Najnowszą inwestycją jest statek, który w piątek został zwodowany w gdyńskiej stoczni Nauta.
- Wybudowany dla Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego katamaran o nazwie "Oceanograf" jest jedną z najnowocześniejszych jednostek badawczych pływających pod polską banderą. Wyposażony w specjalistyczne urządzenia do badań Morza Bałtyckiego będzie wykorzystywany przede wszystkim do prowadzenia badań naukowych i kształcenia studentów. Nowy statek zastąpił obecną, wysłużoną już jednostkę - mówi dr Beata Czechowska-Derkacz, rzeczniczka Uniwersytetu Gdańskiego. - Statek został wybudowany przez konsorcjum Stocznia Remontowa Nauta S.A. i Crist S.A., pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków. Fundusze na jego budowę jednostki przyznało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Matką chrzestną "Oceanografa" została dr Barbara Szczurek, żona prezydenta Gdyni, która jest absolwentką dawnego Wydziału Biologii, Geografii i Oceanologii UG.
RENATA DĄBROWSKA
Beata Czechowska Derkacz: - Nowa jednostka ma 49,5 m długości, 14 m szerokości i może osiągać prędkość 12 węzłów. Zabiera na pokład maksymalnie 20 osób. Jej akwenem będzie Morze Bałtyckie, lecz nie wyklucza się rejsów w inne rejony, bo autonomiczność żeglugi to 21 dni. Portem macierzystym jednostki jest Gdynia. Statek jest również przystosowany do połowów ryb. W tym celu na otwartym roboczym pokładzie rufowym zainstalowano urządzenia umożliwiające połów, zaś w kadłubie zamocowane zostały wciągarki trałowe i sieciowe. Przewidziano też magazyn ryb wyposażony w wytwornicę lodu. Przy tak bogatym wyposażeniu pokładowym, połowowym i badawczym na jednostce jest również zapewniony wysoki standard socjalny, rzadko spotykany na tego typu jednostkach. Na statku jest dziewięć kabin dwuosobowych, jedna jednoosobowa kabina dla kierownika naukowego rejsu, kabina kapitana, kuchnia, mesa, pentra, pralnia z suszarnią oraz magazyn prowiantowy. Wszystkie kabiny mieszkalne wyposażone są w sanitariaty oraz monitory połączone z siecią komputerową.
Ze względu na szeroki zakres badań, które mogą być prowadzone z jednostki (biologiczne, chemiczne, fizyczne i geologiczne morza), może ona łączyć różne funkcje badawcze i dydaktyczne. Na statku zastosowano dwukadłubową konstrukcję, która minimalizuje kąt przechyłu, co jest istotne przy prowadzeniu badań na morzu, ponieważ każdy niezamierzony ruch statku może zakłócić pomiary. Oprócz specjalistycznych laboratoriów wewnątrz statku oraz multimedialnej sali seminaryjnej dla studentów, na pokładzie znajduje się również miejsce do obserwacji ssaków i ptaków morskich.
- "Oceanograf" to spełnienie marzeń wielu roczników oceanografów wykształconych na Uniwersytecie Gdańskim. Ta nowoczesna jednostka pozwoli podnieść jakość prowadzonych badań, co z kolei otworzy nowe możliwości przed uczelnią, w tym, gotowość do wykonywania zadań monitoringowych dla sektora prywatnego - podkreśla prof. Waldemar Surosz, dziekan Wydziału Oceanografii i Geografii UG.
RENATA DĄBROWSKA
Przypomnijmy, że Instytut Oceanografii Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego prowadzi badania naukowe w strefie przybrzeżnej mórz. Jego badania są skoncentrowane w rejonie południowego Bałtyku i Zatoki Gdańskiej, a także w rejonach polarnych. Obecnie na Wydziale Geografii i Oceanografii UG kształci się 1454 studentów i doktorantów.
Wszystkie komentarze