Przeniesiony z Wilanowa
W lipcu 1944 r. Lwów został ponownie zajęty przez ZSRR. Władze radzieckie postanowiły więc przemianować pomnik na hetmana zaporoskiego Bohdana Chmielnickiego. Nie był to jednak dobry pomysł. Polski kontusz i żupan kłócił się z ideą kozackiego buntownika.
W 1950 r. pomnik przewieziono do Warszawy. Przez kolejne 15 lat stał w parku w Wilanowie. W 1965 r. władze Gdańska podjęły starania i pomnik trafił do grodu nad Motławą. Chęć przejęcia pomnika wyraził też Kraków. Władze centralne jednak uznały, że to w Gdańsku znajduje się dużo zabużan, którzy się ucieszą z daru. Podkreślano też związki z tym miastem. W Gdańsku Jan III Sobieski bywał często w towarzystwie królowej Marysieńki. Przyjaźnił się z Janem Heweliuszem, który jego imieniem nazwał gwiazdozbiór. Ufundował Kaplicę Królewską. Mieszkańcy świętowali sukcesy Sobieskiego, pisali utwory i urządzali uroczystości na jego cześć.
Sam transport monumentu trwał trzy dni. Pomnik, po konserwacji dokonanej przez Pracownię Konserwacji Zabytków, został uroczyście odsłonięty 26 czerwca 1965 r. i już wkrótce stał się ważnym dla gdańszczan miejscem. Figurę Sobieskiego usytuowano tak, że król zwrócony jest w kierunku zachodnim, skąd miało zagrażać niebezpieczeństwo niemieckie.
Na zdjęciu - uroczystość odsłonięcia pomnika.
Wszystkie komentarze