Cmentarz mennonicki w Stogach Malborskich
Architektura oraz zabytki Żuław przypominają o zamieszkujących tam holenderskich osadnikach, zwanych mennonitami. To odłam anabaptystów, który powstał na terenie Holandii w XVI w. Prześladowania mennonitów skłoniły ich do emigracji, m.in. na tereny tolerancyjnej dla mniejszości religijnych Polski. Uciekinierzy zasiedlali głównie Żuławy, gdzie zajmowali się rolnictwem, budową kanałów wodnych oraz wiatraków holenderskich. Jedną ze wsi dzierżawionych przez mennonitów były Stogi Malborskie. W 1820 r. mieszkało tu 301 osób, z czego aż 202 były wyznania mennonickiego.
Dziś możemy zwiedzić cmentarz, na którym chowali zmarłych od XVIII w. Na powierzchni 2,6 ha zachowało się 260 obramowań grobów oraz 78 charakterystycznych, bogato ornamentowanych stel, zakończonych trójkątnym naczółkiem. Z inskrypcji na płytach dowiemy się wielu informacji o zmarłych, m.in. o ich pozycji w lokalnej społeczności, miejscu zamieszkania, zwyczajach. Na rewersach steli znajdują się cytaty z Biblii lub epitafia.
Wszystkie komentarze
Taka ładna i mądra sziksa (panna Stawikowska) - popycha tani amerykański chłam, jakim dzisiaj stał się Halloween.
Dzisiaj Halloween w USA (skąd piszę) - to domy udekorowane tandetnymi chińskimi plastikowymi straszydłami i ogłupiałe latynoskie dzieci przebrane za celtyckie krasnoludki, żebrające o cukierki.
Z nostalgią wspominam reportaże panny Stawikowskiej z wypraw rowerowych na Mierzeję Wiślaną…