Więcej
  Komentarze
  Polecam książkę "Torpeda w celu" Bolesława Romanowskiego
  @Michał Łytkowski Masz rację, jest GENIALNA!!
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  tą operację "Worek" zaplanowali tak, że nawet Antek by sie jej nie powstydził... Dałoby się jeszcze głupszy plan wymyślić dla okretów podwodnych?
  @Black Swan Łatwo teraz oceniać....
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @asdf333 Polska marynarka wojenna planowała wojnę nie z Niemcami ale z kimś innym. Przykładowo, miała JEDEN stawiacz min Gryf. Przeciwko Niemcom nie wystarczył ale doskonale mógł zaminować wschodnią część Zatoki Fińskiej.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @Black Swan No chyba kazdy wiedzial wtedy i teraz tez do czego sluza okrety podowdne.. atakowanie linii komunikacyjnych, to zawsze byly jednostki tylko i wylacznie ofensywne. A sztabowcy dupy jak zwykle, tylko potem emerytury najwieksze.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  @asdf333 Niestety takich kretynizmów było więcej. Np. mój stryj zmobilizowany w sierpniu 1939 r. zamiast bronić Warszawy, został 2 września wraz z całą swoja stacjonującą przy ul. Puławskiej róg Rakowieckiej jednostką uzbrojoną w najnowsze działa plot Boforsa, ewakuowany na płd-wschód. 18 września bez JEDNEGO strzału (bo był rozkaz: oszczędzać amunicję) wszyscy przekroczyli granice i zostali internowaniu w Rumunii. Po zajęciu Rumunii działa dostały się w ręce Niemców, a stryj resztę wojny, spędził w stalagu niedaleko Hamburga.
  już oceniałe(a)ś
  6
  1
  @asdf333 a gdzie była analiza wojny podwodnej w I wojnie światowej?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  a o ORP "Wilk" gdzie?!?! Drugi po "Orle" okręt któremu udała się ucieczka, tylko ze względu na symbolikę nazwy laury zbierał "Orzeł", o "Wilku" mało kto wspominał... a problemów maił zdecydowanie więcej niż "Orzeł"...
  już oceniałe(a)ś
  11
  2
  Gdybyśmy nie posiadali żadnego okrętu podwodnego - wyszło by taniej i lepiej ...
  @justas32 Gdybyśmy wiedzieli że będziemy walczyć z Niemcami, to być może nie kupilibyśmy żadnego. Ale wtedy bardziej prawdopodobna była wojna z Sowietami. Flota miała zabezpieczyć transport broni do Gdyni drogą morską, a okręty podwodne miały zaminować rosyjskie porty i storpedować pancerniki.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Wydarzenia z sierpnia roku 1939: 19: 12 niemieckich u-bootów wypływa z Kiel i Wilhelmshaven na północny Atlantyk, dalsze 2 22 sierpnia 21: Pancernik Admiral Graf Spee wypływa na południowy Atlantyk. Już 5 sierpnia wysłano tankowiec Altmark do USA w celu zatankowania paliwa dla tego pancernika. 23: Brytyjskie statki handlowe otrzymują zakaz zawijania do niemieckich portów. Brytyjskie okręty podwodne wypływają z baz w Szkocji na północny Atlantyk. 24: Pancernik Deutschland wypływa w kierunku Grenlandii, tankowiec Westerwald wypłynął 2 dni wcześniej. 5 niemieckich u-bootów wpływa do Kattegat. Royal Navy rekwiruje 57 statków pasażerskich i uzbraja je przerabiając na krążowniki pomocnicze. 25: Ostrzeżenie dla niemieckich statków handlowych, Schleswig-Holstein wpływa do gdańskiego portu. 27: Wezwanie dla niemieckich statków handlowych: powrót do portów macierzystych albo wpłynięcie do portów państw neutralnych lub sojuszniczych (transatlantyk Bremen wpłynął do Murmańska). Koło Bornholmu niemiecki kuter torpedowy Tiger przytupolewił w niemiecki niszczyciel Max Schulz i zatonął. 30: Polskie niszczyciele Burza, Błyskawica i Grom wypływają do Wielkiej Brytanii (operacja Pekin). 31: Wielka Brytania ogłasza mobilizację, Francja dopiero 2 września. Royal Navy wysyła na Atlantyk pancerniki: Nelson, Ramillies, Rodney, Royal Oak, Royal Sovereign, Hood i Repulse, lotniskowiec Ark Royal jak również liczne krążowniki i niszczyciele do łapania niemieckich statków handlowych. Pogotowie bojowe dla lotniskowców Furious, Courageous i Hermes, pancerników Revenge i Resolution oraz licznych krążowników i niszczycieli. Zatem wybuch wojny 1 września nie był aż taki zaskakujący. Nieprawdą jest też, że w 1939 Brytyjczycy siedzieli na dudzie. Wojna morska zaczęła się kręcić na ostro.
  @everettdasherbreed niemniej rozkręcali się Angole bardzo powoli - utrata lotniskowca 'Glorious', a zwłaszcza pancernika 'Royal Oak' stojącego na kotwicy w Scapa Flow - wybitnie świadczą o braku szacunku dla niemieckiej morskiej sztuki wojennej.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  Za dolara można kupić u naszych przyjaciół ze wschodu .
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Ucieczkę "Orła" z Tallinna Sowieci wykorzystali jako pretekst, by wymusić zgodę na zawijanie swoich okrętów do estońskich portów. Potem gdzieś tam zginął/zaginął jeden-drugi matros sowiecki, no to wymusili zgodę na wprowadzenie swoich garnizonów. A potem już poszło.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Sanacyjny rzad zamiast wyrzucania w bloto kasy na flote mogl lupic pewnie z 500 nowoczesnych samolotow iz 200 czolgow ktore na pewno moglyby zatrzymac armie niemiecka a tak wyszlo jak zwykle
  @merkury-3 Sanacyjny rząd nie wyrzucał pieniędzy w błoto na flotę wojenną. Była ona budowana w ramach Planu Operacyjnego "Wschód", czyli przeciwko Sowietom. Przeciwko Niemcom polska flota nie miała żadnego znaczenia.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0