu przez Niemców.
Archiwum
8 z 16
Targ Węglowy, lata 30-te.
Archiwum
9 z 16
Targ Węglowy, połowa lat 30-tych.
Archiwum
10 z 16
Po lewej fragment Danziger Hof, na pierwszym planie pomnik cesarza Wilhelma I. Pomnik zbudowano w miejscu dawnej fosy (Opływu Motławy). Miał fundament sięgający ok. 14 metrów w głąb ziemi.
Archiwum
11 z 16
Pomnik cesarza Wilhelma I, obok Bank Rzeszy, w latach 1921-1939 siedziba Bank von Danzig.
Archiwum
12 z 16
Pomnik cesarza Wilhelma zniszczono w 1945 roku. Sowieccy żołnierze przy pomocy liny, ciągniętej przez czołg zrzucili z cokołu Wilhelma I.
Archiwum
13 z 16
Targ Węglowy w 1945 roku.
Archiwum
14 z 16
W 1945 roku zniszczeniu uległ też Danziger Hof. Budynek rozebrano, aby w jego miejscu postawić w 1961 modernistyczny, lecz bardzo kłopotliwy w utrzymaniu, pawilon meblowy.
Archiwum
15 z 16
Budynek, w którym działał salon meblowy uchodził za szczyt nowoczesności.
Archiwum
16 z 16
Budynek po przebudowie w blaszano-brutalistycznym stylu w 1972 r. zaadaptowano na potrzeby biura LOT.
Wszystkie komentarze