Komentarze
"Poznacie królową Jadwigę Andegaweńską? " Nie poznamy. Jadwiga nie była królową, ale królem.Polski. Do książek głąby z Wyborczej.
@vald Po slubie z Jagiella byla juz tylko krolowa...I nie zmarla przy porodzie, a w wyniku powiklan po nim.
już oceniałe(a)ś
0
0
@vald a mówisz KRÓL Elżbieta II czy królowa Elżbieta II ? Ważne, że jest w Poczcie Królów ! poza tym to nie każda żona króla była koronowana.
już oceniałe(a)ś
1
1
@1theguru1 Używanie męskiego rodzaju w stosunku do kobiet to germanizm i niezgodne z podstawami języka polskiego. W języku polskim rodzaje odmienia się końcówkami. Np car - caryca, woźny - woźna, lekarz - lekarka. Natomiast pan minister - pani minister, to odmiana pozycyjna zapożyczona z języka angielskiego. Dlatego kobieta na tronie to królowa. Dla rozróżnienia funkcji kobieta panująca (jak Jadwiga) będzie "królową Polski", a kobieta będąca żoną króla Polski (jak np Bona) będzie "polską królową.
już oceniałe(a)ś
0
0
@Marek Idziak-Sępkowski Niemniej jednak koronowano ją jako Rex Poloniae (a dokładnie: Hedvigis Dei Gracia Rex Poloniae). Nie jako Reginę. Tytuł piastowała dożywotnio od 1384. Koronowano zresztą też Annę Jagiellonkę, ale już jako reginę (Anna Dei gratia Infans Regni Poloniae w 1595) i też dożywotnio miała tytuł, tyle że nigdy nie panowała. I ona faktycznie była królowa Polski. Za Batorego odstawiona na bok, cały czas knuła za Wazami, jako potomkami Jagiellonów. Dopięła swego na nasze nieszczęście. I to tyle w temacie. Gościula
już oceniałe(a)ś
0
0
@allegropajew mądrego to i przyjemnie poczytać
już oceniałe(a)ś
0
0
A jak z twoimi książkami? : " Od góry tumby inskrypcja (biegnąca dookoła) N. A. D. 1374 / HEDVIGIS REGINA POLONIAE / OB. A. D. 1399. " "REGINA" to "król"? A od kiedy to? Matka Boska to też "Król Polski"? Zapytaj jakiegoś księdza.
już oceniałe(a)ś
0
0
@allegropajew Tyle w temacie ile zrobisz w gacie...Na nagrobku masz jak wół: "N. A. D. 1374 / HEDVIGIS REGINA POLONIAE / OB. A. D. 1399. " Przy koronacji chciano tytułem "REX" podkreślić jej prawo do tronu. Po koronacji Jagiełły który najpierw został jej mężem nie było dwóch "królów" tylko oczywiście król i królowa chociaż obydwoje mieli tytuł do władzy.
już oceniałe(a)ś
0
0
@1theguru1 No właśnie o to chodzi, Jadwiga była koronowana NIE jako żona tylko jako Jadwiga. Jagiełło został królem PO ślubie z królową Jadwigą. Do książek głąby!
już oceniałe(a)ś
0
0
Co by nie patrzeć, mocno zbójeckie te twarze królów.
już oceniałe(a)ś
0
0
Jadwiga byla krolem Polski
już oceniałe(a)ś
0
0
Droga gimbazo, Jadwiga była KRÓLEM POLSKI. Taki zresztą napis jest przy jej nagrobku na Wawelu.
@zwyklaosoba A nie KRÓLÓWKĄ?
już oceniałe(a)ś
0
0
@zwyklaosoba "Od góry tumby inskrypcja (biegnąca dookoła) N. A. D. 1374 / HEDVIGIS REGINA POLONIAE / OB. A. D. 1399. ".... R E G I N A
już oceniałe(a)ś
0
0
@bombama funkcjonalnie była królem, w dokumentach zdarza się Rex. Koronowana PRZED małżeństwem z Jagiełłą, miała własną pełną kancelarię, Po małżeństwie kancelarię utrzymała, de facto mieliśmy wtedy dwóch królów, ale bardzo dobrze się umówiono co do podziału kompetencji. Co ciekawe to nie jedyny przykład dwóch równocześnie koronowanych królów w historii Polski. Jescze ciekawszym przykładem jest Elżbieta, siostra Kazimierza Wielkiego, która rządziła Polską żelazną ręką tuż przed Jadwigą i która, choć nie koronowana (rządziła w zastępstwie swojego syna), dążyła do używania pełnych isygniów królewskich, własnej pieczęci i monet. Działo się wtedy, oj działo
już oceniałe(a)ś
0
0
Te fotomontaże są nieprawdziwe. Tam powinni być tylko Jarek I Lech. To byli prawdziwi władcy Polski. To im wszystko zawdzięczamy. Od chrztu Polski po wyzwolenie z radzieckiej okupacji.
@tata60 Raczej od Chrztu Jana Chrzciciela do wynalezienia bomby atomowej. Potem już tylko odpoczywali.
już oceniałe(a)ś
0
0
Bzdury i idiotyzmy. KEN założył się wszak sam i Poniatowski nic dla niej nie zrobił. Jadwiga umarła po porodzie, a kto Konrada Mazowieckiego pozbawił korony (jakiej korony, skoro królem nie był?), sam chciałbym wiedzieć.
już oceniałe(a)ś
3
3
Konrad Mazowiecki korony nie zdobył, co najwyżej stolec w Krakowie oddał jako princeps. Jadwiga była uznawana najpiękniejsza kobietą swoich czasów. Gościula
już oceniałe(a)ś
1
2
Król Staś miał wcale dobry pomysł na Rzeczpospolitą ... prowadzić NIEKONTROWERSYJNE reformy i nie drażnić Rosji tylko czekać na śmierć Katarzyny.... historia przyznała mu rację...
@1theguru1 "Król Staś" ku... ! kolaborant i zdrajca !!!!
już oceniałe(a)ś
0
0