Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl
Park Oliwski
Park Oliwski, zwany często ogrodem opackim, to najstarsze istniejące założenie parkowe w Gdańsku, które obejmuje 13 hektarów terenu. Położony jest w centrum dzielnicy Oliwa na terenie dawnego opactwa cysterskiego. Najstarsze wzmianki o owocowych ogrodach przy posiadłości opata oliwskiego pochodzą z epoki średniowiecza.
Kształt zbliżony do obecnego park zyskał jednak dopiero w epoce nowożytnej. Wtedy opat Jan Rybiński zatrudnił ogrodnika Hentschla. Już wtedy wykonano oś widokową zwaną Drogą do Wieczności. Jest to szpaler przystrzyżonych lip, połączony z podłużnym stawem. Dzięki umieszczeniu parku Oliwskiego na niewielkim wzniesieniu widok łączy się z panoramą Zatoki Gdańskiej, na horyzoncie tworząc złudzenie optyczne osi ciągnącej się aż do samego morza. Następny opat przebudował pozostałe części parku, wzorując się na ogrodach orientalnych i chińskich. W XVIII w. powstała kaskada na potoku oliwskim, wykonano oranżerię, zaprojektowano też dwa stawy, istniejące do dzisiaj. W następnych latach założenie parkowe niewiele się zmieniło.
W XIX w. sprowadzano egzotyczne rośliny, a w roku 1910 wykonano alpinarium oraz przebudowano oranżerię na palmiarnię i cieplarnię. Park Oliwski odwiedziło wiele znanych osób, m.in. Napoleon Bonaparte, Adolf Hitler, August III Sas czy Jan Paweł II. Ogród został wpisany do rejestru zabytków tuż po II wojnie światowej. Obecnie jest to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Gdańsku - rocznie spaceruje tam 700 tys. osób. W dawnym Pałacu Opatów znajduje się muzeum sztuki współczesnej, w spichlerzu opackim muzeum etnograficzne. Oba są oddziałami Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Gdańsk Oliwa, ul. Opacka, otwarty w godz. 5-23, wstęp wolny, www.parkoliwski.gdansk.pl.
Wszystkie komentarze