Obiekt otwarto w kwietniu 2012 r. po trzech latach budowy. Budynek ma prawie 6 tys. m kw. powierzchni, sześć kondygnacji, trzy sale wystawowe, w tym salę interaktywną, pracownie, laboratoria, pracownię konserwatorską i zaplecze gastronomiczne z tarasem widokowym na Motławę.
Uzasadnienie sądu konkursowego:
Obiekt otwarto w kwietniu 2012 r. po trzech latach budowy. Budynek ma prawie 6 tys. m kw. powierzchni, sześć kondygnacji, trzy sale wystawowe, w tym salę interaktywną, pracownie, laboratoria, pracownię konserwatorską i zaplecze gastronomiczne z tarasem widokowym na Motławę.
Uzasadnienie sądu konkursowego:
W ostatnim pięcioleciu na obszarze śródmieścia historycznego Gdańska powstało wiele nowych realizacji architektonicznych. Nie są to już rekonstrukcje budynków historycznych, ale całkowicie współczesne budynki mające spełnić wiele oczekiwań wynikających z obowiązującej ochrony konserwatorskiej. Budynek OKM jest wpasowany pomiędzy średniowiecznym żurawiem i zabudową hotelową pochodzącą z lat 90-tych. Projektowi Ośrodka Kultury Morskiej, oprócz bogatego i atrakcyjnego programu użytkowego, narzucono również gorset historycznych podziałów parcelacyjnych, nieprzekraczalnych wysokości, stosowanych materiałów, itp.
Na bazie: metalu, szkła i cegły, architekt stworzył siedem elewacji kamienic. Głównym dominującym elementem wykończenia elewacji jest jasnoczerwona cegła wykonana na zamówienie inwestora. Cegłę ułożono według różnych wątków, a zastosowanie ortogonalnego prostoliniowego układu spoin, wymagającego kotwienia warstw cegieł do ściany nośnej, nadało elewacjom współczesny charakter. Projekt wnętrza budynku podporządkowany jest założeniom programowym Ośrodka. Lekkie podnoszone trapy-mosty prowadzące zwiedzających do eksponatów są architektonicznym dopełnieniem morskich opowieści.
Dzięki OKM Gdańsk wzbogacił się o budynek bardzo nowoczesny i zarazem tradycyjny, godzący wzorcowo nowoczesne projektowanie z przywiązaniem do historycznej architektury miasta.Obiekt otwarto w kwietniu 2012 r. po trzech latach budowy. Budynek ma prawie 6 tys. m kw. powierzchni, sześć kondygnacji, trzy sale wystawowe, w tym salę interaktywną, pracownie, laboratoria, pracownię konserwatorską i zaplecze gastronomiczne z tarasem widokowym na Motławę.Obiekt otwarto w kwietniu 2012 r. po trzech latach budowy. Budynek ma prawie 6 tys. m kw. powierzchni, sześć kondygnacji, trzy sale wystawowe, w tym salę interaktywną, pracownie, laboratoria, pracownię konserwatorską i zaplecze gastronomiczne z tarasem widokowym na Motławę. Uzasadnienie sądu konkursowego:
W ostatnim pięcioleciu na obszarze śródmieścia historycznego Gdańska powstało wiele nowych realizacji architektonicznych. Nie są to już rekonstrukcje budynków historycznych, ale całkowicie współczesne budynki mające spełnić wiele oczekiwań, wynikających z obowiązującej ochrony konserwatorskiej. Budynek OKM jest wpasowany pomiędzy średniowiecznym żurawiem i zabudową hotelową pochodzącą z lat 90. Projektowi Ośrodka Kultury Morskiej oprócz bogatego i atrakcyjnego programu użytkowego, narzucono również gorset historycznych podziałów parcelacyjnych, nieprzekraczalnych wysokości, stosowanych materiałów, itp. Na bazie: metalu, szkła i cegły, architekt stworzył siedem elewacji kamienic. Głównym dominującym elementem wykończenia elewacji jest jasnoczerwona cegła wykonana na zamówienie inwestora. (...). Dzięki OKM Gdańsk wzbogacił się o budynek bardzo nowoczesny i zarazem tradycyjny, godzący wzorcowo nowoczesne projektowanie z przywiązaniem do historycznej architektury miasta.
Autor projektu: arch. Mirosław Frąszczak, APA Gdynia.
Inwestor: Narodowe Muzeum Morskie.
Wykonawca generalny: POLAQUA.
Wszystkie komentarze