Profesor ekonomii, specjalność integracja europejska. Założyciel pierwszego w Polsce Ośrodka Badań Integracji Europejskiej (kieruje nim do chwili obecnej), bezpartyjny. Doradca Prezydenta RP i Premiera w okresie prowadzenia negocjacji Polski z UE. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ma 62 lata, żonaty, syn Jakub, artysta w branży muzycznej. Na nasze pytania odpowiedział tak:
*Języki obce:
- Znam niemiecki i angielski biegle, prowadzę w tych językach wykłady, piszę opracowania naukowe. Dobrze znam rosyjski i włoski, ale mało używam (niestety).
*W jakich komisjach Parlamentu Europejskiego zamierza pracować?
- W Parlamencie Europejskim chciałbym pracować w komisjach: SEDE (Bezpieczeństwo i Obrona), BUDG ( Budżet), AGRI ( Rolnictwo i Rozwój Wsi), AFET (Sprawy Zagraniczne), ECON(Sprawy Gospodarcze i Monetarne), o ile nie będzie kolizji
organizacyjnych
*Kiedy i czy w ogóle Polska powinna wejść do strefy euro?
- Szkoda, że do strefy Euro nie weszliśmy przed kryzysem finansowym, niestety nie było odwagi rządów, kolejnych polskich.
Teraz należy poprawiać spełnianie kryteriów z Maastricht, śledzić poczynania dotyczące unii fiskalnej i wejść w stosownym czasie, ale bez pośpiechu. Możemy po prostu ?trwać" przy euro i wejść do ERM II, też z rozwagą.
*Czy Komisja Europejska powinna nałożyć jeszcze jakieś sankcje na Rosję za aneksję Krymu? Jakie?
- Sankcje UE na Rosje są niestety symboliczne. Zgodnie z decyzją przywódców państw członkowskich Komisja ma przygotować do czerwca pakiet sankcji gospodarczych. Nie wiemy na razie jakich. Najlepiej byłoby możliwie szybkie uniezależnienie się od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Ta sankcja byłaby dla Moskwy najbardziej bolesna
(to 50 wartości proc. rosyjskiego eksportu, ale też 25 proc. importu ropy i gazu UE). Wymaga to jednak większej solidarności Europy.
*Czy Polska powinna ratyfikować Konwencję Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet?
- Oczywiście, jestem za ratyfikowaniem konwencji!
Wszystkie komentarze