Muzeum Emigracji w Gdyni
Najwięcej będzie się działo w Muzeum Emigracji w Gdyni, które powstało w 2012 roku. Mimo że organizuje liczne akcje, wciąż czeka na swoją siedzibę. Zostanie ona otwarta około czerwca. Prace remontowo-adaptacyjne w Dworcu Morskim i przylegającym do niego Magazynie Tranzytowym trwały od maja 2013 roku, a realizowane były według projektu firmy AE Fusion Studio z Krakowa.
Projekt zakładał odbudowę obiektu zgodnie z planami z roku 1933, wraz z brakującym północno-zachodnim narożnikiem i zaadaptowanie tego zabytkowego budynku do roli muzeum. Zmianie uległa elewacja od strony wody - szklana tafla zastąpiła pierwotnie murowaną ścianę, nadając 80-letniemu budynkowi nowoczesny i "lżejszy" wygląd. Wzniesiono także stalową konstrukcję oryginalnego punktu widokowego - przeszklonego tunelu wychodzącego z Magazynu Tranzytowego. Kładka stanowi architektoniczne i symboliczne nawiązanie do historycznego trapu, jakim opuszczający Dworzec pasażerowie wchodzili na pokład statków.
Na frontową elewację powróciły płaskorzeźby polskich orłów, które zostały zerwane podczas wojny. Dzięki remontowi muzeum uzyskało 2,9 tys. metrów powierzchni wystawienniczej. Prezentowane tam będą losy i doświadczenia polskich emigrantów, zarówno tych z końca XVIII, jak i początku XXI wieku. Na wystawie znajdzie się m.in. makieta transatlantyku "Batory".
Całkowity koszt inwestycji wynosi 49,3 mln zł, z czego ok. 23,8 mln to środki unijnej inicjatywy JESSICA, reszta pochodzi z budżetu Gdyni.
- Na przełomie maja i czerwca w Dworcu Morskim odbędzie się ceremonia otwarcia muzeum i wreszcie udostępnimy budowaną obecnie ekspozycję stałą - opowiada Joanna Wojdyło z Muzeum Emigracji w Gdyni. - Do tego czasu muzeum kontynuuje swoje cykliczne wydarzenia, takie jak Stacja Emigracja i cykl wykładów o polskich artystach emigracyjnych "Za Granicą Sztuki", a z okazji organizowanych w lutym Urodzin Gdyni placówka zaprosi pierwszych gości na wyjątkowe wydarzenie już do Dworca Morskiego.
Po otwarciu muzeum przy Polskiej 1 zainauguruje swoją działalność także kino studyjne oraz realizowane będą wystawy czasowe, warsztaty, koncerty, spotkania i inne projekty kulturalno-edukacyjne.
DOMINIK SADOWSKI
Wszystkie komentarze