Piękny i delikatny chłopak trzy dni leżał w szklanej trumnie... księżniczka pocałowała go, a ten otworzył oczy. Zakochali się w sobie i żyli... Czy jesteśmy sobie w stanie wyobrazić taką wersję bajki braci Grimm Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków? Krzysztof Dziwny Gojtkowski chce nas do tego przekonać, nagrywając audiobooka z nowymi wersjami popularnych bajek. Na portalu polakpotrafi.pl zbiera pieniądze na realizację swojego pomysłu.

Krzysztof Dziwny Gojtowski – aktor, ojciec trzyletniej Jaśminy – chce przearanżować i nagrać siedem popularnych bajek w wersji, która szanuje równouprawnienie. Bajki w nowej wersji mają być wolne od stereotypów i opowiedziane językiem czerpiącym z nurtu porozumienia bez przemocy. Pomysłodawca chce udostępnić bajki w formie audiobooka na portalach internetowych, tak by każdy rodzic mógł je odnaleźć i puścić dziecku do posłuchania. Bajki w nowej wersji miałyby wyglądać tak:

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Bartosz T. Wieliński poleca
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  - Lustereczko powiedz przecie, który mi k... podskoczy?
  @jerjar
  Śnieżek nie był w kolejce do tronu, ale ojczym i tak go nienawidził. Jego matkę, owdowiałą, acz majętną hrabinę, król poślubił po przedwczesnej śmierci królowej, kiedy chłopiec miał sześć lat. Na świat rychło przyszedł następca tronu, królewicz Zyliusz; król bał się, że lud będzie porównywał go niepochlebnie ze starszym przyrodnim bratem, bo Śnieżek od najmłodszych lat wyróżniał się urodą i mądrością. Dalsze losy królestwa pokażą, że jego obawy były bezpodstawne - Zyliusz I zapisze się w historii jako dobry i sprawiedliwy władca - ale król postanowił pozbyć się Śnieżka...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Głupi pomysł. Bajki są po to, by radzić sobie z charakterystycznymi dla płci i wieku problemami. To są opowieści o dorastaniu. Mężczyźni inaczej przechodzą dojrzewanie płciowe, a chłopcy - nawet geje - nie miewają okresu, tak a propos bajki o Czerwonym Kapturku.
  @natski
  Chłopcy trans miewają okres, tak a propos twojego komentarza.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1
  @m0rvo
  Albo "chłopcy", albo "okres".
  Staliniści mieli takie powiedzenie "Partia z przyroda nie walczy".
  Neomarksiści jak widać zrobili krok naprzód.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @hannabo
  Tylko że właśnie nie. Transseksualni mężczyźni mają okres, jeśli nie biorą testosteronu albo blokerów estrogenu. Są o tym teksty naukowe.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Bzdura. Niech sobie wojownicy o sprawiedliwość społeczna, wymyśla coś własnego, zamiast podczepiac się pod znane dziela.
  już oceniałe(a)ś
  2
  3
  Popieram pod warunkiem, że nie zabroni się bajek klasycznych, bo w nich zapisany jest schemat i tradycja wszelkiej narracji. Mówi o tym "Morfologia bajki" Włodzimierza Proppa - pozycja obowiązkowa na studiach filologicznych.
  Jeśli można, to od strukturalizmu trzymaj się z daleka żarłoczny Genderze.
  @jerjar
  Kto i w jaki sposób miałby zabronić klasycznych bajek? 0_o
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @m0rvo
  Być może ci, którym brak poczucia humoru.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Sorry ale czasem mam wrażenie, że niektórzy przekraczają granice absurdu.
  @zawodnik_zumo
  Popkultura remiksuje bajki od lat, jakiś czas temu był "Jaś i Małgosia" w wersji łowców potworów, a ty się teraz budzisz?
  już oceniałe(a)ś
  2
  0