Więcej
    Komentarze
    Wielka szkoda, że na terenie stoczni nie powstało muzeum techniki. Taki potencjał. Przy dzisiejszej technice mogło powstać muzeum techniki stoczniowej w tak wspaniałej formie jak Muzeum Powstania Warszawskiego.
    @yarek04 Tak, tak....... i przyjeżdżaliby tam ex-stoczniowcy z całego świata. Szczególnie z Japonii i Korei z wyłączeniem Korei Północnej, bo tam na co dzień mają identyczny skansen.
    już oceniałe(a)ś
    3
    4
    @yarek04 Muzeum techniki okrętowej. Przemysł stoczniowy buduje .. stocznie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Na zdjęciu nr 10 jest wg was sekcja dziobowa? Nowatorska bardzo... ze śrubami i sterem z przodu... Intelektualnie słaby poziom dziennikarstwa.
    już oceniałe(a)ś
    58
    5
    <<<Prawdziwym "cackiem" produkowanym w Gdańsku był typ XXI. (...) Okręty te weszły do służby w połowie 1944 r. i nie zdołały już odmienić przegranej wojny o panowanie morskie. (...) Niemcy zbudowali w sumie 118 jednostek typu XXI, z czego 30 w Gdańsku.>>> Gwoli ścisłości, z tym wybudowaniem i wejściem do służby to nie tak do końca - oprócz ukończenia okrętu, potrzebne jest jeszcze przeprowadzenie prób, dokonanie poprawek, wyszkolenie załogi etc., co z powodu wszelakich braków materiałowych i personalnych, tudzież ogólnego burdelu pod koniec wojny, trwało bardzo długo. Ostatecznie na rejs bojowy wyszedł tylko jeden jedyny XXI i tylko raz w życiu - był to U-2511 w dniu 30 kwietnia 1945, który to okręt, niczego bojowo nie dokonawszy, zaraz potem i tak musiał się poddać z powodu końca wojny... Pozdrawiam
    @kapitan.kirk kapitan.kirk jak zwykle w formie :) W uzupełnieniu ponieważ w artykule jest błąd (w którym artykule go nie ma?) "W gdańskich stoczniach zbudowano 64 U-Booty typu VII" Otóz to nieprawda. W gdańsku w czasie wojny działały 2 stocznie produkujące U-boty F Schichau GmbH - wyprodukowała 94 u-boty Danziger Werft AG - wyprodukowała 42 u-boty Po wojnie obie stocznie połączono i powstała Stocznia Gdańska. W Gdańsku wyprodukowano 136 U-botów z czego 30 typu XXI pozostaje więc 106 łodzi podwodnych typu VIIC. W tej liczbie jest 12 ubotów typu VIIC/41. Nigdy nie zrozumiem jak można tak partaczyć robotę przy prostym artykule, gdzie dane do niego można znaleźć w ciągu kilku minut na stronie uboat.net nie mówiąc już o polskiej wiki gdzie te stocznie są opisane.
    już oceniałe(a)ś
    11
    1
    @kapitan.kirk Statystycznie trwałość u-boota wynosiła 3 rejsy bojowe. To też należało podkreślić. Przy czym niektóre u-booty pływały bez torped, pełniły rolę szpitali, magazynów broni, paliwa i prowiantu.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    Kolonii? Chyba Kilonia (Kiel) Czy autor wie gdzie lezy Kolonia? Watpie aby NIemcy budowali tam swoje Ubooty. Do morza i jakiegokolwiek zbiornika wodnego to kawalek drogi. Widac, ze autor dopiero wrocil z kolonii letniej. I z ta sekcja dziobowa to takze sie autor popisal. Ale to pewnie jeszcze efekt wakacji i tych kolonii letnich. I placic za takie cos? NIgdy!
    @pilot.tv Chyba zapomniałeś o rzece przepływającej przez Kolonię, twierdząc ze tam nie ma jakiegokolwiek zbiornika wodnego.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @wothan Ciek wodny to nie zbiornik wodny
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Kretynski tytul-Wilcze stado na nazwa taktyki,a nie okretow.
    już oceniałe(a)ś
    18
    1
    Podziękujcie właścicielom terenów po stoczniowych za rozłupanie bunkra i pochylni K-1 z której były spławiane u-boty Jedynym świadkiem tej historii jest budynek CSG -czyli dawnych kazamatów w którym były montowane ,,łódki,, , oraz na wyspie Ostrów magazyn zbudowany z kadłuba u -bota ..........
    @mistermadmat magazyn farb dla scislosci
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Po wojnie przejęliśmy te stocznie i zbudowaliśmy "Sołdka" rudo-węglowca. Sołdek był inżynierem, budowniczym okrętów. Najlepszym w całym PRL.
    @jakub13579 Tak. A Berman był słynnym pisarzem, dziadkiem laureata nagrody Pulitzera, słynnego dziennikarza, a później senatora Marka Borowskiego. Ale na poważnie: ktoś te stocznie uruchomił, a dziś to są zupełnie zapomniani ludzie - całkowicie niesłusznie, bo ich zasługi są zdecydowanie większe niż aparatczyków i ubeków, którym byli zmuszeni się wysługiwać.
    już oceniałe(a)ś
    13
    4
    @jakub13579 Soldka mozna w Gdansku zwiedzac. Zachecam do tego ;)
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    @partia_niewidzialnych Teraz dziadkiem?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    U-booty budowane byly również w Elblągu. Sekcje U- bootów robione były również w Płocku w stoczni, ktorą Niemcy rozbudowali i nazwali "Weichselwerft"Pózniej Wisłą transportowano je do Gdańska i chyba do Elbląga
    @demko45 dołóżcie Wrocław praktycznie tam gdzie były stocznie rzeczne tez robiono sekcje łodzi podwodnych No i pozostałość jest w postaci zabetonowanego kiosku w byłej śródlądówce gdzie robi za maszt banderowy
    już oceniałe(a)ś
    1
    0